Конфлікт навколо НІР підриває міжнародний імідж української медицини

811

2e0160737791c137903dcaf84cb8aea3dba6b94c4 лютого 2015 р. громадські активісти вивели лікарів і пацієнтів Національного інституту раку (НІР) на акцію протесту — демонстранти перекрили рух однієї з вулиць Києва, скандуючи: «Ганьба МОЗ!» Співробітники висловлювали обурення тим, що особисто Міністр охорони здоров’я нібито сфабрикував Статут Інституту та має намір скоротити на 40% фінансування головної онкологічної установи країни і на 36,8% — кількість співробітників.

Вони вимагали пояснень, з яких причин Олександр Квіташвілі підписав два протилежні за змістом Статути НІР, при цьому другий варіант не був обговорений з медичною спільнотою і містить норми, які передбачають позбавлення установи права на автономію та самоврядування.

У той же час у британській газеті The Guardian з’явилася стаття про головний український онкологічний заклад під назвою Welcome to Ukraine, the most corrupt nation in Europe («Ласкаво просимо до України, найкорумпованішої країни в Європі»). Зокрема там зазначалося, що в 2009 році Президент Віктор Ющенко надав НІР статус національного, наділивши його широкими повноваженнями, в тому числі бюджетною незалежністю від Міністерства охорони здоров’я, щоб інститут міг самостійно закуповувати ліки та обладнання.

Британська газета повідомила, що в червні минулого року тодішній Голова МОЗ Олег Мусій оголосив результати розслідування діяльності Національного інституту раку, яке виявило 43 порушення закону. Зокрема, стверджувалося, що пацієнтів змушують купувати дорогі ліки, незважаючи на те, що вони вже були оплачені державою, а обладнання вартістю 42 млн грн, закуплене в 2011 році, ніколи не використовувалося. У короткому коментарі The Guardian директор закладу Ігор Щепотін зазначив, що всі звинувачення на адресу інституту є брехнею.

Міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі заявив, що МОЗ не буде із Щепотіним подовжувати контракту, термін дії якого закінчується 11 лютого. Такі дії Міністра не схвалили в Комітеті Верховної Ради з питань охорони здоров’я. Зокрема, член Комітету Ігор Шурма сказав, що «будь-які кроки МОЗ, а тим більше, якщо йдеться про прийняття глобальних рішень щодо такого закладу, як Національний інститут раку, повинні бути прозорими та публічними, адже керівники, які прийшли до влади на гаслах Революції Гідності, мають поважати людей із різними точками зору». За його словами, конфліктна ситуація в НІР виникла насамперед через відсутність діалогу між МОЗ та трудовим колективом інституту, а також через те, що Міністр О. Квіташвілі підписав два протилежні за змістом Статути зазначеної наукової установи, і другий варіант документа був підписаний ним таємно й без анулювання попереднього.

Голова Комітету ВР України з охорони здоров’я Ольга Богомолець висловила думку про те, що конкурс на посаду директора Національного інституту раку має бути відкритим та максимально прозорим. З її слів, «Комітет буде рекомендувати МОЗ включити до переліку бажаючих очолити інститут громадян іноземних держав, які мають фахову освіту і вчилися та працювали за кордоном у цій галузі».

За матеріалами видання «Лівий берег», The Guardian, УНН

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я