Неактивні речовини препаратів – ризикована «допомога» для пацієнтів

392

«Для більшості людей не має особливого значення, чи містять їх ліки залишки лактози, трішки фруктози або сліди крохмалю. Однак є група пацієнтів, яка надзвичайно чутлива до таких «дрібниць». У багатьох з них розвиваються певні симптоми, викликані неактивними інгредієнтами, однак зв’язок таких проявів із медикаментозною терапією ніяк і ніким не встановлюється », – пишуть  автори нового дослідження в журналі Science Translational Medicine.

Згідно зі стандартами, допоміжні лікарські речовини (наповнювачі) «не призначені для впливу на фізіологічні процеси й не повинні мати прямого біологічного або терапевтичного ефекту». Їх додають в лікарські засоби з іншими цілями – для  стабільності, покращення всмоктування, смаку або зовнішнього вигляду тощо.

Однак американські дослідники стверджують, що більшість схвалених регуляторами ліків містять допоміжні (тобто неактивні) інгредієнти, які можуть викликати певні проблеми зі здоров’ям у деяких категорії пацієнтів.

Зокрема, допоміжні лікарські речовини становлять небезпеку для людей з алергіями або непереносимістю певних сполук, а також осіб з синдромом подразненого кишечника.

Крім того, як вважають фахівці з Массачусетського технологічного інституту (MIT), ризики від допоміжних речовин можуть акумулюватися, коли пацієнти приймають більше одного препарату із потенційно небезпечними інгредієнтами. Особливо вразливі в цьому відношенні хворі віком старше 65 років, третина з яких приймає по п’ять і більше таблеток на день.

При цьому частка неактивних інгредієнтів у лікарських засобах подекуди сягає 50%, а в деяких випадках – навіть більше 90% (!).

Вчені зробили ці висновки на підставі великої кількості клінічних повідомлень, що описують алергічні реакції на допоміжні речовини, в тому числі, настільки поширені, такі як лактоза і барвники. Також автори провели всебічний аналіз 38 найбільш часто використовуваних неактивних інгредієнтів із бази даних Pillbox.

Джерело: Medscape

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я