Кожний 10-й хворий на COVID-19 в Україні — медик

561

Але є в Україні регіони, де статистика набагато страшніша. Сумне лідерство за кількістю інфікованих коронавірусом медпрацівників утримують Тернопільська та Кіровоградська області. «ВЗ» розібрався, чому так сталося саме в цих регіонах.

Тернопільщина: причина – у недосконалих алгоритмах діагностики

На Тернопільщині станом на 10 квітня підтверджено 196 випадків захворювання на COVID-19, з яких 46 – медики.

Більшість інфікованих медичних працівників Тернопільщини живуть і працюють у Монастириському районі. Там їх на сьогодні – 39. Саме з цього району і почалася історія .

«Нульовим пацієнтом» Монастириської райлікарні стала медична сестра, яка наприкінці березня захворіла на грип типу А. Заступник начальника управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Лідія Чайковська розповідає: «На той момент всі тести при підозрі на COVID-19 ми відправляли у Київ. Однак, за тодішніми вказівками МОЗ, якщо у регіоні лабораторно підтвердили грип типу А чи В, то на коронавірус не тестували. Варіант ко-інфекції не розглядався. Тож коли у медсестри виявили грип А, всі заспокоїлися і вона продовжувала лікуватися стаціонарно».

За тиждень вказівки міністерства змінилися: ПЛР-тести стали робити і в регіонах, а на коронавірус почали тестувати також і пацієнтів з грипом. Медсестра з Монастириська – саме той випадок, коли в одного пацієнта одночасно підтвердили і грип А, і COVID-19. Контактував з нею за цей час майже весь персонал Монастириської райлікарні, а також – Центру первинної медичної допомоги.

«Всіх медпрацівників протестували і , на щастя, у більшості випадків обійшлося амбулаторним лікуванням та самоізоляцією, – розповідає голова Монастириської профспілки медпрацівників, завідувач місцевої лабораторії Віталій Тріщук. – Я зараз найбільше переживаю лише за те, щоб винними в інфікуванні населення не назвали лікарів, які, мовляв, не дотримались правил техніки безпеки, недостатньо захищалися…Насправді ж, причина –недосконалі алгоритми».

Зараз хвора медсестра одужує, а Монастириська райлікарня працює в режимі госпіталю, приймаючи лише хворих з підозрою на COVID-19. Всіх інших скеровують у медзаклади сусідніх районів. Засобами індивідуального захисту лікарню дооснастили додатково.

«Якщо на початку спалаху ми реально були голі-босі, то зараз такої кризи вже немає, – додає голова профспілки. – Звісно, все залежатиме від темпів поширення захворювання і навантаження на лікарню».

Загалом медики області засобами індивідувального захисту, за підрахунками обласного управління охорони здоров’я, забезпечені приблизно на тиждень. Звісно, якщо станеться значний сплеск захворюваності, їх знову не вистачатиме. Тому зараз медикам допомагають всі: і народні депутати, і волонтери, і меценати, які працюють на території області. Обласний бюджет додатково виділив 13 мільйонів гривень на закупівлю апаратури та засобів індивідуального захисту. Люди нарешті зрозуміли, що це – спільна біда.

Питання із виплатою заробітної плати за березень, за словами заступника начальника управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Лідії Чайковської, також закривають цими днями. «Постановою №250 від 25 березня держава нам виділила 73 мільйони гривень – на Центри громадського здоров’я, на інсулін та на підтримку тих закладів охорони здоров’я, які надають допомогу хворим на COVID -19.Тож зарплату за березень ми виплатимо. Щоправда, обіцяні надбавки у 300% у цю постанову не ввійшли. Їх ще очікуємо».

Чи відчувається на Монастирищині дефіцит лікарів? « Сьогодні не вистачає інфекціоністів, – розповідає в.о. директора КНП «Монастириська районна лікарня» Стефанія Підгірна. – Одну вагітну інфекціоністку ми відсторонили від роботи задля її ж безпеки. До лікування хворих на коонавірус залучаємо і терапевтів, і хірургів. Працює троє анестезіологів, маємо два апарати ШВЛ. Зараз вони не задіяні, бо важких хворих цими днями менше. Загалом перша паніка минула, масових звільнень немає. Пішли останнім часом лише двоє – санітарка і техпрацівниця».

Заробітну плату за березень монастириським медикам виплатили у повному обсязі, додає керівник закладу. Крім того, районна рада додатково виділила 40 тисяч гривень, тож місцевим медикам виплатили навіть премії – по 2 тисячі лікарям і по тисячі – медсестрам.

Кіровоградщина: ЗІЗ не вистачає всім

Станом на 10 квітня в Кіровоградській області зафіксовано 82 хворих, з них – 28 медиків і 1 працівниця аптеки.

Детальна статистика по області виглядає так: 6 медпрацівників з Кіровоградської обласної лікарні, 20 – з обласного клінічного госпіталю ветеранів війни, по 1 з приватної клініки та онкодиспансеру.

Більшість медиків не були забезпечені ЗІЗ, адже заклади, де вони працюють, не мали б лікувати пацієнтів з Covid-19.

Проте історія не знає умовного способу дієслова, тому урок вітчизняна медицина отримала дуже показовий. Коронавірус виявили в одної

з пацієнток обласного госпіталю ветеранів війни, з якою контактувало багато лікарів без спеціального посиленого захисту. Жінку одразу перевели на лікування в обласну лікарню, а медиків – протестували за допомогою ПЛР-тестів.

Проте, висновки з уроку робляться надто повільно: за даними Уряду, станом на 10 квітня 4 з 9 медзакладів, які вже лікують або мають бути готовими до прийому пацієнтів з вірусом, забезпечені ЗІЗ на 55% із розрахунку на 15 днів.

Засоби індивідуального захисту перш за все видали персоналу на «передовій»: тим, хто працює з людьми з кашлем і температурою, а також медсестрам, які чергують на блок-постах при в’їзді у місто.

Розуміючи серйозність ситуації, медичні заклади області взяли під свою опіку волонтери з Кропивницького, які багато років підтримували вояків на передовій. Вони започаткували ініціативу «Броня для медика Кропивницького» і вже передали першу партію ЗІЗ лікарням.

Щодо зарплатні, то у березні працівники медзакладів області отримали її..по-різному. Більшість вчасно,а от медикам Центральної міської лікарні Кропивницького ( базової для прийому пацієнтів з Covid-19 !) чомусь спочатку видали лише 30% від належної суми, але зараз це питання врегулювали. Щодо додаткових виплат, обіцяних Урядом медикам, які безпосередньо працюють з інфікованими, то фінансування таких доплат фактично поклали на місцевий бюджет. У Кропивницькому мова йде про персонал Центральної міської лікарні, медиків на контрольно-пропускних пунктах, мобільні бригади закладів Централізованої первинної медичної допомоги, які обстежують коло контактних осіб хворих та тих, хто повернувся з-за кордону.

«Доплати мають бути профінансовані з державного бюджету, але ми готуємо всі розрахунки і проєкти рішень для того, щоб передбачити необхідні кошти у міському бюджеті. Мова йде приблизно про 4,5 мільйона гривень на місяць», – сказала Оксана Макарук, керівниця міського управління охорони здоров’я під час засідання штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації 7 квітня.

Анастасія Дзюбак(Кропивницький) та Ірина Прокопенко(Тернопіль), спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я