ОПТИМІЗАЦІЯ МЕРЕЖІ БЮДЖЕТНИХ МЕДИЧНИХ УСТАНОВ

3715

У Міністерстві охорони здоров’я України відбулося засідання робочої групи з питань оптимізації мережі бюджетних установ, які утримуються за рахунок коштів місцевих бюджетів, у галузі охорони здоров’я. Захід відбувся під головуванням Міністра охорони здоров’я України Раїси Богатирьової за участі фахівців МОЗ, голів міських та облдержадміністрацій з усієї держави, також представників Міністерств соціальної політики, регіонального розвитку, економіки, фінансів та Асоціації міст України.
Учасники робочої групи визначили, що на сучасному етапі чинну мережу бюджетних установ, у тому числі медичних, потрібно наблизити до передового досвіду фінансування соціально-культурної сфери, врахувати тенденції до змін кількості населення та потреб громад, аби підвищити якість надання послуг споживачам.
На сьогодні мережа закладів охорони здоров’я становить понад 20 тис. одиниць, більшість із них — це фельдшерсько-акушерські пункти (14,5 тис. одиниць). У минулому році було створено 179 центрів первинної медико-санітарної допомоги. Загальна кількість ЦПМСД, за оперативними даними непілотних регіонів, цього року становитиме 548.
Наказом МОЗ України від 11.09.2012 №713 було затверджено методичні рекомендації щодо регіональних планів модернізації мережі закладів охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу. Ці рекомендації передбачають основні засади модернізації мережі закладів охорони здоров’я, що включають оптимізацію мережі бюджетних установ.
За визначенням учасників робочої групи, найскладнішою та найресурсоємнішою частиною мережі закладів охорони здоров’я є вторинна медична допомога. Так само складною, витратною та пов’язаною з ризиками є її модернізація.
Однією з перешкод на шляху оптимізації мережі медзакладів є залежність штатних розкладів від кількості ліжок у лікарнях. На переконання робочої групи, цей підхід потребує змін. За словами Міністра охорони здоров’я, МОЗ розпочало роботу з упровадження нормативів навантаження на медичний персонал, що розкриває можливості для роботи нового механізму визначення штатів у закладах охорони здоров’я.
Крім того, на виконання статті 16 Основ законодавства України про охорону здоров’я, МОЗ України розробило проект Закону «Про особливості діяльності закладів охорони здоров’я», який нині узгоджується з Міністерством економічного розвитку і торгівлі.
За словами Міністра охорони здоров’я Раїси Богатирьової, даний законопроект визначає особливості діяльності та класифікацію закладів охорони здоров’я за видами надання медичної допомоги та спеціалізацією, а також встановлює порядок ліцензування та конт­ролю господарської діяльності з медичної практики. Його реалізація дасть змогу розпочати роботу зі створення закладів охорони здоров’я нового типу та встановити порядок контролю господарської діяльності у сфері охорони здоров’я відповідно до видів надання медичної допомоги, визначеної Основами законодавства України про охорону здоров’я.
Також МОЗ України переглядає положення про заклади вторинної медичної допомоги, розпочато роботу з опрацювання нормативів навантаження на медичний персонал зазначених закладів.
Проектом Національного плану дій на 2013 рік передбачено розробку визначення вартості медичної допомоги за клініко-спорідненими групами та створення ресурсної моделі госпітального округу.
Проте, як відзначили присутні на засіданні, розпочинати практичні дії на вторинному рівні медичної допомоги ризиковано в умовах відсутності відповідних фінансових ресурсів для модернізації. Саме тому Міністр охорони здоров’я доручила всім учасникам робочої групи, зокрема керівникам регіонів та територіальних органів охорони здоров’я, подати до МОЗ у найкоротші терміни свої пропозиції для відпрацювання найефективніших механізмів з оптимізації мережі державних медустанов.
Прес-служба МОЗ України

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я