Грип стане додатковим ризиком важкого перебігу COVID-19

262

Нещодавно Американська академія педіатричних наук (ААP) оновила рекомендації щодо рутинного використання протигрипозної вакцини та противірусних препаратів для профілактики та лікування грипу у дітей в сезоні 2020-2021 років. 

Зокрема, експерти рекомендують проводити планову імунізацію проти грипу всіх дітей без медичних протипоказань, починаючи з 6-місячного віку. Можна вводити будь-яку ліцензовану, рекомендовану вакцину, що відповідає віку, без переваги одного продукту або складу в порівнянні з іншим. Також наголошується, що щеплення від грипу робляться і під час сезону, який може тривати по березень включно.

Грип в Україні

Людмила ЧЕРНИШОВА, Заслужена лікарка України, доктор медичних наук, засновниця і професорка кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П. Л. Шупика, президент ГО «Всеукраїнська асоціація дитячої імунології», учасниця 2-х Європейських наукових товариств: дитячих інфекціоністів та імунодефіцитів

Про те, що вакцинація проти грипу сьогодні важлива як ніколи, говорять і українські експерти: «Це необхідно для захисту вразливих груп населення та зниження тягаря респіраторних захворювань під час пандемії важкого гострого респіраторного синдрому, викликаного вірусом SARS-CoV-2. Особливо з огляду на те, що в сезон 2020-2021, за інформацією ВООЗ, майже всі штами грипу в результаті антигенного дрейфу оновилися», – говорить Заслужена лікарка України, доктор медичних наук, засновниця і професорка кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П. Л. Шупика, президент ГО «Всеукраїнська асоціація дитячої імунології», учасниця 2-х Європейських наукових товариств: дитячих інфекціоністів та імунодефіцитів Людмила Чернишова. 

Запитання без відповідей. Поки що…

 У жовтні можна було спостерігати, що пандемія коронавірусу слабшає в деяких країнах, які сильно постраждали на ранньому її етапі. Натомість кількість нових випадків в усьому світі зростає швидше, ніж будь-коли, і тепер щодня в середньому реєструється понад 600 000 нових випадків.

Так, станом на 12 листопада 2020 року, за даними інтерактивної карти поширення коронавірусу Центру системних досліджень при Університеті Джонса Хопкінса: за добу захворіли 670 920 осіб; померли 12 363 (всього за період пандемії – 1 284 457 осіб), одужали 382 115 особа (всього 33 926 351).

Всього, станом на 12.11.2020 зафіксовано 52 127 695 випадків зараження COVID-19.

Чимало запитань щодо особливостей цього вірусу, починаючи від умов передачі, і до можливих наслідків, поки що лишаються без відповідей. Зокрема, чи може SARS-CoV-2 передаватися через грудне молоко або під час годування дитини? Остаточно не відомо. Єдиний звіт про тестування не виявив вірусу в материнському молоці шести пацієнток. Однак лишається ризик передачі повітряно-крапельним шляхом від матері до дитини при тісному контакті під час грудного вигодовування або годування з пляшечки.

Невідомо також, чи мають всі інфіковані пацієнти захисну імунну відповідь і як довго захисний ефект триватиме. Окрім цього, ми поки не знаємо, наскільки довго людина (незалежно від віку), яка вже перехворіла, може залишатися заразною.

CDC інформує: певна кількість людей з важким перебігом захворювання може продукувати реплікаційно здатний вірус довше 10 днів, отже, це може вимагати збільшення тривалості ізоляції і прийняття запобіжних заходів до 20 днів після появи симптомів.

Що сьогодні знаємо про SARS-CoV-2 в педіатричній практиці?

Діти зазвичай стають суперпоширювачами інфекції, тому в якості запобіжного заходу варто закривати школи на карантин.

Суперпоширювач – розмитий термін без чіткого наукового визначення. Він означає, що людина заражає більше людей, ніж зазвичай (зазвичай носій заражає 1-2 осіб). Аби запобігти цьому, діти від 2 років і старше повинні носити маски.

Діти страждають менше, ніж дорослі, а частота випадків у віковій групі 0-19 років низька. Проте , сьогодні є декілька недавно опублікованих робіт дитячої COVID-19, де інфекція викликала гіперзапальний стан, але частіше хвороба проявляється респіраторними симптомами (хоча до основних проявів додаються біль в животі та діарея).

Загалом, у дітей з підтвердженим COVID-19, як правило, проявляються легкі симптоми, схожі на застуду, такі як лихоманка, нежить і кашель. Не часто, але може бути блювота і діарея.

В дослідженні, проведеному в США (група становила менше 1% пацієнтів в стаціонарі), не було зареєстровано жодного випадку летальності серед дітей, а вони складали від 1 до 5% підтверджених випадків COVID-19.

Гіпотези і спостереження, які ще належить підтвердити або спростувати

Наразі ми знаходимося на етапі збору та накопичення інформації для подальшого аналізу і висновків. Натомість вже сьогодні вчені припускають, що

  • можливо, у дітей першими уражаються верхні дихальні шляхи – ніс, рот і горло через те, що в нижніх розташовано менше рецепторів АПФ-2, завдяки яким вірус потрапляє в організм людини;
  • можливо також, що діти, які були раніше заражені іншими чотирма типами коронавірусу, можуть відчувати перехресний захист від попередніх інфекцій;
  • незріла імунна система дитини не здатна (або менш здатна) викликати цитокінові бурі для боротьби з вірусними інфекціями;
  • можливо вакцина БЦЖ здатна викликати тренований імунітет. Відомо, що ця вакцина знижує смертність дітей, викликану інфекціями, не пов’язаними з мікобактеріями туберкульозу. А в тих країнах, де вакцинація БЦЖ проводиться при народженні, спостерігається найменший рівень зараження і менше смертей, пов’язаних з COVID-19.

Концепція тренованого імунітету відноситься до посиленої імунної відповіді на нерідну інфекцію, опосередковану вродженою імунною системою, особливо моноцитами, макрофагами і NK- клітинами. Цей тип імунної відповіді неспецифічний, може стосуватися як одних і тих самих, так і різних мікроорганізмів і не залежить від відповідей Т і В клітин.

Тренована індукція імунітету була описана для вакцинації БЦЖ.

Було доведено, що тренований імунітет забезпечує захист від широкого спектра патогенних мікроорганізмів, включаючи бактерії, гриби, віруси і найпростіші.

Особливості сезону грипу 2020-2021

Цілком ймовірно, що віруси грипу і вірус, що викликає COVID-19, будуть поширюватися цієї осені і взимку разом. Таким чином, грип – це додаткова група ризику тяжкого перебігу COVID-19 і навпаки. Отже, аби мінімізувати навантаження на систему охорони здоров’я, що реагує на пандемію COVID-19, слід вжити всіх заходів, аби захистити дітей від вакцин-контрольованих інфекцій, у тому числі вірусів грипу.

Через перехресну реактивність між грипом і SARS-CoV-2 припускається, що імунітет стороннього спостерігача, викликаний грипом, має більший позитивний вплив на COVID-19, ніж вакцини MMR і BCG.

Гіпотеза австралійських вчених

Вакцинація проти грипу створить стійкий імунітет, який в цілому підвищить і імунітет проти SARS-CoV-2.

Склад протигрипозних вакцин на 2020-2021 роки оновлено, відповідні рекомендації опубліковано на офіційному сайті Американської академії педіатрії (https://pediatrics.aappublications.org/)  

Штами грипу сезону 2020-2021 раніше майже не зустрічалися і проти них вакцинація не проводилась

  • Штам типу A (H1N1) оновлений з вірусу штам типу А Brisbane/ 02/2018 (H1N1) pdm09/до вірусу, подібного A/Guangdong-Maonan (H1N1).
  • Штам типу А Hong Kong (H3N2) оновлений з вірусу штам типу А/Kansas / 14/2017 (H3N2)-подібного вірусу.
  • Штам типу В Washington (B / Victoria lineage) оновлений з вірусу типу вірусів B / Victoria
  • Штам типу В Phuket (B / Yamagata lineage) оновлений з вірусу B/Yamagata. 

Керівництво CDC для імунізації від грипу під час пандемії COVID-19

Основні аспекти, які слід враховувати:

  • побічні ефекти після вакцинації проти грипу, включаючи місцеві реакції, такі як почервоніння, біль або припухлість в місці ін’єкції, і системні реакції, які включають жар, озноб, головний біль і біль тіла;
  • такі побічні ефекти зазвичай проходять протягом 72 годин після вакцинації;
  • якщо у реципієнта вакцини піднімається температура після вакцинації, з огляду на настороженість щодо COVID-19, він повинен залишатися вдома до тих пір, поки температура не зникне протягом 24 годин, без використання жарознижувальних препаратів;
  • вакцинація проти грипу не викликає респіраторних симптомів, характерних для COVID-19, наприклад, кашлю або задишки.
  • якщо у реципієнта вакцини з’являються симптоми COVID-19
  • Наприклад, кашель або задишка), або якщо лихоманка не проходить протягом 72 годин після вакцинації без використання жарознижувальних препаратів, слід звернутися до свого лікаря;
  • якщо у пацієнта з’являються ознаки, що попереджають про COVID-19, слід негайно звернутися за невідкладною медичною допомогою.

Відвідування медичної установи для планової вакцинації

Слід відкласти візит для безсимптомних і предсимптомних осіб, які мали позитивний результат тесту на SARS-CoV-2 на 10 днів після дати першого позитивного тесту RT-PCR на РНК SARS-CoV- 2.

Особи, яким відомо про контакт з людиною з COVID-19, не повинні звертатися за амбулаторною допомогою виключно для вакцинації, поки не закінчиться їх 14-денний карантинний період.

Отже, насамкінець, нагадаю, що зараз на часі, застосовувати всі доступні засоби для захисту життя і здоров’я дитячого населення. Вакцинація від грипу – один з таких заходів. Це особливо важливо в контексті пандемії

Адже згідно з новою концепцією тренованого імунітету, формування специфічного імунітету від грипу тренує і вроджений імунітет, що підсилює захист від інших збудників.

Завдання медичних працівників – зробити візит на вакцинацію безпечним як для пацієнтів, так і для медичного персоналу. Тож, не варто нехтувати засобами індивідуального захисту під час проведення вакцинації (медична маска, захисні окуляри/щиток, перчатки, медичний халат/костюм).

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я