Інтернатура, вторинна спеціалізація й атестація по-новому: до чого готуватися «першопрохідцям»

16163

В обговоренні доцільності нової моделі інтернатури в Україні поставлено крапку — їй бути вже з 1 січня наступного року. 17 серпня 2021 року в Мінюсті зареєстровано наказ МОЗ України №1254 «Про затвердження Положення про інтернатуру та вторинну лікарську (провізорську) спеціалізацію». Які перспективи з’явилися в українських інтернів і чи відповідають вони їхнім очікуванням та сучасним стандартам медичної освіти?

Як змінився перелік спеціальностей і терміни інтернатури

ВЗ Що нового й важливого в цьому наказі?

Тетяна ВЕЖНОВЕЦЬТетяна ВЕЖНОВЕЦЬ, директор Інституту післядипломної освіти НМУ ім. О. О. Богомольця, доктор медичних наук

— Одразу скажу, що положення наказу №1254 щодо організації вторинної спеціалізації лікарів набуде чинності з моменту його опублікування в офіційних джерелах, щодо організації інтернатури — з 1січня 2022 року. Тобто ця дата стане точкою відліку нової моделі інтернатури.

Що принципово нового? По-перше, змінилася кількість спеціальностей для підготовки лікарів-інтернів — раніше їх було 35, за нової моделі буде лише 23.

Спеціальності, які зникли

  • Загальна гігієна
  • Клінічна онкологія
  • Нейрохірургія
  • Пульмонологія і фтизіатрія
  • Судово-медична експертиза
  • Урологія
  • Клінічна фармація
  • Неонатологія
  • Дитяча анестезіологія
  • Спортивна медицина
  • Дитяча отоларингологія

А дві спеціальності — лабораторна діагностика і мікробіологія та вірусологія — об’єднані в одну.

По-друге, суттєво змінилася тривалість інтернатури — за деякими спеціальностями її збільшено, за деякими зменшено.

Збільшена тривалість інтернатури

  • Анестезіологія та інтенсивна терапія ( з 2 до 3 років)
  • Інфекційні хвороби (1,5 р. → 2 р.)
  • Лабораторна діагностика, мікробіологія, вірусологія (1 р → 1,5 р)
  • Неврологія (1,5 р. → 2 р.)
  • Патологічна анатомія (1 р → 1,5 р)
  • Психіатрія (1,5 р. → 2 р.)
  • Дерматовенерологія (1,5 р. → 2 р.)

Зменшено: стоматологія — з 2 років до 1, фізична та реабілітаційна медицина — з 3 до 2 років.

Менше — в аудиторії, більше — біля ліжка хворого

ВЗ Чи вплинуло це на пропорції освітньої й практичної складових навчання в інтернатурі?

— Так. Тривалість освітньої складової відтепер становитиме 3 місяці на рік. Тобто частка освітньої складової, наприклад, за спеціальністю анестезіологія зменшилася на 18%, а для стоматологів — аж на 62,5%. При цьому в останніх не збільшиться й практична складова (через суттєве скорочення терміну інтернатури в цілому). А для решти спеціальностей вона збільшиться шляхом скорочення освітньої складової.

Рейтинги — два й доступні всім без винятку

ВЗ Чи не найбільшою сенсацією стало запровадження рейтингування.

— Так, новим Положенням про інтернатуру запроваджується обов’язкове рейтингування всіх випускників медичних вишів для отримання направлення в інтернатуру. Буде запроваджено два рейтинги. Один — на місця держзамовлення (МОЗ формуватиме свою кадрову політику і пропонуватиме ті спеціальності, які вкрай необхідні системі). Водночас у цьому рейтингу зможуть брати участь не лише особи, які навчалися за держзамовленням, а й випускники-контрактники.

Другий рейтинг — на навчання в інтернатурі за кошти фізичних та юридичних осіб. У ньому також можуть взяти участь обидва контингенти випускників.

Дізнайтеся більше: Які новації підготували інтернам і чи будуть вони у захваті від них?

Держава визначатиме пріоритети

ВЗ Чому не проводити рейтингування одним потоком?

— Сьогодні більшість випускників медвишів — контрактники. І якщо всі вони підуть в інтернатуру на держзамовлення, то держава не зможе її профінансувати. Тому запровадили два рейтинги. Тривалість навчання в інтернатурі (що за держзамовленням, що за контрактом) буде однаковою, як і організація самого процесу. Але інтернатурою за держзамовленням повністю опікуватиметься держава. Наприклад, їй потрібні епідеміологи, тож і місць на них буде виділено більше. Якщо потрібно буде кадрово посилити сімейну медицину, виділять більшу кількість місць держзамовлення саме на цей напрямок.

Нині в державі «повний провал» по епідеміологах, значна потреба в лікарях загальної практики, дефіцит лікарів медицини невідкладних станів, не вистачає анестезіологів. Тому, швидше за все, саме ці спеціальності будуть пріоритетними в бюджетному рейтингуванні.

«Вхід» — тільки через рейтингування

ВЗ В обхід рейтингу в інтернатуру не потрапиш?

— Жодних інших варіантів вступу до інтернатури окрім рейтингування не буде. Аби взяти участь у рейтингу за держзамовленням, випускники подаватимуть заяви за 5-ма пріоритетами (при цьому вказуватимуть і бажані спеціальності, і заклади освіти, де вони хочуть навчатися, і обрані бази стажування).

Для рейтингування за контрактом достатньо вказати лише спеціальність, заклад освіти вступники обиратимуть самостійно, а базу стажування доведеться пошукати.

Тож щоб потрапити до інтернатури, контрактникам потрібно не тільки отримати направлення після рейтингування, а й звернутися до департаменту охорони здоров’я, який запропонує їм бази стажування, із яких вони зможуть обрати «свою».

Що дозволено контрактникам?

ВЗ А контрактники обиратимуть спеціальності без обмежень?

— Ні, рейтингування в будь-якому разі передбачає виділення певної кількості місць на ту чи іншу спеціальність (кадрову політику держави також враховуватимуть).

Крім того, слід розуміти, що кількість місць на базах стажування також обмежена. Заклади охорони здоров’я не можуть прийняти всіх бажаючих на престижні спеціальності, адже для підготовки інтернів повинні бути створені належні умови. Тому держава пропонуватиме квоти місць на різні спеціальності. У рейтингу для контрактників, можливо, вони будуть іншими, але також враховуватимуть потреби в кадрах в країні.

ВЗ Чи можемо ми говорити, що контрактникам і бюджетникам надано рівні умови для вступу в інтернатуру?

—Якщо говорити про фінансування проходження інтернатури, то умови абсолютно рівні. Все залежить від вибору випускника — ніхто не змушує йти саме на державне замовлення чи тільки на контракт. Якщо йдеться про доступ до спеціальностей, особливо престижних, то невідомо, які кадрові потреби будуть пріоритетними, якою буде політика держави. Це прерогатива МОЗ. Нова модель інтернатури побудована на принципах справедливості та прозорості.

Як вираховуватимуть конкурсний бал

ВЗ На підставі чого нараховуватимуть конкурсний бал для участі в рейтингу?

— У згаданому наказі все чітко прописано. Конкурсний бал випускників формується електронною системою рейтингового розподілу на основі інформації про успішність випускника, внесеної закладом вищої освіти. Він обчислюється за окремими формулами для випускників, які складають ліцензійний інтегрований іспит та випускників, які складають єдиний державний кваліфікаційний іспит (ЄДКІ). Для перших враховують середній бал (як сума оцінок, отриманих за весь час навчання, розділена на їхню кількість), а також бали за КРОК 2 (є спеціальна формула, як їх нараховують). Для випускників, які складають ЄДКІ, так само вираховують середній бал, плюс результат об’єктивного структурованого практичного (клінічного) іспиту.

Списки рейтингування із підсумованими балами повинні бути опубліковані впродовж трьох днів з моменту його проведення. Далі випускник отримує направлення, звертається з ним до департаменту охорони здоров’я, на підставі чого його зараховують до інтернатури.

Друга спроба вступу можлива, але через рік

ВЗ А може трапитися, що випускник вишу не потрапить до рейтингу через недостатню кількість набраних балів?

— Ні, такого бути не може. Хоча на останній позиції, але в рейтинг він потрапить. Інша справа, що жоден із пріоритетів не підійде за його конкурсним балом. Тоді МОЗ формуватиме для нього власну пропозицію щодо спеціальності, бази стажування та закладу вищої освіти. Випускник повинен до 15 липня визначитися, чи погоджується на таку пропозицію. Якщо ні, тоді він зможе взяти участь у повторному рейтингуванні через рік. У разі його згоди він буде зарахований до інтернатури.

Вторинна спеціалізація — другий шанс?

ВЗ А як майбутні інтерни сприймуть скорочення спеціальностей, якщо роками мріяли, а зрештою не отримають?

— Хочу заспокоїти всіх випускників: трагедії в цьому немає. Бо окрім інтернатури запроваджена ще й вторинна спеціалізація. У згаданому наказі вміщено перелік вторинних спеціальностей (усього їх 131) і вказано, які фахівці їх можуть здобути.

Після інтернатури за спеціальністю ЗПСМ (загальна практика — сімейна медицина) можна отримати вторинну спеціалізацію за 34 спеціальностями, представленими в переліку.

Зокрема, такими як функціональна діагностика, фтизіатрія, фізіотерапія, фізична та реабілітаційна медицина, токсикологія, терапія, рентгенологія, радіологія, ревматологія тощо. Тобто відкривається широкий спектр можливостей. Ті, хто на вступі до інтернатури обере внутрішні хвороби, теж не матимуть жодних обмежень у подальшому професійному зростанні — їм також запропоновано вторинну спеціалізацію за 34 різними спеціальностями. А є деякі вторинні спеціальності, на які може потрапити будь-який випускник-інтерн: УЗ-діагностика, гігієнічні спеціальності, організація управління охорони здоров’я. Інтерни-педіатри також зможуть згодом вибирати з 18 спеціальностей (не тільки педіатричних, а й 7 спеціальностей широкого профілю: ендоскопія, інтервенційна кардіологія, медицина надзвичайних станів, паразитологія, радіологія, рентгенологія, функціональна діагностика). Тож усі наші випускники зрештою знайдуть своє місце в медицині.

Що робити, коли «передумав»?

ВЗ Для здобуття вторинної спеціалізації також розроблено нові умови?

— У згаданому наказі лише вказано перелік вторинних спеціальностей. Але незабаром має з’явитися інший наказ, який, можливо, внесе зміни до чинного наказу №166.

Нині правила такі: вторинну спеціалізацію, якщо ти навчався на місці держзамовлення, можна здобути через три роки після відпрацювання. Можливо, ці правила й не зміняться. У додатку до нового наказу вказана тривалість вторинної спеціалізації — на деякі спеціальності вона зменшилася, на деякі збільшилася. Наприклад, щоб «перейти» із ЗПСМ на фізіотерапію, функціональну діагностику, потрібно навчатися ще 3 місяці (раніше було 6), на токсикологію й радіологію — 6 місяців. Щоб стати інтервенційним кардіологом після інтернатури з внутрішніх хвороб, ЗПСМ та педіатрії, треба провчитися 9 місяців, ендоскопістом — 6 місяців.

ВЗ Чи з’явилися в переліку вторинних спеціальностей нові?

— Так, це пластична хірургія, парадонтологія, щелепно-лицева хірургія (термін навчання — 9 місяців і лише після інтернатури зі стоматології), хірургічна дерматологія (6 місяців після дерматовенерології).

Іноземці також претендуватимуть на місця в інтернатурі

ВЗ Новим наказом дозволено проходити інтернатуру іноземним громадянам. Чи не «відбиратимуть» вони шанси опанувати престижні спеціальності в наших випускників?

— Так, це новий напрямок роботи. До цього часу іноземні громадяни не навчалися в нашій інтернатурі, лише проходили клінічну ординатуру. До інтернатури могли вступити громадяни інших країн, які постійно проживали в Україні, і лише з дозволу МОЗ.

Віднині іноземці зможуть навчатися в інтернатурі на контрактних засадах. Для цього їм не потрібне направлення після рейтингування.

Щоб їх зарахували в інтернатуру, достатньо звернутися до обраного вишу та надати диплом і довідку про навчання за кошти фізичних осіб. Тобто вони не беруть участь у жодному рейтингуванні.

Як контрактники вони оплачуватимуть і освітню, і практичну складову навчання в інтернатурі, відтак їх вигідно брати і освітнім закладам, і лікувальним. Тож вони дійсно можуть займати місця на базах стажування, куди не потраплять наші випускники. Адже кожна база прийматиме лише певну кількість інтернів.

Приватні клініки братимуть інтернів, але не всіх

ВЗ Чи кожна лікарня зможе стати такою базою?

— Ні. МОЗ розробляє Положення про бази стажування. Начебто до кінця нинішнього року вимоги до них будуть затверджені. Бо дуже важливо забезпечити практичну складову навчання в таких закладах.

Зокрема, навчальна програма підготовки лікарів-інтернів з хірургії передбачає 13 ротацій по різних відділеннях. Але не в кожному закладі вони є!

Наприклад, як може забезпечити таку ротацію районна лікарня? Та й фахівців, які здатні навчити в цих напрямках, там немає.

Тож хто не відповідатиме новим вимогам, у перелік баз стажування не потрапить. До речі, у наказі не прописано, що такими базами можуть бути тільки комунальні заклади, тому шанс отримують і приватні клініки. Але навряд чи держава зможе платити останнім, якщо вони «виставлять» вищу вартість навчання. Швидше за все, й вони не подаватимуться на держзамовлення, а от інтернів-контрактників братимуть охоче.

Усі визначені базами стажування заклади повинні будуть до 1 березня кожного року подавати в обласні департаменти охорони здоров’я інформацію про кількість посад, які вони можуть забезпечити для підготовки лікарів-інтернів за певною спеціальністю. Замовлення підписуватиме керівник бази стажування.

Посади, виділені для лікарів-інтернів згідно із штатним розписом, не можуть бути скорочені чи змінені на інші.

Три складові атестації замість чотирьох

ВЗ Чи передбачаються зміни в атестації лікаря-спеціаліста?

— Так, ця процедура дещо змінюється. Раніше інтерни повинні були здавати КРОК 3, потім складати іспит за спеціальністю, бо КРОК 3 — це тестування за загальнолікарською підготовкою, стоматологією та фармацією. Зараз вони складатимуть КРОК 3, далі буде співбесіда й оцінювання рівня оволодіння практичними навичками (у вигляді іспитів). Тобто будуть три складові атестації лікарів замість чотирьох.

Можливо, змінюватиметься й сам КРОК 3 — стане більш деталізованим за спеціальностями. Але все це в перспективі.

Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1 коментар

  1. а хде можно посмотреть полный список баз стажування и к какому ВУЗу они относятся?
    прост, в статье сказано что если вы контрактник, то вам после получения направления нужно обращаться в МОЗ, и моз составит предложение
    а если вы идёте на интернатуру по гос.заказу?
    приказ и статья оставили вопросы

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я