Кошти на зарплати інтернам виділили – чи раді їм у лікарнях?

6982

Реформи системи охорони здоров’я і медичної освіти так поспішали, що по дорозі згубили інтернів першого року навчання. Автономізовані заклади не розбагатіли настільки, аби за власні кошти навчати майбутні кадри, а інших механізмів оплати їх праці не було передбачено.

Лікарі-інтерни

Нарешті це питання вирішено – клінічні бази отримають додаткові кошти на стажування лікарів-інтернів у 2020 році з державного бюджету, Постановою Уряду № 536 від 19 червня 2020 року було затверджено Порядок їх використання. Чи відкриються після цього широкі двері лікарень перед інтернами? Про це – наша розмова з директором Інституту післядипломної освіти НМУ ім. О.О. Богомольця, доктором медичних наук Тетяною Вежновець.

Особливості фінансування зарплат інтернів за рахунок бюджетних коштів

ВЗ У чому принципова новизна затвердженого механізму використання згаданих коштів?

– Якщо раніше інтерни, які проходили стажування в закладах охорони здоров’я, отримували заробітну плату з їхнього загального бюджету, то нині кожна база стажування отримає додаткові кошти на ці потреби. Головним їх розпорядником буде Міністерство охорони здоров’я, яке є відповідальним за організацію стажування лікарів-інтернів. Воно перераховуватиме кошти обласним департаментам охорони здоров’я (відповідно до кількості лікарів-інтернів першого року навчання, які будуть працевлаштовані у підвідомчих їм закладах). А ті своєю чергою спрямують їх безпосередньо на бази стажування – у вигляді відшкодування витрат на оплату праці інтернів, відповідно до укладених договорів. Бази стажування щомісяця подаватимуть звіти про нараховані та виплачені лікарям-інтернам зарплати, а департаменти охорони здоров’я впродовж п’яти днів з моменту їх отримання здійснюватимуть відшкодування.

ВЗ Постанова передбачає, що таке відшкодування здійснюється в розмірі мінімальної заробітної плати та нарахувань на неї пропорційно відпрацьованому часу. Чи не станеться так, що інтерни отримуватимуть лише «мінімалку»?

– Безперечно, хотілося б, аби зарплата інтернів була значно вищою. Однак після того, як вони опинилися в ситуації, коли їм взагалі не було з чого платити зарплату, як то кажуть, і тому раді. Бо цьогоріч випускники медичних вишів не могли знайти собі місце роботи, отож і можливості вступити до інтернатури – керівники закладів не хотіли зараховувати їх у штат, щоб потім не ділитися коштами, отриманими на виконання Програми медичних гарантій. Багато керівників скаржаться, що цих коштів не вистачає для підтримання життєдіяльності закладів, тому доводиться оптимізуватися заради збереження кадрового потенціалу, стимулювання висококваліфікованих спеціалістів, а тут ще й з недосвідченими інтернами потрібно «ділитися». Нині ж головний лікар не буде у збитку, він може укласти договір із департаментом охорони здоров’я на підготовку певної кількості лікарів-інтернів, які ще й «приведуть» за собою додаткові кошти.

Державний бюджет на інтернів – це стимул для керівників лікарень та додаткова допомога для медичного персоналу

ВЗ Чи ж будуть вони такими, аби стимулювати керівника закладу не вважати інтернів додатковим головним болем, як це було раніше?

 – Так. Якщо керівник лікарні хороший менеджер, він прорахує, що інтерни – це додаткові руки, котрих сьогодні не вистачає, особливо на найбільш проблемних ділянках (інтерни зараз працюватимуть як лікарі під наглядом свого керівника). І на це не потрібно витрачати «кровних» коштів. До того ж це престиж закладу, який став базою стажування, тобто визнано його спроможність і відповідний рівень. Можливо, головні лікарі, заклопотані поточними справами переходу на нові умови роботи, цього поки що не усвідомлюють, але це питання часу. Ще один стримувальний фактор – невизначеність щодо подальшої долі підготовлених інтернів: вони залишаться працювати в закладі після закінчення інтернатури чи база – це тільки «пункт навчання»? Бо згадана Постанова прописує лише фінансові аспекти взаємовідносин закладу охорони здоров’я та інтернів під час стажування. Раніше вони автоматично переходили на посади лікарів в цьому закладі. А як буде зараз – невідомо. На разі МОЗ України розробляє Примірну форму договору про стажування інтернів. Можливо, в ньому й буде передбачено цей аспект. Принаймні, багато хто з головних лікарів після виходу Постанови передусім перейнялися цим питанням. Але на сьогодні воно не вирішено. Однак у нас ще є час – стажування інтернів першого року навчання розпочнеться з 1 серпня. На це розраховані й кошти, виділені з державного бюджету на 2020 рік.

На які заклади розповсюджується постанова про державне фінансування зарплат інтернів

ВЗ У згаданій Постанові базами стажування визнано тільки заклади охорони здоров’я комунальної форми власності. А як бути з приватними закладами?

– Справа в тому, що дія Постанови не розповсюджується на приватні заклади. Визначений у ній Порядок використання коштів стосується лише комунальних закладів охорони здоров’я, котрі фінансуються з державного бюджету і підпорядковані департаментам охорони здоров’я. Якщо інтерн хоче проходити стажування у в приватній клініці, вона має виплачувати йому заробітну плату. При цьому клініка обов’язково має бути внесена до переліку баз стажування, затвердженого департаментом охорони здоров’я.

Як будуть призначати керівників інтернів у закладах охорони здоров’я та чи будуть передбачені доплати

ВЗ Чи доплачуватимуть комунальні заклади за підготовку інтернів їх наставникам і за які кошти здійснюватимуться ці доплати?

– Керівники інтернів призначаються безпосередньо в закладах охорони здоров’я (окремим наказом). Вочевидь в цьому документі має бути визначено й умови оплати такої роботи. Бо на разі у Постанові не передбачені кошти на відшкодування оплати праці відповідальним за стажування інтернів. Тобто у 2020 році це питання доведеться вирішувати самим колективам. Водночас Уряд зобов’язав Міністерство охорони здоров’я та НСЗУ до 1 вересня підготувати пропозиції стосовно порядку фінансування стажування лікарів-інтернів у 2021 році. Заступник Міністра охорони здоров’я Ірина Микичак під час брифінгу заявила, що з наступного року бази стажування отримуватимуть кошти для оплати праці керівників інтернатури та заробітної плати лікарів-інтернів через НСЗУ – в рамках окремої освітньої програми.

Чи змінить виділений бюджет на заробітну плату для лікарів інтернів саму модель інтернатури?

ВЗ Чи будуть зміни в самій моделі інтернатури?

– У цьому році їх поки що не передбачається. Єдина новація – держава вишукала кошти на зарплату інтернів, аби вони не були додатковим фінансовим тягарем для закладів. Решта все як і раніше. Бази стажування так само визначаються обласними департаментами охорони здоров’я. Для проходження інтернатури визначено 35 спеціальностей. Порядок направлення бюджетників через департамент охорони здоров’я так само не змінився. Випускники медичних вишів, які навчалися за бюджетні кошти, повинні самостійно шукати місце працевлаштування (це основна вимога для їх вступу в інтернатуру). Після цього вони автоматично потрапляють на бюджетну форму навчання. Контрактники вступають без «посередників», укладаючи договори з освітніми закладами і взагалі без перешкод потрапляють в будь-яку інтернатуру. Очікуємо змін у зв’язку з нещодавнім прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань організації освітнього процесу в сфері охорони здоров’я», який поміж іншого встановлює новий правовий статус лікаря-інтерна – щодо його безпосередньої участі у наданні медичної допомоги. Тобто лікарі-інтерни будуть офіційно залучені до надання медичних послуг як повноцінні фахівці. Але я вважаю, що глобальні зміни нас чекають не раніше наступного року.

Тепер документи на інтернатуру можна подати on-line

ВЗ Чому ж дехто скаржиться на те, що не може знайти місце для проходження інтернатури?

– Знову ж таки йдеться не про місце в інтернатурі, а про місце роботи. А його знайти дійсно важко, бо випускники здебільшого мріють про престижні спеціальності: хірургів, акушерів-гінекологів тощо. Принаймні, з року в рік найбільше заяв в інтернатуру саме на ці спеціальності. Цьогорічна статистика – тому підтвердження (з 1 липня вже розпочався набір за контрактною формою навчання). Враховуючи «поправки на карантин», ми проводимо його дистанційно. НМУ імені О.О. Богомольця розробив інформаційну платформу для on-line прийому документів на вступ до інтернатури за 29 спеціальностями. Кожен вступник може подати документи в зручний для нього час із будь-якого гаджету та з будь-якого місця. На сьогодні за неповний тиждень роботи приймальної комісії подали документи 150 майбутніх лікарів-інтернів, що свідчить про авторитет нашого закладу. Це майже чверть від можливого набору. Охочих навчатися на бюджетній формі інтернатури чекаємо з 1 вересня – за наказами департаментів (управлінь) охорони здоров’я.

ВЗ Несподіванок не сталося?

– Деякі з’явилися. Вперше за останні роки на контрактну форму інтернатури зареєструвався претендент за спеціальністю «Загальна практика – сімейна медицина». Це унікальне явище! І це вже 1 липня! Ще один – за спеціальністю «Медицина невідкладних станів». Тому є надія, що з часом зміниться не лише інтернатура, а й самі інтерни.

Світлана Тернова, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1 коментар

  1. Що б там не розповідали, але лікувальні заклади не подають заявки на інтернів! Відкрийте сайт департамента Київа.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я