Онкохворі діти — заручники цинічної бізнес-гри?

449

gormonalnyye-tabletki-dlya-pokhudeniya31Окремі провали в моделі закупівлі лікарських засобів спеціалізованими міжнародними організаціями, яка була впроваджена в цьому році, змусили втрутитися Уряд і народних обранців.

До вирішення проблеми з розмитненням та поставками в регіони ліків за програмою дитячої онкології залучені всі можливі інстанції — особисто Прем’єр-міністр, в. о. Міністра охорони здоров’я, депутати. Про це повідомила Голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець. Вона звинуватила МОЗ у тому, що відомство не взялося до цієї справи раніше.

Препарати за програмою дитячої онкології були придбані британським закупівельним агентством Crown Agents в українського посередника й уже протягом трьох місяців не передаються до МОЗ для подальшої поставки в регіони. На сьогодні на складах зберігається таких ліків на суму близько 125 млн грн. Уже порушувалося питання, що в разі невиконання постачальником цих препаратів вимог митниці, Мінекономіки і фіскальних служб вони можуть бути повернуті виробнику.

Крім того, народні депутати ініціюють звернення до ГПУ і СБУ через зрив поставок ліків за програмою дитячої онкології, які для України здійснювало британське агентство Crown Agents. Про це повідомила перший заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Оксана Корчинська. «Діти чекають закуплені препарати вже 90 діб. Йде бізнес-гра між українським посередником, який шантажує зараз усіх, між ДП «Укр­медпостач», яке 90 днів мовчало, що є така проблема, і міжнародною організацією Crown Agents, — сказала вона. — Вони всі, перекладаючи відповідальність один на одного, не досягли результату.

Там є багато питань, оскільки тільки хвилину тому український дистриб’ютор заявив, що він не готовий прийняти умови, оскільки Мінфін змушує сплатити ПДВ. І ця велика гра коштує нам життя дітей. Країна має навчити відповідати за недбалість своїх чиновників. Колишнє керівництво МОЗ України весь цей час нам говорило, що процес розблоковано, що в плановому порядку ліки надходять, але це — повна брехня».

За словами політика, не відповідають дійс­ності й заяви Crown Agents про те, що 65% ліків від потреби вже поставлені. «Зараз на складах лікарень не більше 30% від необхідних нам препаратів, — додала вона. — Також важливо провести офіційну перевірку того, у яких умовах зберігалися ці ліки 90 днів. Вони всі дорогі. Середня вартість одиниці — від 4 тис. грн. Є ліки, які коштують 28 тис. грн за флакон. І вони дуже потрібні Україні. А весь цей час, поки препарати перебувають на складі, благодійники і батьки купують ліки для дітей за власний кошт. І хто за це повинен відповідати?»

Повідомлялося й про те, що в рамках закупівель через зазначене агентство були запропоновані ліки сумнівної якості. Так, на сайті громадської організації «Медконтроль» на минулому тижні оприлюднено аналітичний розбір закупівель Сrown Agents і зроблено висновки про низьку ефективність його діяльності. «Організація Crown Agents ще не закупила 12 позицій за програмою «Доросла онкологія» та «Онкогематологія» на суму 1,85 млн дол. За програмою «Дитяча онкологія» не вдалося ані досягнути суттєвого зниження цін, ані виконати терміни поставок. Відносно деяких закуплених препаратів є сумніви щодо їх якості та досвіду застосування при онкозахворюваннях у дітей».

Напередодні народні депутати зареєстрували у Парламенті законопроект, у якому пропонується усунути Crown Agents від закупівель ліків для України. У тексті пояснювальної записки до законопроекту, зокрема, сказано, що така ініціатива обумовлена незадовільними результатами закупівель через Crown Agents, яка не виконала плану за одним із напрямків, через що заклади охорони здоров’я недоотримали значні обсяги очікуваних ліків для онкохворих.

Отже, Crown Agents не виправдала надій за всіма трьома очікуваними результатами — ні за економією, ні за швидкістю доставки, ні за гарантованою якістю препаратів. Але як це пояснити онкохворим дітям, їх батькам та опікунам, яких фактично залишили сам на сам з їх страшною бідою?

За матеріалами УНН та medcontrol.com.ua

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я