Новітні методи лікування гіперліпідемій: у пошуках альтернативи статинам

991

Статини – стандарт терапії гіперліпідемій, якого дотримуються в усьому світі протягом останніх трьох десятиліть. Але незважаючи на те, що цей клас лікарських засобів залишається першим варіантом профілактики серцево-судинних подій саме завдяки здатності зменшувати рівень ліпопротеїдів низької щільності, він працює не в усіх і не ідеально.

Новітні методи лікування гіперліпідемій

Комплексно і «поліпідно»

Дисліпідемії – широкий спектр порушень ліпідного обміну, частина яких часто призводить до розвитку серцево-судинних захворювань. Метаболізм ліпідів може порушуватися кількома шляхами, приводячи до зміни функції ліпопротеїнів плазми або їх рівня. Наразі найбільше уваги приділяють підвищенню рівня загального холестерину та ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ) і на ці показники зараз навчилися ефективно впливати за допомогою існуючих засобів. Але окрім цього, розвитку серцево-судинних захворювань сприяють інші типи гіперліпідемій. Найпоширенішою є так звана атерогенна ліпідна тріада, що на тлі зниження рівнів ліпопротеїдів високої щільності (ЛПВЩ) включає:

  1. підвищення рівня ліпопротеїдів наднизької щільності (ЛПДНЩ);
  2. помірне підвищення рівня тригліцеридів;
  3. збільшення рівня «маленьких щільних часточок» холестерину ліпопротеїдів низької щільності (ХС ЛПНЩ).

На сьогодні ці показники визнані безпосередньою причиною атеросклеротичних судинних подій, отже, зазначена тріада в комплексі й її окремі компоненти повинні розглядатися як повноцінні мішені у контексті профілактики захворювань серцево-судинної системи. Тому сьогодні активно розробляється і модифікується значно сучасніша стратегія лікування гіперліпідемій. Вона заснована на уявленнях про необхідність впровадження більш раннього, потужного й іноді агресивного підходу до проведення заходів із контролю рівня ліпідів у крові. Це дозволяє мінімізувати ризик розвитку кардіоваскулярних і метаболічних подій шляхом досягнення найнижчого рівня ЛПНЩ і відновлення співвідношень інших компонентів ліпідного профілю, зокрема, тригліцеридів.

Останніми роками було розроблено і затверджено декілька нових лікарських засобів, і на Заході їх навіть введено до протоколів лікування, але фармакологи не зупиняються на досягнутому. Зокрема, дуже перспективними визнані препарати таргетної терапії, такі як антисмислові олігонуклеотиди, що дозволяють контролювати рівень кількох типів ліпідів одночасно.

Назва

Тип лікарського засобу

Дані із застосування

Алірокумаб, еволокумаб

Інгібітори пропротеінової конвертази субтиілізін-кексин типу 9 (PCSK9). Повністю гуманізоване моноклональні антитіла від різних виробників.

Схвалено для контролю дисліпідемій, у тому числі при діабеті, в режимі монотерапіїї чи комбінаціях. Знижує концентрації холестерину різних типів, аполіпопротеїнів А1, а також тригліцеридів.

Воланесорсен

Антисмисловий олігонуклеотид

Знижує рівень аполіпопротеїнів СIII. Схвалено до застосування в ЄС для лікування синдрому сімейної хіломікронемії

Інклізіран

Антисмисловий олігонуклеотид, націлений на PCSK9

Наразі оцінюється як засіб зниження ризику серцево-судинних подій у пацієнтів із існуючими кардіоваскулярними патологіями. У дослідженнях демонструє стійке зниження ЛПНЩ при дозуванні двічі на рік

Евінакумаб

Моноклональне антитіло проти ANGPTL3

Перевіряється як засіб проти важких гіперліпідемій, здебільшого спадкових

Ікозапент етил

Ейкозапентаєнова кислота (ЕПК). Фактично, омега-3 поліненасичена кислота, тільки, за словами виробника, високого ступеню очищення

ЕПК призначається на Заході пацієнтам із високим ризиком кардіоваскулярних ускладнень для зниження рівня тригліцеридів. У дослідженнях продемонструвала істотне зменшення серцево-судинного ризику

Бемпедоєва кислота

Інгібітор ферменту АТФ-цитратліази, який знижує рівень ЛПНЩ

Затверджено у США цього року. Допомагає здебільшого пацієнтам, котрі не можуть переносити статини чи не відповідають на таку терапію належним чином.

Пемафібрат

Модулятор альфа-рецепторів, які активуються проліфератором пероксисом

Коригує порушення ліпідного обміну, зокрема зменшує гіпертригліцеридемію та рівень аполіпопротеїнів СIII. Вже застосовується у клініці у деяких країнах.

Раз – і назавжди. Чи, принаймні, надовго

Контроль над рівнем ліпідів та, відповідно, ризиком кардіоваскулярних ускладнень, вже десятиліттями залишається основним фокусом кардіології. Проте медикаментозне навантаження, котрого зазнають пацієнти, все ще неймовірне. Для запобігання серцево-судинним подіям людям з групи ризику часто доводиться приймати кілька ліків одночасно: антикоагулянти, статини, «важкі» антигіпертензивні засоби … Швидше за все, до цього переліку незабаром додадуть нові класи препаратів. Чи можливо цей коктейль замінити однією і однократною ін’єкцією? Розробники кембриджської компанії VerveTherapeutics вважають таку перспективу цілком реальною!

Вони запропонували для цього нову технологію редагування генома. На відміну від уже добре відомої системи редагування генів CRISPR, яку часто називають «молекулярними ножицями», базове редагування не розрізає спіраль ДНК вертикально, по ланцюжку. Корекція здійснюється на одній «базі» або букві в геномі: одна буква замінюється на іншу, не зачіпаючи нуклеотиди навколо. Фахівцям із VerveTherapeutics вже навіть вдалося експериментально підтвердити концепцію абсолютно нового способу профілактики інфарктів та інсультів.

У двох дослідженнях вони показали на моделі мавп, що цей підхід «відключає» гени PCSK9 або ANGPTL3, які безпосередньо задіяні у розвитку серцево-судинних патологій. Через два тижні після введення препарату генної терапії дослідники виявили, що редагування, спрямоване на PCSK9, «відключало» ген у 67% клітинах печінки. А це, в свою чергу, допомагало знизити вміст білка PCSK9 в крові на 89%, й ЛПНЩ – на 59%. Аналогічні результати були отримані при націлюванні на ANGPTL3 – ген «вимикався» в середньому у 60% клітин печінки. Завдяки цьому рівень тригліцеридів у крові мавп знижувався приблизно на 64%, а ЛПНЩ – на 19%.

Правда, це поки що дані лише декількох тижнів спостережень, але вчені планують продовжувати стежити за мавпами, щоб оцінити, наскільки довговічні результати базового редагування генома. Попередні схожі дослідження показали: ефекти CRISPR зберігаються протягом двох років. Отже розробники VerveTherapeutics очікують, що їхня терапія буде не менше «витривалою». Щодо потенційних побічних ефектів, які в разі редагування генома можуть бути катастрофічними, то їх, на перший погляд, немає – дослідники перевірили стабільність генетичного коду в клітинах печінки і не знайшли жодних доказів нецільового редагування.

Хоча розвиток ліків, які вводяться одноразово, але постійно знижують рівень холестерину і тригліцеридів, перебуває лише в зародковій стадії, VerveTherapeutics вже обіцяє почати дослідження на людях у найближчі два роки. Це дуже гарна новина, адже дисліпідемії – надто гетерогенна група порушень ліпідного обміну, тому запорукою успішності лікування таких розладів буде їхня індивідуалізація. І справді персоналізований підхід може запропонувати саме генна терапія.

Любомира ПРОТАСЮК, спеціально для «ВЗ»

За матеріалами Healio

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я