Харківщина: Пораненим бійцям допомагають магніти

611

VZ 13-14_2016_Страница_14_Изображение_0002Військові медики використовують усі наявні засоби для того, аби рятувати життя та ставити бійців на ноги. Проте в Харкові на цьому не зупинилися, а зайнялися вдосконаленням як методики надання допомоги при осколкових пораненнях, так і необхідних для цього інструментів, котрі можна використовувати й у польових умовах.

Віктор ПОЛІЩУК, начальник Військово-медичного клінічного центру Північного регіону, полковник медичної служби
У структурі вогнепальних поранень, отриманих бійцями у зоні АТО, переважають осколкові: за нашими даними вони становлять понад 61%. За локалізацією це передусім поранення кінцівок з ушкодженням м’яких тканин. Тож практична робота підштовхнула нас до ідеї вдосконалення методики надання допомоги таким пацієнтам. Понад півтора року витратили медики нашого центру та інженери ННЦ «Харківський фізико-технічний інститут» на винахід сучасного магнітного хірургічного інструментарію й розробку нової методики операційного видалення капсулованих металевих осколків через вхідний отвір. Поки тривало вдосконалення розробки, за допомогою магнітів успішно прооперували понад 600 бійців.

Інструмент дає змогу швидко знаходити осколки в тілі поранених (у кінцівкаVZ 13-14_2016_Страница_14_Изображение_0001х та внутрішніх органах), а також максимально безболісно й ефективно видаляти їх навіть у польових умовах. Він простий у використанні, розроблений на основі нашого досвіду витягання складних осколків невеликого розміру: від кількох міліметрів до трьох сантиметрів. Магніт допомагає визначити місце найменшого прилягання осколка, а потім через невеликий розтин прямо над ним витягнути його з рани. У такий спосіб можна точніше встановити місце розміщення осколків у тілі, зменшити розмір розтину при їх видаленні, обсяг оперативного втручання, час виявлення стороннього тіла та дії наркозу, ризик розвитку повторних кровотеч, а також полегшити післяопераційне одужання. У цілому тривалість операції скорочується майже втричі.

Інструментарій виготовлений з титану, який не піддається корозії, тому може використовуватися багаторазово. До комплекту входять інструмент для обстеження і вимірювання ранового каналу, магнітний багатофункціональний інструмент для діагностики та видалення металевих феромагнітних сторонніх тіл (має дві насадки різного діаметра, що дає змогу працювати з різними ранами) і спеціальний гнучкий магніт, завдяки якому можна оперувати через нелінійні ранові канали. Сила магнітного тяжіння розрахована як на малі, так і на великі осколки різної конфігурації.

014_region_harkivНабір можна використовувати навіть у польових умовах безпосередньо під час надання допомоги пораненим.

Але, на жаль, комплектів усього десять. Причина в тому, що запатентувати свій винахід учені змогли, а ось отримати сертифікат на масове виготовлення — ні. Питання сертифікації може настільки відтермінувати впровадження інструментів у практику, що вони втратять актуальність. А наш винахід, без перебільшення, рятує життя і зберігає здоров’я бійцям. Проте бюрократизм, як завжди, бере гору, тому й вирішили перші комплекти передати досвідченим хірургам у зону АТО, а далі сподіватимемося на здоровий глузд чиновників.

Ольга ФАЛЬКО, спеціально для «ВЗ», м. Харків

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я