Лікар тут ні до чого: поширені помилки пацієнтів при використанні ліків

1351

Порушення правил прийому ліків – одна із найбільш поширених причин, що призводить до розвитку небезпечних ускладнень. Ця проблема поширена не тільки в Україні, вона загрожує системам хорони здоров’я навіть розвинених країн, де за застосуванням препаратів, особливо рецептурних, мають пильно стежити лікарі та фармацевти.

Ліки

ТОП-3 помилки у застосуванні препаратів

Фахівці перелічують три найпоширеніші помилки, які роблять пацієнти під час прийому ліків.

  1. «Натщесерце». Медичні фахівці, рекомендуючи той чи інший час прийому препарату, орієнтуються на те, чи буде порушуватися всмоктування лікарських речовин дією шлункового соку або ферментів. Якщо не враховувати цей фактор, ліки можуть виявити недостатню або надмірну дію. Тому завжди важливо дотримуватися режиму прийому ліків.
  2. «Яка різниця, чим запити?» Якщо в інструкції не вказано інакше, всі таблетки, драже або капсули потрібно запивати тільки водою. Інші напої підвищують ризик розвитку небажаних взаємодій. Наприклад, в чаї міститься танін, в молоці – кальцій, у каві – кофеїн, а всі ці активні сполуки часто вступають в хімічну реакцію з препаратами або їхніми метаболітами. Більшості фахівців добре знайомі випадки небажаних взаємодій препаратів з грейпфрутовим соком, він містить сполуки, котрі вступають в реакцію з більш ніж 80 лікарськими засобами.
  3. «Більше – не означає краще». Ніколи не варто приймати другу таблетку (капсулу, ложку сиропу тощо) для прискорення бажаного ефекту, це тільки збільшить ймовірність розвитку побічних ефектів: такий ризик завжди дозозалежний.

Інші поширені проблеми медикаментозної терапії: прийом ліків в невідповідний час, пропуск дози або занадто раннє скасування терапії без консультації з лікарем.

Найбільш «ризиковані» препарати

Ще один момент: потрібно мати на увазі, з якими ліками найчастіше помиляються пацієнти. Американська фармацевтична асоціація це з’ясувала й опублікувала список із ТОП-10 класів препаратів, які найчастіше провокують побічні дії, що потім потребують лікування у відділенні невідкладної допомоги. В дослідженні асоціації також була зафіксована частота застосування таких «проблемних» лікарських засобів.

  1. Інсулін (8%);
  2. Антикоагулянти (6,2%);
  3. Амоксицилін (и) (4,3%);
  4. Аспірин (2,5%);
  5. Комбінація триметоприм-сульфаметоксазол (2,2%);
  6. Комбінація гідрокодон / ацетамінофен (2,2%);
  7. Ібупрофен (2,1%);
  8. Ацетамінофен (1,8%);
  9. Цефалексин (1,6%);
  10. Пеніцилін (1,3%).

У 40% випадків госпіталізації були пов’язані з передозуванням. Найчастіше помилки робили люди похилого віку: на них припадає 34% всіх подібних проблем, причому вони виникали в результаті застосування навіть безрецептурних препаратів.

Звичайно, наш рейтинг небезпечних препаратів буде виглядати, швидше за все, інакше при цьому жодне, навіть найбільш неупереджене, дослідження не змогло б відобразити його коректно: всі випадки «безвідповідального самолікування» в Україні відстежити набагато важче, ніж в США з їхнім суворим контролем відпуску лікарських засобів.

Прийом антибіотиків: уникаємо помилок

Але є і загальні моменти, на які слід звернути увагу: антибіотики – величезна група лікарських засобів, що часто пов’язані з помилками медикаментозної терапії. Нераціональне, неадекватне застосування антибіотиків – слабке місце практично кожної системи охорони здоров’я. Напевно, в кожному домі знайдеться пів пачки «недопитих» антибіотиків, захованих у закутках аптечки, залишених про всяк випадок. І в якийсь момент (зазвичай, у період епідемії) ці препарати йдуть в хід для лікування всієї родини. Тому …

  • … Не приймайте антибіотики без консультації лікаря і відповідної діагностики. Не всі антибіотики «працюють» однаково при різних видах інфекцій, й іноді прийом невідповідного препарату може тільки погіршити стан хворого.
  • … Приймайте антибіотики тільки для лікування бактеріальних інфекцій. Антибіотики не діють при вірусних інфекціях, таких як застуда або грип. Застосування антибактеріальних препаратів у лікуванні вірусних інфекцій не тільки не допоможе хворому, але також збільшить шанси інших патогенів, присутніх в його організмі, на розвиток резистентності.
  • … Призначені антибіотики потрібно приймати весь запропонований лікарем термін, без самовільного скорочення тривалості терапії. Навіть при поліпшенні самопочуття або повному зникненні симптомів хвороби антибіотик слід приймати так довго, як сказав лікар. Якщо перервати лікування занадто рано, в організмі можуть вижити деякі бактерії, й інфекція може поновитися. Можливо навіть, що в подальшому вже доведеться підбирати новий, більш потужний антибіотик.

Допомога від колег

Фармацевт

У цілому світі фармацевти грають важливу роль у консультуванні, пояснюючи нюанси застосування тих чи інших препаратів хворим – й це гарантує пацієнтам безпеку медикаментозної терапії. Згідно висновків кількох недавніх досліджень, участь фармацевта має вирішальне значення для ефективності фармакотерапії.

Наприклад, останні роботи на цю тему показали, що помилки в режимі прийому ліків різко зменшувалися, коли пацієнти отримували додаткову консультацію фармацевта. В цілому, аптечні співробітники запобігали близько 50 типових помилок у застосуванні препаратів – таких як

  • неправильне дозування;
  • некоректна лікарська форма, обрана пацієнтом самостійно;
  • порушена частота прийому тощо.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я