П’ять «зірок» прийдешнього року

2265

Цікаво, які ліки суттєво вплинуть на ефективність терапії та догляду за пацієнтами вже наступного року? Для того щоб це з’ясувати, група із майже сотні клініцистів і дослідників Клівлендської клініки, одного з найавторитетніших медичних закладів США, переглянула понад 150 медичних інновацій. За результатами вони склали рейтинг найкращих засобів, на які з нетерпінням чекають лікарі різних спеціальностей у 2020 році.

ТОП ліків

Новітні лікарські засобиУсі номінанти мали відповідати певним критеріям. По-перше, вони повинні були продемонструвати значний клінічний вплив і суттєву користь для пацієнта порівняно з наявними ліками. А, по-друге, ці ліки мали пройти клінічні дослідження, аби потрапити до терапевтичного арсеналу вже найближчими місяцями.

ТОП-5 ліків 2020 року

Серед фармакотерапевтичних досягнень, які значно змінять клінічний перебіг захворювань і поліпшать догляд за пацієнтами у 2020 році, — ліки від остеопорозу подвійної дії, онкопрепарати нового класу, ультракорисні ліки від цукрового діабету… Хоча про все по порядку й детальніше!

Бемпедоєва кислота – альтернатива статинам

В усьому світі статини визнано стандартом ефективного зниження рівня холестерину. При цьому вони спричиняють ускладнення з боку м’язів у 10% пацієнтів, яким доводиться їх вживати. Новий альтернативний препарат — бемпедоєва кислота — забезпечує зниження рівня холестерину в разі перорального застосування й дає змогу уникнути серйозних побічних ефектів. На відміну від статинів, вона не накопичується в м’язах, що знижує ймовірність виникнення болю і рабдоміолізу.

Бемпедоєва кислота — перший у своєму класі агент. Ця сполука пригнічує синтез холестерину і жирних кислот у печінці за допомогою інгібування АТФ-цитратліази. У клінічних дослідженнях вона знижувала рівень ліпопротеїдів низької щільності в середньому на 25%. У разі регуляторного схвалення в арсеналі лікарів з’явиться ще один ефективний протигіперліпідемічний препарат. Дехто навіть прогнозує, що за популярністю бемпедоєва кислота здатна перевершити статини.

Ліки від остеопорозу подвійної дії

Ромосозумаб — моноклональне антитіло до склеростину — схвалений американським регулятором у квітні 2019 року. Ромосозумаб, який увійшов в ТОП-5 ліків 2020 року, – це перший затверджений препарат для лікування остеопорозу, що одночасно збільшує швидкість утворення кісткової тканини та знижує її резорбцію.Група експертів дійшла висновку, що ромосозумаб дає пацієнтам з остеопорозом більше можливостей для запобігання переломам. Засіб поки що не дуже зручний у застосуванні: у вигляді ін’єкцій один раз на місяць, але надзвичайно ефективний.

Наразі ромосозумаб показаний жінкам у постменопаузі з остеопоротичними переломами в анамнезі чи множинними факторами ризику перелому, а також пацієнткам, які не відповіли на стандартну терапію або з непереносимістю інших ліків для лікування остеопорозу.

Цікаво, що в Європі на шляху до «клініки» цей засіб наштовхнувся на серйозні перепони.

Антибактеріальна плівка, яка зводить до мінімуму ризик зараження

Згідно зі статистикою в 1-4% випадків імплантації серцевих пристроїв розвиваються інфекції. Інноваційна оболонка імплантів, своєрідний «конверт», який складається із двох протимікробних препаратів, забезпечує локальне вивільнення антибіотиків протягом семи днів після хірургічного втручання, зводячи до мінімуму ризик зараження.

Узагалі, цей «конверт», що абсорбується, отримав схвалення FDA ще у 2013 році, та фахівці не поспішали його застосовувати й чекали на підтвердження ефективності та безпечності оболонки — результати масштабного дослідження WRAP-IT. Аналіз WRAP-IT, опублікований у березні, свідчить про зниження частоти основних інфекцій на 40% після імплантації кардіопристроїв із застосуванням антибактеріальної плівки. Отже, такі операції стануть набагато безпечнішими!

Ліки для лікування цукрового діабету

Інгібітори натрій-глюкозного котранспортера 2 (SGLT2), які розробляли для лікування цукрового діабету 2-го типу, почали досліджувати при серцевій недостатності зі збереженою фракцією викиду. Зацікавленість SGLT2 як кардіопрепаратами виникла після виявлення дослідниками їхніх позитивних побічних ефектів: у когорті пацієнтів із діабетом 2-го типу ці ліки знижували ризик серцево-судинної смерті та госпіталізації з приводу серцевої недостатності. У подальших дослідженнях інгібітори SGLT2, які увійшли в ТОП-5 ліків 2020 року, продемонстрували аналогічні результати і у вибірці пацієнтів, що страждали на серцеву недостатність зі зниженою фракцією викиду без метаболічних розладів. Тож зараз лікарським засобам цього класу пророкують грандіозне майбутнє не тільки в ендокринології, а й у кардіології.

Ліки для комбінованої терапії онкозахворювань

Інгібітори PARP були розроблені в першу чергу для комбінованої терапії онкозахворювань. Вони виконують чимало функцій у багатьох клітинних процесах на молекулярному рівні, зокрема відповідають за реплікацію ДНК, репарацію, рекомбінацію, транскрипцію, а також проліферацію й апоптоз. Завдяки вираженій ролі у стабілізації геному PARP розглядають як перспективну мішень для розробки ліків від раку. Ці інгібітори стають на заваді процесу репарації ДНК злоякісними клітинами після ушкодження хіміотерапевтичними засобами.

Деякі типи новоутворень залежать від PARP більше, ніж інші. Зокрема, інгібітори PARP виявилися ефективними при багатьох PTEN-дефектних пухлинах, зокрема деяких агресивних субтипах раку передміхурової залози. Ракові клітини, яким у мікрооточенні бракує кисню (що часто трапляється при пухлинах зі швидким ростом), теж дуже чутливі до інгібіторів PARP.

Хоча інгібітори PARP — відносно новий тип лікарських засобів, провідні фахівці впевнені, що це одне з найважливіших останніх досягнень у лікуванні пухлин, зокрема раку яєчників. Нещодавні дослідження довели: ці ліки підвищують виживаність без прогресування захворювання. Тож нині регулятори розглядають їх як підтримувальну терапію першої лінії при пізніх стадіях раку цієї локалізації. Наприклад, аналіз дослідження третьої фази NOVA підтвердив попередні висновки про те, що інгібітор PARP нірапариб забезпечує значні клінічні переваги для пацієнтів із чутливим до платиновмісних препаратів рецидивним раком яєчників порівняно з плацебо, подовжуючи період без симптомів або токсичності. Нині тривають кілька великомасштабних досліджень, у яких інгібітори PARP значно поліпшили результати лікування пухлин.

Крім того, ці інгібітори вважають перспективними засобами лікування життєво небезпечних хвороб, таких як інсульт та інфаркт міокарда, а також хронічних нейродегенеративних розладів.

Іще один клас в області онкології

Нещодавно дослідники виявили новий клас препаратів, який перетворить онкологію на безпечнішу й ефективнішу галузь: подібно інгібіторам PARP вони також перешкод-жають відновленню злоякісними клітинами власної ДНК, ушкодженої традиційними методами променевої та хіміотерапії. Виявлені сполуки інгібують взаємодію білкової пари під назвою ERCC1-XPF, котра відповідає в клітинах за репарацію ДНК.

Як стверджують вчені, ці препарати можуть врятувати пацієнтів із резистентним раком. У решти ж хворих вони дають змогу застосовувати менш токсичну хіміо- та променеву терапію, що значно зменшує кількість побічних ефектів лікування.

Нові ліки вже перевірили на моделях колоректального раку та раку легенів — двох найпоширеніших локалізацій. Розробники також подали заявку на патент і наразі працюють над дизайном досліджень, які заплановано на наступний рік.

Любомира ПРОТАСЮКспеціально для «ВЗ» 

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я