Колективний договір і зарплата: як правильно прописати?

2794

Колективний договір покликаний збалансувати інтереси роботодавця і трудового колективу. Для цього важливо включити до нього обов’язкові пункти, які врегулюють не охоплені законодавством питання, а також дотримуватися чітких правил його формування й затвердження.

Мансур ШАХІД, завідувач відділу правової роботи виконавчого апарату Профспілки працівників охорони здоров’я 
Останні медичні реформи змінили не лише принципи фінансування й організації системи охорони здоров’я, а й трудові відносини в галузі. Частина з них віднині не регулюється в імперативному порядку, а узгоджуються шляхом домовленостей між сторонами трудового договору. На сьогодні такі домовленості відображаються у колективному договорі, який розробляється в межах одного підприємства, установи, організації й укладається сторонами трудових відносин з метою узгодження їх інтересів та документальної фіксації взаємних зобов’язань.

У зв’язку з реорганізацією комунальних закладів охорони здоров’я бюджетних установ у комунальні некомерційні підприємства цей документ набуває особливого значення. Він забезпечує можливість договірного регулювання окремих умов, оплати й охорони праці, надання додаткових (порівняно із чинним законодавством) трудових і соціально-економічних пільг та гарантій працівникам, а також вирішення інших питань організації діяльності комунального некомерційного підприємства.

Що потрібно для того, аби прагнення працівників закладу захистити свої права й інтереси були зафіксовані на папері та втілені на практиці?

  1. Врахувати всі сторони

Сторонами, які беруть участь у веденні колективних переговорів і укладенні колективного договору підприємства, є:

— від власника (уповноваженого ним органу) — керівник (роботодавець), уповноважені ним особи (заступники керівника, начальники структурних підрозділів тощо);

  • від трудового колективу — первинна профспілкова організація або (в разі її відсутності) інші уповноважені трудовим колективом органи, або вільно обрані для ведення колективних переговорів представники працівників.

Ч. 2 ст. 12 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП України) визначає: якщо на підприємстві, в установі, організації діють кілька первинних профспілкових організацій, то вони утворюють об’єднаний представницький орган для укладення колективного договору. Це має відбуватися на засадах пропорційного представництва (згідно з кількістю членів первинної профспілкової організації). Відтак кожна така організація має визначитися зі своїми конкретними зобов’язаннями за колективним договором та відповідальністю за їх невиконання. Та організація, яка відмовиться від участі в об’єднаному представницькому органі, позбавляється права представляти інтереси працівників під час підписання такого договору.

  1. Розпочати колективні переговори

Згідно зі ст. 10 Закону України «Про колективні договори і угоди» ця процедура обов’язково має передувати укладенню колективного договору. Будь-яка зі сторін не раніше ніж за три місяці до закінчення терміну дії колективного договору або в терміни, визначені в ньому, письмово повідомляє іншу сторону (сторони) про початок переговорів. Друга сторона повинна розпочати їх протягом семи днів після отримання відповідної пропозиції.


Ухилення від участі в переговорах щодо укладення, зміни або доповнення колективного договору є адміністративним правопорушенням, яке тягне за собою адміністративну відповідальність у вигляді штрафу (ст. 41-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Протоколи про відповідні правопорушення складають уповноважені посадові особи Державної служби України з питань праці.


  1. Організувати роботу комісії

Робоча комісія з укладання колективного договору на своїх засіданнях розглядає пропозиції щодо структури та змісту майбутнього документа, котрі можуть надходити як від представників сторін, так і окремо від найманих працівників. Згідно зі ст. 12 Закону «Про колективні договори і угоди» особи, що беруть участь у переговорах як представники сторін, а також спеціалісти, запрошені до роботи в комісіях, звільняються від основної роботи на період переговорів і підготовки проекту зі збереженням середнього заробітку та включенням цього часу до трудового стажу.

Роботодавець має видати відповідний наказ щодо формування персонального складу робочої комісії із вказівкою про початок та терміни (періоди) її роботи (колективних переговорів).

  1. Зібрати необхідну інформацію

Зміст колективного договору значною мірою залежить від фінансово-економічного стану підприємства, тому для формування й обґрунтування положень майбутнього колективного договору представник профспілкової організації має право запросити інформацію про основні показники господарської діяльності закладу.

Згідно із чинним законодавством роботодавець зобов’язаний надавати таку інформацію учасникам колективних переговорів. У разі відмови йому загрожує адміністративна відповідальність у вигляді штрафу (ст. 41-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

  1. Діяти в межах компетенцій

Зміст колективного договору визначається сторонами в межах їх компетенцій, тобто роботодавець та профспілкова організація мають домовлятися лише з тих питань, на які вони можуть реально вплинути. Зокрема, обсяг повноважень роботодавця визначається Господарським кодексом України, КЗпП України, статутними документами підприємства, а також рішеннями власника закладу охорони здоров’я та контрактом із його керівником. Натомість основні права профспілкової організації закріплені в Законі України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».

  1. Залучити кваліфікованих консультантів

Під час формування тексту колективного договору профспілковій організації варто залучити до переговорів із роботодавцем кваліфікованих фахівців, оскільки від його змісту залежать умови праці та рівень її оплати на найближчі кілька років. Зокрема, галузева Профспілка має у своєму складі відповідні служби та фахівців з юридичних і соціально-економічних питань, які надають методичну допомогу та супровід первинним профспілковим організаціям під час розробки колективних договорів на конкретному підприємстві.

З цією метою профспілка підготувала Методичні рекомендації з питань розробки та укладення колективного договору, а також його макет. Він містить усі необхідні реквізити для колективного договору закладу охорони здоров’я, який надає первинну медичну допомогу. Особливість його полягає в тому, що в ньому передбачено збереження чинних норм і гарантій в оплаті праці працівників закладів охорони здоров’я бюджетної сфери як мінімальних гарантій під час формування систем оплати праці працівників комунальних некомерційних підприємств. Окрім цього, сторони можуть домовитися про встановлення додаткових гарантій в оплаті праці та критеріїв підвищення її розмірів, зокрема шляхом встановлення премій, бонусів, відсотків тощо.

  1. Визначити коло відповідальних осіб

Окремим розділом колективного договору є перелік осіб, відповідальних за виконання його положень. У разі порушення чи невиконання зобов’язань, визначених колективним договором, такі особи нестимуть адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700 грн).

До такої відповідальності можна притягнути представників як роботодавця, так і профспілкової організації.

  1. Забезпечити правочинність зборів

За підсумками обговорення й узагальнення зауважень та пропозицій робоча комісія остаточно доопрацьовує проект договору для винесення його на розгляд загальних зборів (конференції) трудового колективу. Збори вважаються правомочними лише тоді, коли в них бере участь більше половини загальної кількості найманих працівників (конференція — не менше 2/3 делегатів). Рішення на них приймаються відкритим голосуванням — більшістю голосів присутніх.

У разі схвалення проекту впродовж 5 днів його обов’язково мають підписати уповноважені представники сторін (якщо інший термін не визначено зборами чи конференцією). Колективний договір набуває чинності з дня його підписання або з іншого дня, вказаного у самому документі.

  1. Обов’язково слід включити до колективного договору окремі соціально-трудові норми

  1. Обов’язково зареєструвати договір

Реєстрація колективних договорів відбувається відповідно до Порядку повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод колективних договорів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13. 02 2013 р. №115, протягом 14 робочих днів з дня, наступного після надходження договору до реєструючого органу.

Набуття чинності колективним договором не залежить від факту його повідомної реєстрації, вона необхідна лише для засвідчення автентичності примірників і копії поданих на реєстрацію колективних договорів. Це може знадобитися уповноваженим органам для розгляду трудових спорів, якщо такі виникнуть за результатами виконання умов договорів.

Після підписання та повідомної реєстрації колективного договору з його змістом мають бути ознайомлені всі працівники закладу — це прямий обов’язок роботодавця.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1 коментар

  1. Це все смішно, в нас юристи, вибрані спеціалісти, юристи працють на директора центру, і прийняли колективний договір так як захотів директор і його приплічники.Керівництво центру ніхто не контролює, що хочуть, те й роблять. Такої анархії не було з часів незалежної України, не кажучи про Радянський союз

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я