На Черкащині медики вперше провели операцію з трансплантації кісткового мозку

268

Лікарі Черкаського обласного онкологічного диспансеру 25 листопада 2019 року вперше в області провели аутологічну трансплантацію кісткового мозку (пересадку власних клітин пацієнтки). Зараз жінку вже виписали з медзакладу, вона знаходиться під наглядом лікарів. Медики планують й надалі розвивати програму трансплантації та наступного року зробити 40 подібних операцій. Раніше зазначені операційні втручання медики виконували у Києві та Львові.

Пересадка органів

Перед трансплантацією перша пацієнтка одержала хіміотерапію високої дози. Таку хіміотерапію та аутологічну трансплантацію кісткового мозку призначають як дітям, так і дорослим. Це лікування є ефективним при множинній мієломі, лімфомах, герміногенних пухлинах.

Стовбурові клітини для трансплантації взяли з периферичної крові. Для їх забору застосовували сепаратор клітин крові. Тривалість процедури – 4-5 годин. Слід зазначити, що пункція кісткового мозку не потрібна. Трансплантація кісткового мозку дозволяє підвищити ефективність лікування у два рази, та може бути єдиною можливістю подолати хворобу. Трансплантація стовбурових клітин сприяє швидкому відновленню нормального кровотворення.

На Черкащині у 2019 році розробили та затвердили програму «Трансплантація аутологічних гемопоетичних стовбурових клітин кісткового мозку та периферичної крові» на 2019-2023 роки. В рамках програми передбачається створення в обласному онкодиспансері центру аутологічної трансплантації.

Дякуючи наявній програмі, яка діє на обласному рівні, вдалось закупити новітнє обладнання та провести підготовку приміщень. Для поглиблення знань та навичок, лікарі їздили на навчання в Центр гематологічної трансплантації клініки хіміотерапії та гематології університетської клініки, який заходяться у Ризі (Латвія). Латвійських медиків також запросили у Україну. Вони допомагали українським колегам в онкодиспансері зробити перші процедури з підготовки клітин до пересадки (сепарацію стовбурових клітин та їх кріоконсервацію).

В Обласному лікувально-діагностичному гематологічному центрі знаходиться блок, у якому є палати інтенсивної хіміотерапії гемобластозів. Там у 2018 році, за підтримки ОДА, зробили капітальний ремонт та встановили автономну притоково-витяжну вентиляцію з системою НЕРА-фільтрів. Таким чином, створили «чисті» палати для реабілітації хворих, які не мають лейкоцитів після курсів високодозової хіміотерапії.

Модернізація обласної служби крові на Черкащині допомогла онкодиспансеру. Тепер він має акредитовану лабораторію та може отримувати якісні компоненти крові за кошти з бюджету.

Наступного року пілотний проект із трансплантації буде продовжений на загальнодержавному рівні. На це в держбюджеті передбачили 112 млн грн. Черкаський обласний онкодиспансер буде одним із медзакладів, що братиме участь у пілотному проекті.

В листопаді також була проведена перша пересадка нирки в районній лікарні м. Ковель.

Джерело: МОЗ України

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я