Лікарі у пошуках цікавої та перспективної роботи: не в грошах щастя, а в нових можливостях

989

У США лікарі щороку очолюють списки найвище оплачуваних професій. Водночас медики входять до ТОП-10 найнещасніших спеціалістів, схильних до синдрому вигорання, тривожного розладу та суїциду. Тому роботу в галузі охорони здоров’я не вважають такою, що приносить максимум щастя або задоволення. Навіть стоматологи, котрі серед усіх медичних фахівців можуть похвалитися найвищою якістю життя, часто скаржаться на виснаження й емоційну втому.

Криміналісти

Ці спеціалісти аналізують та інтерпретують докази, зібрані на місці злочину, аби допомогти в проведенні кримінальних і цивільних розслідувань. (До речі, Артур Конан Дойл, літературний батько Шерлока Голмса, якого деякі вважають піонером — хоч і вигаданим — у цій галузі, був лікарем.)

Аналіз слідів, залишених злочинцями, відбувається в лабораторних умовах набагато менш драматично, ніж це зображено в телевізійних кримінальних серіалах. Але недооцінювати працю криміналістів не варто — їх висновки часто мають вирішальне значення для розслідування злочину.

У телесеріалах ці фахівці нерідко беруть участь в арештах та допитах підозрюваних, але насправді вони проводять більшу частину робочого дня в лабораторії: перевіряють фізичні докази (наприклад, відбитки пальців, зразки крові та зброю), виявлені на місці злочину. Потім верифікують їх і готують до представлення в суді. Найчастіше криміналісти збирають із них ДНК або перевіряють балістичну інформацію, також фотографують, ескізують та реконструюють «сцени злочину».

Їх до того ж можуть зобов’язати давати свідчення в суді та пояснювати нефахівцям результати аналізів або тестів, у тому числі автопсії чи токсикології.

Дієтолог

Фахівець, який допомагає скласти ідеальний план харчування. Це дуже популярна спеціальність у США: на диво, громадяни «країни ЗСЖ» зовсім не люблять дотримуватися правил раціонального харчування.

Так, згідно з багаторічною статистикою американці споживають недостатньо якісних фруктів, овочів і цільнозернових продуктів — натомість щороку з’їдають по 45 кілограмів цукру та майже 40 кілограмів — насичених жирів. Дієтологи розробляють і впроваджують програми харчування, для того щоб допомогти своїм клієнтам досягти поставлених цілей. А вони бувають різними: від зменшення маси тіла чи модифікації способу життя до контролю або профілактики тяжких захворювань (наприклад, артеріальної гіпертензії чи цукрового діабету 2-го типу).

Окрема група пацієнтів дієтолога — люди з особливими потребами, включаючи тих, хто страждає на харчову алергію чи надмірну чутливість до певних компонентів (на сьогодні на планеті немало людей із целіакією або непереносимістю лактози). До цієї категорії також належать особи, котрі проходять медикаментозне лікування й потребують корекції раціону для запобігання небажаним взаємодіям лікарських засобів. Чимало дієтологів ведуть клієнтів із захворюваннями серця, для яких розробляють спеціальні дієти з низьким вмістом натрію, або осіб із проблемами всмоктування — жертв дуже популярної в США процедури шунтування шлунка.

Арт-терапевт

До сьогодні проведено доволі багато досліджень, хоча і незначних масштабів, що доводять користь від занять мистецтвом як для фізичного, так і психічного здоров’я. Зокрема, в одному німецькому дослідженні було виявлено, що вони допомагають особам похилого віку відтермінувати когнітивний спад і додають їм життєрадісності.

Це не єдина користь для здоров’я, яку забезпечує створення художніх виробів. Доведено, що заняття мистецтвом спонукають головний мозок до посиленого синтезу ендорфінів та інших нейромедіаторів, котрі допомагають контролювати рівень стресу, артеріального тиску та підвищують когнітивні функції.

Арт-терапевти — фахівці, які добре знаються не лише на традиційній медицині, творчому процесі та мистецтві, а й на психотерапії. Вони підбирають для своїх пацієнтів завдання з малювання та ліплення, аби допомогти їм невербально висловити власне горе чи травму з метою подолати депресію, посттравматичний стрес та інші психологічні й емоційні проблеми.

Музичний терапевт

Музична терапія є досить новим лікувальним напрямком, хоча насправді різноманітні недуги лікували музикою ще античні лікарі. У західну медицину вона повернулася після того, як для госпіталізованих ветеранів Першої та Другої світових воєн почали організовувати концерти. Наразі це усталена форма терапії, котру застосовують для покращення емоційного, когнітивного та фізичного здоров’я.

Наприклад, її широко застосовують у хірургії: дослідження показали, що пацієнти, які до оперативного втручання отримували музичну, а не медикаментозну терапію, були в цілому менш тривожними, ніж ті, хто вживав ліки.

Музична терапія також виявилася ефективним додатковим методом реабілітації немовлят, яких доглядали у відділеннях інтенсивної терапії новонароджених: крихітні пацієнти реагували на музику зменшенням частоти серцевих і дихальних захворювань і швидше набирали масу тіла порівняно з малюками, яких лікували традиційними методами.

Біостатистик

У наш час статистичний аналіз має вирішальне значення в будь-якій галузі медицини, зокрема в епідеміології: саме ці фахівці попереджають нас про небезпеку епідемії та дають прогноз щодо її поширення. Біостатистик аналізує будь-які дані, що стосуються галузі охорони здоров’я. Він не тільки створює й застосовує математичні статистичні моделі для прогнозу спалахів інфекції, а й використовує свої навички в медицині та математиці для інтерпретації великої кількості медичних даних.

Потім він транслює їх у корисну інформацію — саме так і з’являються звіти про новітні тенденції в галузі охорони здоров’я, ризики й ефективність нових лікарських засобів і немедикаментозних методів лікування, клінічні дослідження тощо.

Любомира Протасюк, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я