Кадрами по ліках: Що очікує фармацевтичний ринок із приходом Михайла Пасічника?

2339

VZ_22-23_Страница_05_Изображение_0001На тлі кризи на лікарському ринку і нестабільної економічної ситуації керівником Державної служби України з лікарських засобів став Михайло Пасічник — співзасновник і співвласник мережі аптек «Фалбі» та президент «Аптечної професійної асоціації України». Свого часу він уже очолював відомство, коли воно ще називалося Державною службою лікарських засобів і виробів медичного призначення. 

 

За позику віддяка

При побіжному погляді здається, що Уряд призначив на цю посаду людину, знайому з нюансами ринку, професіонала аптечної справи. Але при уважнішому розгляді передісторія М.Пасічника викликає масу запитань, у тому числі до його менеджерських здібностей і перспектив розвит­ку українського фармринку під його керівництвом.

Почалося все в 1994 році, коли М.Пасічник з п’ятьма партнерами зас­нував і запустив у роботу мережу аптек «Фалбі». Основною відмінністю цих аптек були порівняно невисокі ціни на лікарські препарати, тому вони користувалися популярністю у покупців, а засновники могли собі доз­волити швидко відкривати все нові пункти продажу ліків у різних регіонах України. Буквально за три роки «Фалбі» стала всеукраїнською мережею. У 2011 році бізнес М.Пасічника оцінювався як дев’ятий за величиною в державі.

Але рік потому справи в компанії почали стрімко погіршуватися: аптеки «Фалбі» закривалися швидше, ніж у 1990-х відкривалися. Буквально за рік кількість торгових точок тільки в Києві зменшилася в 20 разів — із 60 до 3. Та й у тих мало які ліки можна було знайти. Дистриб’ютор явно опинився в кризових умовах.

Обставини, за яких вони виникли, чітко вказують, що просто так вибратися з кризи компанії не вдасться. Хоча б тому, що зараз «Фалбі» є відповідачем відразу по кількох справах про багатомільйонні борги. Причому повернути свої гроші намагаються одночасно постачальники та виробники ліків, із якими співпрацювала компанія, та державний «Укрексімбанк», що видав дистриб’ютору 300 млн грн кредиту.

Кредитну лінію для «Фалбі» державний «Укрексімбанк» відкрив ще у 2008 році. Компанія скористалася нею два роки потому. Тоді вона мала потребу у підтримці операційної діяльності після історії зі складом біля села Петрівське Київської області. Ще рік тому в компанії заявляли, що майже всі кошти, виручені від продажу ліків в аптеках, «Фалбі» направляла на вип­лату кредиту «Укрексімбанку», але погасити позику не вдавалося. За позовом банку на майно компанії було накладено арешт. Незважаючи на це, М.Пасічник і його партнери все ж намагалися оголосити свою компанію банкрутом та уникнути повернення взятих у державному «Укрексімбанку» коштів.

Втім, за інформацією представника «Фалбі» Євгена Савчина, розглядалися також кілька варіантів виходу з кризової ситуації. Наприклад, рефінансування боргу перед «Укрексімбанком» або продаж долі в компанії. Крім того, сам склад довелося виставити на продаж. Але питання з додатковим фінансуванням вирішити так і не вдалося. Згідно з умовами, в травні цього року «Фалбі» повинна була втратити зак­ладене майно. Тепер постачальники, яким мережа «Фалбі» заборгувала за реалізацію ліків, звернулися до суду. Слухання по деяких із цих справ тривають і досі.

Призначення М.Пасічника на посаду Голови Держлікслужби сталося 4 червня цього року. Тобто, в найкритичніший для його бізнесу момент. Причому це призначення представники фармацевтичного бізнесу зуст­ріли з великим подивом і несхваленням. Так Голова громадської організації «Миколаївська обласна фармацевтична асоціація «Фармрада» Олена Прудникова заявила, що М.Пасічник є креатурою нинішнього Міністра охорони здоров’я Олега Мусія. Міністра вона звинувачує у байдужості до проблем фармацевтів, а пролобійованого ним нового Голову Держлікслужби — в особистій зацікавленості в цій посаді. «Його (М.Пасічника) фірма — банкрут, він винен на сьогодні близько 300 млн грн оптовим компаніям. Де він братиме ці гроші? Він прийде на посаду та братиме ці гроші по аптеках і вирішуватиме свої питання».

Друг у біді не покине

Відзначимо, що експерти вбачають у призначенні М.Пасічника смертний вирок фармацевтичному ринку України. Зокрема, директор Інституту досліджень розвитку Східноєвропейських країн відкрито заявляє про початок нової ери небаченої досі корупції в Державній службі України з лікарських засобів. Яскравим тому підтвердженням є призначення 18 червня 2014 на посаду Першого зас­тупника Голови Держлікслужби Олени Алексєєвої. Вона не один рік пропрацювала директором Асоціації «Виробники ліків України» в підпорядкуванні у Петра Багрія (Президента цієї ж Асоціації), представника тієї самої «тендерної мафії», про боротьбу з якою вперто твердить Міністр Олег Мусій.
Слава цієї Асоціації завжди була вельми сумнівною, але серйозно підмочив їй репутацію скандал із одеським заводом «ІНТЕРХІМ».

007_sys_ohoron

Нагадаємо, на початку нинішнього року під час перевірки ТДВ «ІНТЕРХІМ» представниками Держлікслужби було виявлено, що виробник майже рік використовував у виробницт­ві ліків незареєстровані субстанції. Примітно, що у відповідь на гнівні листи «ІНТЕРХІМа» Держлікслужба офіційно запропонувала залучити до повторної перевірки європейських інспекторів PIC/S, але «ІНТЕРХІМ» від такої пропозиції відмовився без пояснення причин. Та головне — із незареєстрованої сировини «ІНТЕРХІМ» виробляв сумнозвісні кодеїновмісні препарати, які давно стали «аптечними наркотиками №1» в Україні. Причому, за підсумками 2013 року один тільки нарко-лідер препарат «Кодтерпін ІС» приніс «ІНТЕРХІМу» понад половину виручки від продажів через аптечні установи (222 з 441 млн грн).

19 березня 2014 р. в «Інтерфакс-Україна» відбулася прес-конференція, присвячена недотриманню одеським заводом «ІНТЕРХІМ» стандартів Належної Виробничої Практики. Олена Алексєєва на ній представляла Асоціацію «Виробники ліків України» і вис­ловлювала недвозначну підтримку «ІНТЕРХІМу». На цій же скандальній прес-конференції відбувся бенефіс Олександра Чумака, який представився керівником страйкому заводу «ІНТЕРХІМ» і разом із групою осіб у камуфляжі погрожував присутнім фізичною розправою.

А зараз Олександр Чумак уже представляється радником Голови Держлікслужби Михайла Пасічника. Офіційно повідомляти про призначення цього радника Голова Держлікслужби не забажав (на сайті відомства таких даних немає). Цілком зрозуміло, з яких причин: Олександр Чумак відомий громадськості як один із голов­них фігурантів скандалу нав­коло виробницт­ва кодеїновмісних препаратів та заводу «ІНТЕРХІМ»… і нічим більше.

Зате в кодеїновмісній темі О.Чумак відзначився: 10 квітня 2014 р. під час проведення під стінами замовного мітингу (заявленого як мітинг «за люстрацію чиновників», але за існуючими фото- і відеозвітами — повністю присвяченого конфлікту «ІНТЕРХІМа» з Держлікслужбою) Олександр Чумак запам’ятався прямими погрозами на адресу журналістів за їхнє небажання знімати тільки те, що вимагав пан Чумак і його керівництво.

До речі, що не менш важливо, вже через місяць ТДВ «ІНТЕРХІМ» визнало правомірність вимог і зауважень Держлікслужби України й усунуло їх. Втім, тепер виробник аптечного наркотику №1 може не боятися перевірок, оскільки має в Держлікслужбі своїх довірених осіб: Олену Алексєєву, заступника Голови Держлікслужби, та радника Голови Держлікслужби Олександра Чумака, який керував страйкомом «ІНТЕРХІМа» і, відповідно, був співробітником одеського заводу.

Оскільки ці фігуранти знаходяться в прямому підпорядкуванні у Голови Держлікслужби, то виникає сумнів у кришталевій чесності та відсутності бізнес-інтересів у Михайла Пасічника — достоїнств, які Міністр охорони здоров’я О.Мусій так хвалив перед Прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком у момент висунення свого протеже на цю посаду. Адже це тільки діти за батьків не відповідають, а начальники за підлеглих — завжди.

За матеріалами globalist.org.ua

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я