Новий пасьянс медичних спеціальностей: хто виграє, хто програє?

3409

Медико профілактична справаУ галузі додипломного навчання лікарів — заявка на чергову «революцію». Відтепер перелік спеціальностей, за якими здійснюватиметься підготовка фахівців, не лише оновлено, а й «урізано». Дивним чином з нього зникли «Педіатрія» та «Медико-профілактична справа». Яка причина такого «дива» — неуважність, непрофесіоналізм чи цілеспрямована ліквідація «зайвих»?

VZ_23-24_2015_Страница_06_Изображение_0001Михайло КОРДА, ректор Тернопільського державного медичного університету ім. І. Я. Горбачевського, професор
Поки що ми не отримали жодних офіційних розпоряджень щодо виконання Постанови Кабміну від 29.04.2015 р. №226 «Про затвердження переліку галузей знань та спеціальностей, за якими здійснюються підготовка здобувачів вищої освіти», однак уже маємо вказівку про необхідність переведення студентів-п’ятикурсників, які навчаються за спеціальністю «Медико-профілактична справа», на іншу спеціальність — «Лікувальна справа». Хоча для нашого університету це не буде проблемою, оскільки підготовку за спеціальністю «Медико-профілактична справа» ми розпочали лише 4 роки тому і ще навіть не створювали додаткових кафедр, не запрошували до спів­праці викладачів. Але в цілому можна говорити про фактичну ліквідацію підготовки фахівців цього профілю в Україні, що може призвести до повної руйнації санітарно-епідеміологічного благополуччя країни. Це не лише моя точка зору. Її нещодавно озвучили проректори вищих медичних навчальних закладів України на науково-практичній конференції, присвяченій реалізації нового Закону України «Про вищу освіту», яка відбулася на базі нашого університету. Адже негативні наслідки такої політики передбачити нескладно. Найбільше непокоїть занепад одного з найважливіших напрямів цієї галузі — епідеміологічного. Це стратегічне питання, оскільки відіграє значну роль у біобезпеці країни. Хто надалі триматиме під контролем низку особливо небезпечних інфекцій і де брати кваліфіковані кадри для цього — запитання наразі риторичні. На мою думку, така інституція в нашій державі конче потрібна, щоправда, її необхідно модернізувати, унеможлививши корупцію. Нині склалася парадоксальна ситуація: країна перебуває в стані війни і загрози проявів тероризму, а фахівці-епідеміологи нам, виявляється, не потрібні.

Багато медичних університетів країни нині готують спеціалістів із сангігієни, і там, де роками діяли санітарно-гігієнічні факультети з потужною матеріально-технічною базою, профільними кафедрами, кваліфікованим професорсько-викладацьким складом, гадаю, виникне чимало труднощів при переході на «нові рейки». Як знайти вихід із цієї ситуації — сказати важко. 

Щодо педіатрії, яку також не внесли до нового переліку, очевидно, це спроба «підігнати» українські стандарти надання меддопомоги до тієї міжнародної практики, коли педіатри працюють лише на рівні спеціалізованої допомоги, а на «первинці» дитяче населення обслуговують сімейні лікарі. Але ж в Україні до 2020 р. оголошено так званий перехідний період, тобто педіатрична служба повинна бути збережена, оскільки робота з дітьми має певні особливості, та й самі сімейні лікарі говорять, що наразі не готові взяти на себе цю відповідальність. Тож рішення ліквідувати підготовку за спеціальністю «Педіатрія» мені видається поспішним. Ймовірно, такі інновації були б доречнішими з 2020 р. 

Відсутня в новому переліку й спеціальність «Лабораторна діагностика». Якщо відмовитися від підготовки таких кадрів, то хто виконуватиме їх обов’язки в лабораторіях медичних закладів, адже саме лікар-лаборант формулює завдання, аналізує результати досліджень, а це зовсім інший рівень, ніж «розкапувати» реактиви. 

У згаданому переліку є й нові для медичних вишів спеціальності, наприклад «Медична та психологічна реабілітація». Утім не зовсім зрозуміло, як готувати таких фахівців. Гадаю, потрібні передусім відповідні роз’яснення. До того ж невідомо, які функції виконуватимуть ці спеціалісти в медичному закладі, адже в класифікаторі спеціальностей їх немає. Чимало питань і до впровадження нового напряму «Технології медичної діагностики та лікування». Якщо провести аналогії із зарубіжними державами, то в США і країнах Європи готують технологів медичної діагностики зі ступенем бакалавра. Можна «приміряти» цю модель і до наших реалій, втім не зрозуміло, як довго потрібно готувати такого спеціаліста, за якими програмами, буде це лікар чи технолог інструментальної діагностики тощо. Кілька років тому наш університет ініціював підготовку спеціалістів-рентгенологів, УЗД-фахівців, спеціалістів функціональної діагностики (за 4-річною програмою бакалаврату), однак цю пропозицію не підтримали в МОЗ України. Нині ж для підготовки лікаря інструментальної діагностики необхідно вдвічі більше часу — шість років навчання на медичному факультеті, два роки інтернатури, потім ще три роки мають «відпрацювати» ті, хто навчався за бюджетні кошти, і тільки після проходження спеціалізованих курсів фахівець готовий. Тобто потрібні величезні матеріальні ресурси на його підготовку, а він змушений буде кілька років вивчати дисципліни, які в майбутній роботі йому взагалі не знадобляться. Тобто сама ідея виокремлення згаданої спеціальності мені видається прийнятною, але лише за умови впровадження чотирирічної підготовки спеціаліста з інструментальної діагностики, як це роблять за кордоном. 

VZ_23-24_2015_Страница_07_Изображение_0002Марина ГУЛЯЄВА, виконавчий директор Української асоціації боротьби з інсультом
Вважаю правильним рішенням виокремити нову медичну спеціальність «Медична і психологічна реабілітація» для підготовки таких фахівців у медичних університетах. Натомість абсолютно недоцільною є ідея підготовки в медичних вишах фізичних реабілітологів. Адже основне завдання такого фахівця — фізичне відновлення, і для цього не обов’язково бути лікарем за фахом. Зокрема Всесвітня федерація фізичної реабілітації дає чітке визначення: фізичний терапевт або фахівець із фізичної реабілітації є провідним спеціалістом з відновлення, корекції та підтримки рухових функцій, володіє системним знанням усієї рухової діяльності людини, проводить обстеження хворого для встановлення реабілітаційного діагнозу, визначає руховий потенціал пацієнта, розробляє загальний й індивідуальний план фізичної реабілітації, співпраці з лікарями, соціальними працівниками, психологами, пацієнтом, проводить науково-адміністративну, викладацьку та консультативну діяльність. 

У країнах Заходу відділенням фізичної реабілітації керує лікар фізичної медицини та реабілітації (Physical Medicine and Rehabilitation doctor (PM&R), під його началом працюють фізичні реабілітологи — кінезитерапевти, ерготерапевти — не медики. Та й фізіотерапіст, у нашому розумінні — фізичний терапевт, за кордоном — не медична спеціальність. Зрештою, у наших медичних вишах немає кому готувати таких фахівців. Наявні кафедри медичної реабілітації не забезпечені відповідними стандартами та програмами, а їх створення, як і підготовка викладачів у цій сфері, потребує багато часу. 

Натомість відповідні програми є на кафед­рах фізичної реабілітації університетів фізичної культури III та IV рівнів акредитації. Таких кафедр в Україні достатньо, щоб підготувати потрібну кількість фахівців, не задіюючи медичні ВНЗ. Єдине, що потрібно зробити, — гармонізувати освітні програми фізичних реабілітологів і зробити офіційною їх практику в лікувальних закладах з профільними відділеннями (кардіологічне, ортопедичне, неврологічне), щоб майбутні фахівці спілкувалися з лікарями й інвалідизованим контингентом пацієнтів. Нині ж майбутніх фізичних реабілітологів зазвичай водять у санаторії, і вони бачать пацієнтів в іншому стані, аніж у лікарні, де їм доведеться працювати. Тож в Україні таких спеціалістів достатньо, але в штатному розписі лікарень, де їх навички були б корисними, ці посади не передбачені. Відтак потрібні законодавчі зміни й відповідні корективи класифікатора професій. Можливо, спів­праця МОЗ та МОН України у створенні європейського стандарту підготовки цих фахівців у профільних (немедичних) вишах сприяла б дієвим змінам. Потрібно перевести сферу діяльності фізичних реабілітологів до системи охорони здоров’я, а не вигадувати ще одну медичну спеціальність. Не обов’язково бути лікарем за освітою, щоб правильно покласти чи пересадити інвалідизованого хворого, навчити його знову ходити тощо. Готувати таких фахівців упродовж 6 років у медуніверситеті економічно недоцільно, цього у світі ніхто не робить, хоча попит на них на Заході дуже високий і їх навчання проводиться на високому рівні. Наприклад, Українська асоціація боротьби з інсультом співпрацює з університетом Чикаго, де готують кінези- й ерготерапевтів: базове навчання там триває 3 роки, потім 2 роки — спеціалізація, але ці фахівці не є лікарями). 

Інша справа, якби в Україні запровадили медичну спеціальність «Фізична медицина та реабілітація» і готували б таких фахівців згідно зі світовими стандартами. На відміну від фізичних терапевтів ці фахівці, як-то кажуть, не працюють руками, вони очолюють команду кінези-, ерготерапевтів, створюють і коригують індивідуальні програми для хворих, як науковці вивчають процес реабілітації, досліджують його за спеціальними кінцевими показниками, оцінюють ступінь досягнутого результату та незалежності пацієнтів. І для цього дійсно потрібно мати повноцінну освіту лікаря. 

VZ_23-24_2015_Страница_07_Изображение_0003Віталій МАЙДАННИК, академік НАМН України, доктор медичних наук
На жаль, ця новина не додає оптимізму, ми вже й без того багато втратили в плані підготовки педіатрів. Якщо в навчальних планах 80-х років минулого століття на педіатрію виділялося 1950 годин, то зараз — 600-700. Нині на V курсі передбачено лише 5 лекцій з педіатрії, тоді як ще в 1891 р. перший завідувач кафедри педіатрії Київського університету Святого Володимира професор В. Є. Чер­нов щотижня читав таку лекцію! Зрозуміло, що з ліквідацією спеціальності кількість лекційних годин зменшиться ще більше. Це помилковий крок, і я переконаний: з часом усе повернеться на круги своя (це не перша спроба в Україні ліквідувати педіатрію як спеціальність, подібне рішення вже приймалося, потім відмінялося), однак із цими «новаціями» ми втратимо ціле покоління педіатрів. А найбільше постраждають наші маленькі пацієнти. Ми вже зараз спостерігаємо, як батьки наполегливо вишукують педіатрів, щоб отримати консультацію саме  такого фахівця, а не сімейного лікаря. Дехто навіть жартує, що для педіатрів настав «золотий вік», коли їх «носитимуть на руках» як рідкісних спеціалістів. Можна було б пишатися таким ставленням суспільства, і тим, що наша спеціальність настільки затребувана, якби не було так прикро. Невже не зрозуміло, що «дорослий» лікар навіть психологічно не готовий працювати з дітьми (так само, як і педіатри не завжди готові до надання медичної допомоги пацієнтам літнього віку). До того ж, у педіатрії інші підходи і до діагностики, і до лікування. Є хвороби, які взагалі у дорослих не трапляються, тобто сімейний лікар знає їх лише теоретично, але стикається з ними  рідко. Чи він упорається? Адже чомусь ми говоримо, що хірург, який виконує недостатню кількість певних операцій, втрачає кваліфікацію. 

Але рішення прийнято, ці та інші аргументи не враховано, та й не дуже до них дослухалися, якщо бути зовсім відвертим. І ми повертаємося у XVII століття (педіатрія як спеціальність сформувалася в 1837 р.). На жаль, нас не лише не почули, а й нічого нам не пояснили. Можливо, автори нового переліку керувалися економічними аргументами, відомими тільки їм? Наприклад, у країнах Прибалтики також не готують педіатрів, бо через незначну чисельність населення їм потрібна дуже обмежена кількість таких спеціалістів — до 50 осіб. Тож ці держави пішли іншим шляхом — загальну підготовку такі лікарі проходять на батьківщині, а спеціалізацію з педіатрії — у Німеччині (три роки). Але ж кількість населення в Україні та країнах Прибалтики не порівняти, а педіатрів незабаром ми будемо рахувати по пальцях. Хотілося б бачити виважені рішення, які приймаються з урахуванням перспектив. Щоб не сталося так, як зі спеціальністю «Медична реабілітація»: скільки років говорили про її актуальність, а запровадили лише зараз, коли змусила біда, тобто постала потреба в реабілітації потерпілих у зоні проведення АТО. То добре, що схаменулися, але допустити подібний аврал у педіатрії не маємо права, тим більше, що в нас накопичено колосальний досвід підготовки таких фахівців. Галузь ця особлива й важлива для збереження майбутнього країни.

VZ_23-24_2015_Страница_07_Изображение_0004Сергій МАКСИМЕНКО, декан медико-психологічного факультету НМУ ім. О. О. Богомольця, Заслужений діяч науки і техніки України, академік НАПН України, доктор психологічних наук
У постанові Кабміну №266 прослідковується прагнення орієнтуватися на міжнародну кваліфікаційну рамку спеціальностей, що й обумовило скорочення переліку спеціальностей у різних напрямах знань — хоча там, де відстоювали свої позиції, «втрати» виявилися мінімальними, чого не скажеш про напрям «Охорона здоров’я». Щодо медичної психології, це наука, яка вивчає психологічні особливості людей з різними захворюваннями, методи й способи діагностики (не стільки психічних відхилень, скільки психосоматичних) і вищі психічні функції при соматичних захворюваннях. Тобто вона належить водночас і до медицини, і до психології, і коли цю спеціальність запроваджували, відбувалося її взає­модоповнення в обох цих напрямах, що затверджено відповідною постановою Кабміну. 

Нинішня спроба перетворити спеціальність «Медична психологія і реабілітація» на  іншу «Медична і психологічна реабілітація» є не зовсім доцільною. Це нераціональний підхід, оскільки медичний психолог — фахівець, який займається не лише реабілітацією хворого, а й безпосереднім лікуванням, його психологічним супроводом і профілактикою психоемоційних порушень. Чи ж маємо право «звужувати» такого фахівця до реабілітації? До того ж медична реабілітація вже передбачає психологічну, головне — хто її надаватиме: «вузький» реабілітолог чи повноцінний медичний психолог. 

Ми домоглися того, що медичні психологи є в штаті лікувальних закладів МОЗ (я вважаю це значним досягненням), а нині виходить, що вони там не потрібні і задіюватимуть їх лише на завершальному етапі — під час реабілітації. Можливо, допущено помилку в новій назві спеціальності, а її суть залишиться незмінною? Але ж кажуть, «як яхту назвеш, так вона і попливе». Залишається тільки сподіватися, що здоровий глузд переможе і ми готуватимемо медичних психологів за усталеними нормами — нині вони отримують близько 80% знань з медицини і вивчають психологію з першого курсу. Такі унікальні фахівці на сьогодні дуже потрібні країні (особливо з огляду на останні трагічні події в державі та нові виклики, що постали перед вітчизняною медициною). Відомо, що незважаючи на вражаючі досягнення хірургії, результати військової медицини значно знижуються через наявність у пацієнта супутніх психічних розладів, переважно посттравматичного стресового розладу. Це свідчить про нагальну потребу в запровадженні системи комплексної медико-психологічної допомоги. До того ж у сучасному світі чітко усвідомили — ігнорування психічних і психосоматичних розладів, психологічних особливостей особистості в процесі її лікування призводить до погіршення стосунків не лише між лікарем і пацієнтом, а й у суспільстві в цілому. В країні існує ризик критичної ситуації — підвищення рівня агресії, збільшення кількості хворих на депресію, людей, схильних до суїцидів, зростання частоти серцево-судинних захворювань, тобто суспільст­во потребує медико-психологічної допомоги та профілактики, а не лише усунення «наслідків пожежі». Тож вважаю, що запропонована зміна статусу спеціальності «Медична психологія і реабілітація» не стане кроком уперед.

VZ_23-24_2015_Страница_07_Изображение_0001Ольга САВЕНКО, т. в. о. начальника Черкаського міського Управління Головного управління Держсанепідслужби в Черкаській області
Постанова КМУ №266 у мене, епідеміолога за фахом, зі стажем роботи в галузі охорони здоров’я понад 30 років, викликає одне запитання: невже в нашій державі не існує проб­леми інфекційної захворюваності? 

Сайт ДСЕС України заполонили чи не щоденні повідомлення про спалахи та групові захворювання на гострі кишкові інфекції в різних містах України. Захворіти на небезпечні інфекційні хвороби в нас дуже просто: інколи достатньо відвідати кафе чи ресторан, малюку — дитячий садок, старшій дитині — пообідати в шкільній їдальні. А чи несуть відповідальність приватні підприємці, власники об’єктів громадського харчування, керівники дитячих закладів тощо, з вини яких люди потрапляють на лікарняні ліжка? І чому на ці питання немає відповідей у нових постановах? 

Життя засвідчує: декларативного принципу ведення бізнесу чи провадження господарської діяльності недостатньо для вирішення проблеми — потрібен контроль. Хто забезпечуватиме його кваліфіковано? 

Наступний аспект — чому МОЗ не подає в Уряд ґрунтовну аналітичну довідку про показники охоплення профілактичними щепленнями дітей, підлітків і дорослих? Адже останніми роками в нас уже сформувався надзвичайно великий прошарок населення без імунітету до тих чи інших інфекційних хвороб, наприклад дифтерії. Через відсутність імунобіологічних препаратів чи їх нерегулярні надходження індивідуальний календар щеплень порушується, вікові ревакцинації проводяться за принципом «коли надійде наступна партія вакцини». Мине кілька років, і станеться «епідемічний» вибух. Виникає питання: хто організовуватиме й проводитиме профілактичні та протиепідемічні заходи, коли таких фахівців ми взагалі не готуватимемо? 

Я глибоко поважаю всі професії. Зокрема й нову, зазначену у згаданій постанові: «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза». А гігієна й санітарія людського середовища (лікарняна, харчова, дітей і підлітків) — нам уже не потрібна? Який фахівець опікуватиметься умовами лікування, харчування, виховання людини тощо? На мою думку, відбувається знищення профілактичного напряму в системі охорони здоров’я людини, а без нього це поняття втрачає свій первісний зміст. Не буде кадрів — не матимемо і перспектив. 

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я