Міністерство охорони здоров’я передало міжнародним організаціям функції закупівель на суму понад 2 млрд грн

616

VZ 45-46_2015_Страница_02_Изображение_000127 жовтня 2015 р. відбулося урочисте підписання договору між Міністерством охорони здоров’я України та Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні, який дає можливість придбавати лікарські засоби та вироби медичного призначення через відкритий і прозорий механізм міжнародних закупівель уже в нинішньому році.

Цей договір є частиною допомоги системи ООН Уряду України, спрямованої на оптимізацію процесу державних закупівель у галузі охорони здоров’я. Першим етапом такої співпраці стало підписання Меморандуму про надання послуг із закупівлі між МОЗ і ЮНІСЕФ у жовтні цього року.

«Сьогодні відбулася дійсно історична подія, — зазначив Міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі. — МОЗ підписало дуже важливий контракт з ПРООН щодо закупівлі лікарських засобів на суму 620 млн 70 тис. 700 грн. Ми дякуємо ООН за підтримку та готовність до співробітництва й за допомогу в здійсненні змін у системі закупівель лікарських засобів в Україні».

Перевагами системи міжнародних закупівель очільник МОЗ вважає:

  • співвідношення ціни-якості продукції («оптові закупівлі для 100 країн світу, які здійснюють структури ООН та ЮНІСЕФ, дають змогу поставляти ліки та вироби медичного призначення за найнижчими цінами»);
  • своєчасні й за потреби прискорені терміни поставки медикаментів;
  • кваліфікаційний рівень фахівців;
  • забезпечення якомога більшої кількості пацієнтів якісними ліками.

Директор ПРООН в Україні Янтомас Хіємстра наголосив:

«ПРООН — стратегічний партнер держави щодо впровадження кращих міжнародних практик у суспільне життя й економіку. Сфера охорони здоров’я є для нас найважливішою галуззю для втілення реформ і захисту прав пацієнтів».

«ООН має світовий досвід у здійсненні широкомасштабних закупівель для урядів різних країн, що ґрунтуються на міжнародних принципах відкритості й прозорості, — зазначив Координатор системи ООН в Україні, Постійний представник ПРООН в Україні Ніл Вокер. — Ці принципи також важливі для системних змін у сфері медичних закупівель в Україні».

У рамках договору ПРООН планує закупити лікарські засоби та вироби медичного призначення для діагностики й лікування туберкульозу, ВІЛ-інфекції, лікування дітей, хворих на гемофілію типів А або В, хворобу Віллєбранда, хронічний вірусний гепатит В і С й орфанні захворювання. Також згідно з Меморандумом між ЮНІСЕФ і МОЗ фонд закуповуватиме вакцини й антиретровірусні препарати.

Усього на міжнародні закупівлі заплановано винести 12 національних програм на загальну суму 2 млрд 197 млн 221 тис. грн. Раніше МОЗ підписало Меморандум з ЮНІСЕФ із закупівлі вакцин та антиретровірусних препаратів на суму 827 млн грн.

Закупівля ж онкологічних і онкогематологічних препаратів, а також хіміо-, радіологічних та препаратів супроводу онкологічних хворих буде здійснюватися через британське закупівельне агентство Crown Agents.

«Можливість брати участь у закупівлях через міжнародні організації отримають всі бажаючі, — підкреслив заступник Міністра охорони здоров’я Ігор Перегінець. — Але вони здійснюватимуться без участі Міністерства». Міжнародні організації не потрапляють під український закон про держзакупівлі й будуть проводити тендери за своїми стандартами та процедурами.

«Якщо говоритимуть, що МОЗ не оголосило тендер на закупівлю препаратів, наприклад, для лікування дітей, хворих на гемофілію, ми можемо відповісти: Міністерство підписало договір з ПРООН, передавши їй функції закупівлі, — пояснив І. Перегінець. — Тепер ПРООН, а не МОЗ проводитиме тендер, підписуватиме контракти з дистриб’юторами або виробниками, закуповуватиме та поставлятиме. Розгляд скарг в АМКУ теж стане їх завданням. Але, думаю, таких скарг буде набагато менше, оскільки в них більш гнучкі процедури. Ми розраховуємо, що зможемо вирішити всі технічні моменти й запустити тендерний процес разом з нашими міжнародними партнерами в стислі терміни».

ПРООН вже підтвердила отримання понад 620 млн грн від Міністерства охорони здоров’я України.

Важливим для МОЗ залишається й питання реформування власної системи державних закупівель, над чим українські чиновники працюють також разом з іноземними фахівцями. За словами Міністра охорони здоров’я Олександра Квіташвілі, абсолютно всі цьогорічні національні закупівлі (які не передані в руки міжнародних організацій) пройшли без скандалів.

«Двадцять п’ять програм ак­це­птовані, по п’яти підписані контракти на загальну суму 120 млн грн. Якщо у 2014 р. тільки по одному із тендерних процесів до АМКУ надійшло 170 оскаржень, то цього року — тільки 11», — повідомив він.

Уже 28 жовтня під час засідання Уряду Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, наголосивши на необхідності виведення державних закупівель із функціоналу МОЗ, доручив Міністру охорони здоров’я Олександру Квіташвілі винести рішення про створення національного агентства із закупівлі лікарських засобів та медичних виробів вже на наступне засідання Уряду.

«Й одразу деякі політичні сили попустить щодо боротьби за крісла, у тому числі й за крісло Міністра охорони здоров’я», — пожартував А. Яценюк, додавши, що керівника зазначеного агентства призначатиме номінаційний комітет та міжнародні організації, які й контролюватимуть систему закупівель.

За матеріалами прес-служби МОЗ України та УНН

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я