НАНОФАРМАКОЛОГІЯ: НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ АСПЕКТ

2578

 Останніми роками дедалі частіше на зміну традиційним і навіть новим технологіям у багатьох галузях люд­ської діяльності приходять новітні – нанотехнології. Що нового внесуть вони у лікувальний процес? На це запитання наш кореспондент попро­сив відповісти одного з провідників перспективного напрямку у своїй сфері, завідувача кафедри фармакології та клінічної фармакології Національного університету імені О.О. Богомольця члена-кореспондента НАН та НАМН України про­фесора Івана ЧЕКМАНА.

ТЕХНОЛОГІЇ МАЙБУТНЬОГО

– Іване Сергійовичу, ми поведемо розмову про речі, мало знайомі нашим чита­чам та й усьому загалу, на­віть медичному. Мова йде про нанотехнології – тех­нології майбутнього. Що вони обіцяють людству, на­шій українській спільноті?

– Ідеться про науково- технічну революцію XXI століття. Уже в недалекому майбутньому нанотехноло­гії впроваджуватимуться у багатьох сферах людської діяльності – у хімії, фізиці, біології, медицині, фармако­логії. Та спершу давайте по­пулярно визначимо предмет розмови. «Нанос» у перекла­ді з грецької – це «карлик». У нашому випадку – частинка, набагато менша, ніж, скажі­мо, такі біологічні об’єкти, як лейкоцити, еритроцити, мітохондрії клітини, бакте­рії та ін. Один нанометр – це одна мільярдна метра. Нано­розмірні матеріали повинні мати в одному вимірі розмір від 0,1 до 100 нанометрів. І якщо ми матеріалізуємо, вве­демо в дію своїх надмалих «карликів» із зовсім іншими, аніж у макрооб’єктів, влас­тивостями, то зможемо роз­робляти й інші, досконаліші методи діагностики і ліку­вання багатьох захворювань. Сьогодні нанотехнологія – це галузь фундаментальної на­уки і техніки, яка займаєть­ся розробкою оригінальних методів синтезу матеріалів, а також лікарських засобів нанорозмірів, вивченням їх властивостей, можливістю застосування у різних га­лузях діяльності людини, в тому числі в медичній прак­тиці.

– Це вже нанофармаколо­гія?

– Так. Наука завтрашньо­го дня, яка вже сьогодні ви­вчає з нових позицій синтез, розробку лікарських засобів, фармакокінетику, фармако­динаміку, показання до за­стосування більш ефектив­них нових нанопрепаратів, а також зможе забезпечувати і дуже важливу на сьогодні мі­німізацію побічних реакцій ліків, що є гострою медич­ною проблемою.

– Іване Сергійовичу, які здобутки у цій безумовно цікавій і перспективній галузі наших українських учених, і наскільки нові розробки наближені до клі­нічної практики?

– Здобутки маємо. Науков­ці Інституту хімії поверхні ім. О.О. Чуйка НАН України спільно з Вінницьким націо­нальним медичним універ­ситетом розробили та ви­пробували новий препарат сорбційно-детоксикаційної дії на базі нанокремнезему. Його основу становить ви­сокодисперсний кремнезем у вигляді сферичних непо­ристих аморфних частинок розміром усього 10–25 на­нометрів і є субстанцією для створення ентеро- та апліка­ційних сорбентів. В Україні ведуться дослідження, що мають на меті розробку но­вих лікарських препаратів на основі нанодисперсного кремнезему. Створено ори­гінальну лікарську форму – суспензію, яка проявляє ан­титоксичну дію. Маємо нову композицію – у нанодисперс­ний кремнезем включено наносрібло. Такий композит проявляє не тільки вираже­ну сорбційну дію, а й проти­мікробну активність.

І далі: за ініціативи пре­зидента НАН України акаде­міка Б.Є. Патона та ректора Національного медичного університету ім. О.О. Бого­мольця академіка В.Ф. Мос­каленка відкрито спільну лабораторію з нанофарма­кології. Розроблено оригі­нальну електронно-променеву технологію (Б.Є. Патон, Б.О. Мовчан) синтезу нанометалів: срібла, міді, заліза, а також їх комплексів із лі­карськими засобами.

– Наведіть, будь ласка, конкретні приклади засто­сування нанопрепаратів у клінічній практиці: що від цього у майбутньому мати­муть наші лікарі?

– Справа нова, досліджен­ня лікувальної ефективності нанопрепаратів та їх комп­лексів зосереджується у сті­нах наукових лабораторій. Зокрема, в Інституті урології НАМН України встановлено, що отримані за новітньою технологією колоїдні розчи­ни нанометалів виявляють виражену протимікробну дію щодо мікроорганізмів, які спричиняють урологічні захворювання інфекційно­го походження. Йде процес впровадження новинок у лікарську практику. Отри­мано й перші результати. Встановлено, що застосу­вання порошку дисперсного кремнезему в разі лікування гострих отруєнь ефективні­ше порівняно з традиційни­ми сорбентами. Зазначений порошок уже застосовують в Україні для лікування інфек­ційних хвороб, ураження органів травлення і навіть у хірургічній практиці. У медицині стали впроваджу­вати й новий нанопрепарат для інгаляцій у випадку за­хворювання органів дихан­ня, а шляхом парентераль­ного введення його можна успішно застосувати і для лікування гепатитів. Про те, що наші українські вчені йдуть правильним шляхом, засвідчує й зарубіжний до­свід. На Заході за допомогою нанозаліза лікують анемію, а наносрібла – інфекційні хвороби шкіри.

– Як відомо, наука не тер­пить ізольованості. Чи ж налагоджено взаємообмін інформацією, досвідом, ре­зультатами досліджень із колегами з інших країн?

– Безумовно. От, примі­ром, нещодавно відбулося розширене засідання Науко­вої ради НАН України під го­ловуванням президента ака­демії Б.Є. Патона, на якому ґрунтовно обговорювалися проблеми нового напрямку. Домінувала тема «Конструк­тивні та функціональні на­номатеріали для медицини». На цих засіданнях виступали з доповідями не тільки укра­їнські дослідники, а й учені з Росії, Республіки Білорусь, Казахстану. Доповідачі уза­гальнили результати до­сліджень, які проводяться у їхніх країнах, обговорили можливості впровадження в медичну практику нових на­номатеріалів.

– Іване Сергійовичу, чи достатньо вивчені влас­тивості наноматеріалів, їх взаємодія з органами і сис­темами організму? Чи мож­на напевне розраховувати на їх безпечність?

– Слушне запитання. Ви­вченню токсикологічних властивостей наноматеріа­лів і нанопрепаратів учені світу, в тому числі й України, приділяють належну увагу. Зокрема, широкомасштаб­на робота в цьому напрям­ку проводиться в Інститу­ті медицини праці НАМН України. Тут вивчають, ана­лізують токсикологічні влас­тивості нанокремнезему, наносвинцю, нанокадмію за різних способів їх введен­ня в організм. Дослідження з інгаляційної токсикології зазначених наночастинок у цьому інституті проводяться вперше у світі. Народжується нове перспективне відгалу­ження науки – нанотоксико­логія. Нанотоксикологи не лише визначатимуть мож­ливу негативну дію наночас­тинок на організм, а й роз­роблятимуть профілактичні заходи у разі необхідності.

– І все ж, які перспективи застосування наноматеріа­лів у клінічній практиці? І в яких випадках?

– Як свідчать результати проведених досліджень, нано­матеріали (фулерени, дендри­мери, ліпосоми) можна засто­совувати для цільової доставки лікарських засобів до патоло­гічного процесу. У цьому разі вони можуть виступати як засоби для ранньої діагности­ки захворювань, а також для зменшення токсичності меди­каментів. Сьогодні ж важливо спрямувати увагу дослідників разом із розробкою нових тех­нологій отримання наномате­ріалів і на поглиблене вивчен­ня фізичних, фізико-хімічних, квантово-хімічних, фізіологіч­них, біохімічних, фармакоток­сичних, молекулярних меха­нізмів дії нових препаратів із огляду на можливий побічний вплив на людський організм та довкілля.

Розмову вів Василь КАЛИТА, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я