Пацієнти вимагають від МОЗ роз’яснень щодо Нацпереліку ліків

746

Міністерство охорони здоров’я України 3 жовтня 2017 року на офіційному веб-сайті повідомило: «Після того, як заклади охорони здоров’я закуплять 100% обсягу потреби в ліках, включених до Нацпереліку, вони можуть закуповувати інші лікарські засоби, зареєстровані в Україні та не включені до Нацпереліку». Таке пояснення не влаштовує пацієнтські організації — вони вимагають від Міністерства детально й аргументовано розтлумачити громадськості механізми закупівель препаратів, не включених до Національного переліку основних лікарських засобів. «Ми хотіли б отримати від МОЗ законодавчо обґрунтовану базу (не пояснення на сайті, не інформаційне повідомлення, а законодавчу базу) для головних лікарів і представників регіонів про те, спираючись на які накази, постанови, механізми, вони можуть здійс­нювати регіональні закупівлі лікарських засобів, що не увійшли до Нацпереліку», — сказала редактор видання «Онко портал» Лілія Гудзь на прес-конференції 5 березня.

Також представники пацієнтських організацій обурені тим фактом, що «нині до Нацпереліку не увійшов жоден сучасний препарат для лікування раку, не увій­шла так звана таргетна терапія. Регіони не мають можливості закуповувати препарати таргетної терапії, тому пацієнти вимушені переривати лікування. Так, у Черкаській області з 11 хворих на рак молочної залози, які отримували таргетну терапію, троє вже перервали лікування, оскільки місцеві бюджети не змогли прид­бати необхідні препарати», — розповіла засновниця спільноти «Онкобудні» Людмила Пухляк.

Член громадської спілки «Орфанні захворювання України» Оксана Александ­рова заявила, що оскільки Нацперелік не прорахований, жоден регіон не знає про те, яка сума витрачатиметься на препарати. «Регіони не можуть спланувати свій бюджет і виділити фінансування. Доки не буде конкретних розрахунків, скільки грошей треба на введення Нацпереліку, його дію треба призупинити», — наголосила вона.

Виконавчий директор Всеукраїнської громадської організації «Зупинимо гепатит» Дмитро Коваль зазначив, що ціна одного з інноваційних препаратів для лікування гепатиту, який вже зареєстровано в Україні, становить близько 900 дол. за курс. Проте він не включений до Нацпереліку і не може закуповуватися за кошти бюджету. Водночас ціна курсу лікування гепатитів препаратами, що увій­шли до Нацпереліку, становить близько 1600 дол. «Мені не зрозуміло, чому в Нацпереліку немає реально інноваційних препаратів, які вже зареєстровані в Україні. Також мені не зрозуміло, чому МОЗ не виступає ініціатором реєст­рації інших препаратів, якими лікуються у світі», — сказав він.

За матеріалами ІА «Інтерфакс-Україна»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я