Опубліковано нові дані масштабного дослідження антибіотикорезистентності SOAR

358

27 квітня 2020 року в Журналі антимікробної хіміотерапії (Journal of Antimicrobial Chemotherapy, UK) були опубліковані дані міжнародного дослідження антибіотикорезистентності Survey of Antibiotic Resistance (SOAR)[i], проведеного компанією GSK у 2015–2017 роках у 16 країнах. Одна із семи статей присвячена результатам дослідження SOAR в Україні у 2016–2017 роках[ii].

Зростання антимікробної резистентності (АМР), яке призводить до скорочення можливих варіантів лікування небезпечних інфекцій, є однією з найбільших загроз для здоров’я людства за всю його історію. Унаслідок зниження ефективності антибіотиків усе більше небезпечних інфекційних захворювань, наприклад пневмонія, туберкульоз, гонорея, сальмонельоз, гірше піддаються лікуванню[iii]. Згідно з інформацією Американського центру контролю і профілактики захворювань (СDC), із 2013 року кількість інфекцій, стійких до антибіотиків, збільшилася на 30% – із 2 млн до 2,6 млн випадків[iv].

За даними Міжорганізаційної координаційної групи зі стійкості до протимікробних препаратів (IACG), у глобальних масштабах уже зараз захворювання, стійкі до лікарських засобів, призводять мінімум до 700 000 смертей на рік. Якщо ситуація не зміниться, до 2050 року жертвами АМР можуть стати до 10 млн людей у ​​світі[v]. Тобто кожні три секунди в результаті антибіотикорезистентності на планеті буде вмирати одна людина. Це більше в порівнянні зі смертністю від онкологічних захворювань, яка реєструється у світі сьогодні. Викликає тривогу і факт зростання кількості виявлених бактерій, резистентних до антибіотика резерву (колістин), що свідчить про високу ймовірність швидкого поширення захворювань, які взагалі не піддаються лікуванню доступними антибактеріальними препаратами[vi].

Тема зростання стійкості до антимікробних лікарських засобів украй актуальна і для України. Згідно з інформацією Міністерства охорони здоров’я України, кожен другий житель країни, який приймає антибіотик, насправді не потребує антибактеріальної терапії, а кожен третій вважає, що дані препарати ефективні в боротьбі з вірусними захворюваннями[vii]. До настільки безконтрольного і невиправданого використання антибіотиків призвели одразу кілька факторів. З одного боку, серед українців високий відсоток прихильників самолікування; з іншого – у країні відсутні санкції за продаж рецептурних лікарських засобів без призначення лікаря. Доступність антимікробних препаратів, помножена на низьку поінформованість населення про небезпеку антибіотикорезистентності та ігнорування правил антибіотикотерапії, можуть стати причиною катастрофи вже в найближчому майбутньому.

З огляду на масштаби проблеми та глобальну загрозу АМР для здоров’я людства, питання протидії зростанню стійкості до антибіотиків винесено за рамки наукових дискусій та ініціатив представників системи охорони здоров’я та фармацевтичного сектору. Сьогодні тема антимікробної резистентності знаходиться в полі зору як Організації Об’єднаних Націй (ООН), так і «Великої сімки» та «Великої двадцятки», а Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) прийняла резолюцію, згідно з якою держави зобов’язані розробити національні плани боротьби з AMР. В Україні Національний план дій з боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів затверджений у березні 2019 року [viii]. Ним передбачено кроки для забезпечення раціонального використання протимікробних препаратів у медицині, ветеринарії і харчовій промисловості згідно зі світовими практиками [ix].

GSK, як соціально відповідальна фармацевтична компанія, місія якої – допомагати людям у всьому світі робити більше, почуватися краще і жити довше, підтримує прагнення лідерів світової спільноти робити все для подолання загрози антибіотикорезистентності, реалізуючи тристоронню стратегію, яка включає: розробку нових антибіотиків для лікування резистентних інфекцій; допомогу в забезпеченні раціональної антибактеріальної терапії; ефективне регулювання поширення антибактеріальних препаратів і спостереження за антибіотикорезистентністю. Зусилля компанії оцінені на міжнародному рівні: уже вдруге GSK посіла перше місце серед інноваційних фармацевтичних виробників світу в загальному рейтингу Бенчмарку антимікробної резистентності 2020 (Antimicrobial Resistance Benchmark 2020) – незалежному аналізі зусиль 30 світових компаній-лідерів фармацевтичної галузі в боротьбі з поширенням резистентних патогенів[x].

Важливою частиною боротьби світової спільноти зі стійкістю до антимікробних препаратів є ініційоване GSK у 2002 році міжнародне дослідження антибіотикорезистентності Survey of Antibiotic Resistance (SOAR) у країнах Близького Сходу, Африки, Латинської Америки, Азіатсько-Тихоокеанського регіону та СНД, до якого 2011 року приєдналася Україна.

Дослідження SOAR фокусується на визначенні чутливості ключових патогенів негоспітальних інфекцій дихальних шляхів Streptococcus pneumoniae і Haemophilus influenzae до антибактеріальних препаратів. Слід зазначити, що інфекції нижніх дихальних шляхів, які щороку призводять до загибелі 3 200 000 осіб, є, за даними ВООЗ, третьою серед найбільш поширених причин смертності у світі. Навіть у Європі, де ситуація зі смертністю внаслідок інфекційних захворювань помітно краща в порівнянні з іншими регіонами планети, інфекції нижніх дихальних шляхів займають шосте місце серед причин смерті[xi]. Крім того, негоспітальні інфекції дихальних шляхів є найбільш поширеною причиною призначення антибактеріальних препаратів, а отже, саме під час лікування цих захворювань антибіотики часто використовуються нераціонально[xii].

В Україні SOAR був і залишається єдиним масштабним міжнародним проектом, що надає інформацію щодо резистентності основних збудників  негоспітальних інфекцій дихальних шляхів до антибіотиків. На третьому етапі дослідження SOAR  у 2016–2017 роках в Україні штами мікроорганізмів для аналізу були виділені у пацієнтів у Лікувально-діагностичному центрі медичної академії (Дніпро) і Національному інституті фтизіатрії і пульмонології (Київ). Чутливість виділених мікроорганізмів до антибактеріальних препаратів, які найчастіше використовуються в клінічній практиці позалікарняних інфекцій верхніх та нижніх дихальних шляхів, досліджувалася в незалежній лабораторії, розташованій у Великобританіїi. Отримані дані були проаналізовані відповідно до визнаних та стандартизованих контрольних точок: Інституту клінічних та лабораторних стандартів (Clinical and Laboratory Standards Institute, CLSI), Європейського комітету з тестування антимікробної чутливості (European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing, EUCAST, Швейцарія) і фармакокінетики / фармакодинаміки (PK / PD)i.

Згідно результатів дослідження SOAR 2016-2017 в Україні, 100% штамів Streptococcus pneumoniae виявились чутливими до амоксициліну клавуланату, амоксициліну та препаратів групи резерву – фторхінолонів за критеріями CLSI. Серед проаналізованих в дослідженні цефалоспоринів 3-го покоління 98% штамів Streptococcus pneumoniae виявились чутливими до цефтриаксону, 83% до цефподоксиму та цефдініру (критерії CLSI), 77% до цефіксиму (критерії ФК/ФД). Активність всіх трьох, проаналізованих макролідів, відносно Streptococcus pneumoniae в Україні продовжує знижуватись і складає 78% для азитроміцину, 77% для кларитроміцину та еритроміцину (критерії CLSI) . При аналізі чутливості Haemophilus influenzae привертає увагу збільшення кількості бета-лактамазопродукуючих мікроорганізмів, резистентних до незахищених пеніцилінів, порівняно з попередніми етапами дослідження SOAR.

Даний етап дослідження продемонстрував подальше зростання резистентності Streptococcus pneumoniae і Haemophilus influenzae до більшості досліджуваних молекул антибіотиків, що чітко підкреслює важливість раціонального використання антибактеріальних препаратів в Україні і, зокрема, урахування локальних показників чутливості в клінічній практиці.

Дані дослідження SOAR, починаючи з 2016 року, використовують для розробки і впровадження локальних протоколів антибактеріальної терапії позалікарняних інфекцій верхніх і нижніх дихальних шляхів, що сприяє стримуванню рівня антибіотикорезистентності в регіоні. Залишаючись єдиним в Україні подібним міжнародним проектом, SOAR свідчить про прагнення GSK надавати громадськості якісні і засновані на наукових доказах дані для боротьби зі зростанням антибіотикорезистентності.

Матеріал надано прес-службою компанії GSK в Україні


[i] Journal of Antimicrobial Chemotherapy, Volume 75, Issue Supplement_1, April 2020. https://academic.oup.com/jac/issue/75/Supplement_1

[ii] Journal of Antimicrobial Chemotherapy, Volume 75, Issue Supplement_1, April 2020. Results from the Survey of Antibiotic Resistance (SOAR) 2016–17 in Ukraine: data based on CLSI, EUCAST (dose-specific) and pharmacokinetic/pharmacodynamic (PK/PD) breakpoints. https://academic.oup.com/jac/article/75/Supplement_1/i100/5824465

[iii]   ВОЗ, 2018. Устойчивость к противомикробным препаратам. https://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/antimicrobial-resistance

[iv] Міністерство охорони здоров’я України, 2019. Антибіотикорезистентність: виклики та рішення. https://moz.gov.ua/article/news/antibiotikorezistentnist-vikliki-ta-rishennja-

[v] Межучрежденческая координационная группа по устойчивости к противомикробным препаратам, 2019. Доклад генеральному секретарю Организации Объединенных Наций. Резюме рекомендаций и основные положения. https://www.who.int/antimicrobial-resistance/interagency-coordination-group/IACG_final_summary_RU.pdf?ua=1

[vi] Review on Antimicrobial Resistance, 2016. Tackling drug-resistant infections globally: final report and recommendations. https://amr-review.org/sites/default/files/160525_Final paper_with cover.pdf

[vii] Міністерство охорони здоров’я України, 2016. Кожен має знати про ризики та формувати відповідальне ставлення до вживання антибіотиків. https://moz.gov.ua/article/news/kozhen-mae-znati-pro-riziki-ta-formuvati-vidpovidalne-stavlennja-do-vzhivannja-antibiotikiv

[viii] Урядовий портал, 2019. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 р. № 116-р «Про затвердження Національного плану дій щодо боротьби із стійкістю до протимікробних препаратів». https://www.kmu.gov.ua/npas/proogo-planu-dij-shchodo-borotbi-iz-stijkistyu-do-protimikrobnih-preparativ

[ix] Міністерство охорони здоров’я України, 2019. Антибіотик за рецептом: Уряд затвердив Національний План дій боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів.  https://moz.gov.ua/article/news/antibiotik-za-receptom-urjad-zatverdiv-nacionalnij-plan-dij-borotbi-zi-stijkistju-do-protimikrobnih-preparativ

[x] Antimicrobial Resistance Benchmark 2020. https://accesstomedicinefoundation.org/media/uploads/downloads/5e43ebfba86d8_Antimicrobial_Resistance_Benchmark_2020.pdf

[xi] ВОЗ, 2018. 10 ведущих причин смерти в мире. https://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/the-top-10-causes-of-death

[xii] Ball P., Baquero F., Cars O., et al. J Antimicrob Chemother 2002; 49: 31-40.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я