Пенсійна реформа: до чого готуватися медикам?

23996

Доступно на русском

Пенсійна реформа внесла певні зміни і до сфери пенсійного забезпечення працівників охорони здоров’я. Редакція газети постійно отримує листи читачів, які просять надати пояснення щодо особливостей нарахування стажу, розрахунку пенсійних виплат, призначення пенсій за вислугу років з урахуванням нових змін до законодавства. Відповісти на ці запитання читачів ми попросили головного спеціаліста із соціально-економічної роботи Профспілки працівників охорони здоров’я України Галину Голеусову. 

ВЗ Який нині розмір мінімальної пенсії в Україні і чи обов’язково звільнятися з роботи після досягнення пенсійного віку, щоб отримувати пенсійні виплати (за новими вимогами)?

vz26-27_Страница_23_Изображение_0001 Галина ГолеусовА, головний спеціаліст із соціально-економічної роботи Профспілки працівників охорони здоров’я України
— Пенсії за віком в Україні призначаються відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (надалі — Закон №1058) незалежно від того, працює пенсіонер далі чи припинив свою діяльність. Згідно з новим законодавством, право на призначення пенсії за віком мають чоловіки (а тепер уже й жінки) після досягнення ними 60-ти років. Однак підвищення пенсійного віку для жінок відбувається поступово в залежності від дати їх народження. До того ж жінкам, народженим до 31 грудня 1961 р., встановлюється підвищення розміру основної пенсії — на 2,5% за кожні шість місяців пізнішого виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку. Наприклад: жінка народилася 3 жовтня 1958 року. Право виходу на пенсію у неї виникне у 57 років 6 місяців, тобто з 4 квітня 2016 року. Відповідно, підвищення за пізніший вихід на пенсію становитиме 12,5% від основного розміру пенсії.

Однак до 1 січня 2015 року жінки України мають право вийти на пенсію достроково — у 55 років (за наявності страхового стажу не менше 30 років), але розмір пенсії при нарахуванні буде зменшено на 0,5% за кожний повний або неповний місяць дочасного виходу на пенсію. При цьому їм дійсно потрібно звільнитися з роботи і не працювати до досягнення пенсійного віку, визначеного для них законодавством. У разі ж працевлаштування така особа не матиме права отримувати дочасну пенсію.
Якщо жінка вийшла на дочасну пенсію, а після цього працевлаштувалася, пенсійні вип­лати їй буде припинено (на період роботи). А після досягнення нею пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058, відсоток, на який було зменшено розмір пенсії, переглядається з урахуванням кількості повних місяців страхового стажу, набутого за період роботи після дострокового виходу на пенсію.

Щодо мінімального розміру пенсії за віком, то він встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян за наявності необхідного страхового стажу (у чоловіків — 35 років, у жінок — 30 років). На 2014 р. мінімальний розмір пенсії встановлено на рівні 949 грн.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обрахованої відповідно до статті 27 Закону №1058, але не більше ніж на 1% мінімальної пенсії.

ВЗ Як підтвердити наявність страхового стажу за відсутності відповідних записів у трудовій книжці (наприклад, якщо певний час довелося працювати у приватній сфері за трудовим договором)?
— У разі відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в ній немає необхідних записів або вони невірні чи неточні, підтвердити наявність трудового стажу можуть довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на заробітну плату, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори й угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять інформацію про періоди роботи в тій чи іншій установі.

Якщо й такі документи знайти неможливо, наприклад, у разі ліквідації підприємства, установи, організації або через відсутність архівних даних з інших причин (крім тих, які пов’язані з надзвичайними ситуаціями), трудовий стаж встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які знали заявника по спільній із ним роботі в одній установі, організації і мають відповідні документи, які б засвідчили їхню роботу в цій установі впродовж періоду, стосовно якого вони підтверд­жують роботу заявника. Роботодавець також зобов’язаний надати допомогу в отриманні необхідних документів.
До речі, робота на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності зараховується на підставі записів трудової книжки лише за період до 1 січня 2004 року. А за нас­тупний період — за даними персоніфікованого обліку (виходячи із суми сплачених внесків), тож якщо такі записи відсутні у трудовій книжці після 1 січня 2004 року, «відновлювати» їх немає особливої потреби.

ВЗ Який порядок надання та оформлення документів для призначення пенсії?
— Порядок подання та оформлення документів для призначення і перерахунку пенсій відповідно до Закону №1058 затверджено пос­тановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 (надалі — Порядок). Згідно з Порядком звертатися з приводу приз­начення пенсії можна в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Залежно від того, працює людина чи ні, передбачено дві «адреси» для звернення із заявою про призначення пенсії. Непрацюючим громадянам необхідно звернутися до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). До речі, не обов’язково звертатися особисто: і Законом №1058, і Порядком передбачається право оформити пенсію через свого представника, надавши йому нотаріальне доручення. Для тих, хто працює, Порядком передбачено подання заяви на призначення пенсії до управління Пенсійного фонду України через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації, де громадянин працює (зазвичай це бухгалтерія та відділ кадрів). За бажанням працівник може подати заяву й особисто за місцем проживання.

Щоб пенсія за віком була призначена з нас­тупного дня після досягнення пенсійного віку, заяву слід подати до територіального управління Пенсійного фонду України не пізніше, ніж через три місяці з дня досягнення пенсійного віку. Якщо при цьому не вдалося зібрати чи підняти з архівів усі необхідні документи, до органу, що призначає пенсію, подають наявні документи, а решту можна «донести» додатково — впродовж трьох місяців з дня реєстрації заяви в управлінні ПФУ.

ВЗ Чи має право на пенсію за вислугу років працівник, якщо він працював на посадах, що надають таке право, за сумісництвом? І чи можна продовжувати працювати на таких посадах за сумісництвом після отримання пільгової пенсії?
— Стаття 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає, що пенсія за вис­лугу років призначається лише за умови, якщо працівник звільниться з місця роботи, яка дає право на таку пільгу. У разі повторного працевлаштування на ці посади виплата пільгової пенсії припиняється. Тобто особі не відмовляють у вже призначеній у встановленому порядку пенсії за вислугу років, а лише припиняють її виплату на період роботи за «пільговою» спеціальністю. Якщо працівник залишає цю роботу, виплата вже призначеної пенсії за вислугу років поновлюється.

Однак щодо сумісників у законодавстві існують певні суперечності.

Згідно з поясненнями, наданими Держкомпраці СРСР та Мінсоцполітики України, робота за сумісництвом не зараховувалася до спеціального стажу, який давав право на пільгову пенсію за вислугу років, незалежно від того, чи людина працює на цій роботі пов­ний робочий день, чи ні.

З урахуванням цього, згідно зі статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення», після призначення пенсії за вислугу років пенсіонери можуть працювати на роботах за сумісництвом, отримуючи при цьому пенсію без обмежень. Водночас Пенсійний фонд України у листі від 21.06.2011 №12549/02-20 повідомив про те, що у разі працевлаштування пенсіонера на роботу за сумісництвом він не має права на продовження виплати пенсії за вислугу років.

Профспілка вважає роз’яснення Пенсійного фонду України безпідставним і надіс­лала відповідні звернення до Мінсоцполітики, Мін’юсту з проханням надати офіційне роз’яснення з цього питання. Однак і досі ми такої відповіді не отримали, тож питання залишається відкритим.

ВЗ Чи доцільно переходити з пенсії за вислугу років на пенсію за віком (як це позначиться на розмірі виплат)?
— Якщо пенсіонер після призначення пенсії за вислугу років не працював, розрахунок пенсії за віком здійснюватиметься за матеріалами пенсійної справи, тобто фактично розмір пенсії не зміниться — зміниться лише вид пенсії. Якщо ж людина в цей період десь працювала, при переведенні її з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, за її бажанням, можуть бути враховані стаж і заробіток, набуті після приз­начення пенсії за вислугу років, тобто збільшиться коефіцієнт страхового стажу та індивідуальний коефіцієнт заробітної плати. Однак і в цьому випадку розрахунок заробітної плати здійснюватиметься з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії за вис­лугу років (як передбачено частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

Виняток із правила зроблено лише для осіб, які отримують пенсію по інвалідності. Зокрема, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, у разі її переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком для нарахування виплат зас­тосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Зауважу, що з 1 січня 2012 року набули чинності зміни до цієї статті, якими передбачено, що заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, — за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Тож до виходу на пенсію за вислугу років слід підходити виважено, особливо в умовах нинішньої, ще не завершеної, пенсійної реформи. Заробітна плата працівників охорони здоров’я зазвичай настільки мізерна, що вони не можуть розраховувати на гідну пенсію і опиняються перед вибором: виходити на пільгову пенсію (невелику за розміром) чи продовжувати працювати до пенсійного віку, заробляючи на надбавку до пенсії.

Як вирішити це питання — особиста справа кожного. Однак ніхто не забороняє пільговикам продовжувати працювати на інших («непільгових») посадах. Можливо, варто задуматись над тим, щоб отримувати невелику, але стабільну пенсію і змінити сферу діяльності, отримуючи при цьому заробітну плату.

Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1 коментар

  1. Чи зараховується час навчання у ВУЗі та час декретної відпустки до пільгового стажу провізора в сільській місцевості для отримання пенсії за вислугу років(стаж роботи після закінчення ВУЗу 22роки)

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я