Грибне місце

6240

Кількість грибкових стоматитів постійно збільшується, про що не втомлюються повторювати провідні стоматологи з різних міст України. До речі, це проблема не тільки нашої держави: за різними оцінками, на кандидоз ротової порожнини хворіє майже третина усього населення земної кулі.

Кандидоз ротової порожники

Примхливий ворог

«Співробітники нашої кафедри щомісяця приймають від 120 до 150 хворих із гострим і хронічним кандидозом. Найчастіше зустрічаються хронічні форми: псевдомембранозна, помилково-плівкова, гіперпластична. З нашого досвіду, лікувати їх надзвичайно складно», — розповіла Капітоліна Божко, кандидат медичних наук, доцент кафедри терапевтичної стоматології Харківської медичної академії післядипломної освіти.

Виникає запитання: чому на перший погляд звичайний грибок став однією з головних дискусійних тем у професійних колах?

«Лікування кандидозних стоматитів ускладнюється толерантністю грибів роду Candida до традиційних протигрибкових препаратів, зниженням імунологічної реактивності організму хворих, відсутністю ефективних схем лікування та профілактики кандидозних стоматитів у хворих із використанням бактеріальних препаратів», — пояснює Олена Ступак, кандидат медичних наук, доцент кафедри терапевтичної стоматології Української медичної стоматологічної академії (Полтава).

План дій

Не дивлячись на те, що під час лікування кандидозний стоматит охоче «показує характер», для потрапляння на слизову оболонку ротової порожнини йому багато не треба. Невибагливий на цій стадії грибок може з’явитися через безконт­рольний прийом антибіотиків, цитостатиків, ослаблення імунітету, дисбактеріози. У літніх людей кандидоз з’являється на місці знімних протезів — часткових або пластинчастих. Він є також маркерним захворюванням ВІЛ-інфекції. Варто враховувати, що кандидози нерідко призводять до алергозів.

Виходячи з цього, умовами для проведення етіотропної терапії є:

  • припинення прийому антибіотиків, сульфаніламідних і кортикостероїдних препаратів;
  • виявлення та лікування супутніх захворювань;
  • дієта з вилученням вуглеводів;
  • призначення загальнозміцнюючих препаратів;
  • корекція складу кишкової мікрофлори;
  • гіпосенсибілізуюча терапія;
  • використання імуномодуляторів.

У загальний план фармакотерапії у разі кандидозів слизової оболонки порожнини рота включають засоби загального і місцевого призначення.

Кандидозе, як тебе позбутися?

Звичайно, терапія кандидозу у дітей та дорослих має суттєво відрізнятися.

«Ми не застосовуємо у дітей препарати для лікування дорослих, оскільки всі вони дуже гепатотоксичні. Для дітей оптимальними рекомендаціями є злуження порожнини рота, застосування бури в гліцерині (бура 5,0; гліцерин 100,0), розчину декаметоксину 0,02% для полоскання, а також протигрибкових мазей, наприклад: ністатинової (5%), леворінової (5%), декамінової (0,5%). Дітям грудного віку ми найчастіше рекомендуємо барвники: метиленовий синій, генціановий фіолетовий, діамантовий зелений», — поділилася К. Божко напрацюваннями кафедри терапевтичної стоматології.

Що стосується «дорослої» терапії, то у цьому випадку схема лікування включає протигрибкові препарати, антибіотики полієнового ряду, призначувані по 500 тис. одиниць 5-6 разів на добу протягом 10-14 днів. За словами спеціалістів, великий інтерес для терапії кандидозів представляють йодовмісні речовини, такі як розчин йодиду калію, препарати флуконазолу, біфоназолу та ін.

«Крім використання традиційних засобів у місцевій терапії наша кафедра пропонує новий підхід. Паралельно з протигрибковими препаратами для уникнення їх гепатотоксичності ми рекомендуємо гепатопротекторні препарати. У разі дисбактеріозу кишечнику призначаємо бактеріальні закваски, а в разі патології шлунка — йогурти, що містять лактобактерії. Для запобігання алергозам зазвичай призначаємо антигістамінні лікарські засоби, у тому числі препарати левоцетиризину, дезлоратадину, цетиризину та ін. Як імунокорегуючу терапію, до того як пацієнта направлять до імунолога, у нас застосовують ліки, що містять інтерферон альфа-2b, меглуміну акридонацетат, а також екстракт ехінацеї», — перелічила варіанти К. Божко. З її практики, всі пацієнти з кандидозними стоматитами приходять психоемоційно стривожені, часто не вірять в успіх, оскільки кандидоз вимагає складного і тривалого лікування. Тому доцільним є призначення сучасних седативних препаратів. «Здебільшого хворі звертаються зі скаргами на печіння і сухість. Тому в місцевій терапії бажане широке застосування ферментів, які чинять помірну знеболюючу дію, протигрибкових мазей і кремів. Окрім того, хворим призначають лужні розчини 5-6 разів на день, рекомендують мінеральну воду (лужанську, миргородську), кандид для аплікацій і гомеопатичні препарати, серед яких найкраще проявили себе 10% настоянки календули, лаврового листя, багна (рос. — багульника)».

Лікування кандидозу ротової порожнини: завдання підвищеної складності

Отже, лікування кандидозів порожнини рота навіть у неускладнених випадках потребує терпіння. Але ще складнішою виявляється терапія цього захворювання у пацієнтів із цукровим діабетом, який, до речі, сам часто «запрошує» патогенні гриби до організму.

Нові підходи до лікування хворих кандидозом на тлі цукрового діабету запропонували вчені А.Левицький — доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент НАН, заступник директора ДУ «Інститут стоматології НАМН України» з наукової роботи (Одеса), О.Ніколішин — доктор медичних наук, професор кафедри терапевтичної стоматології УМСА, Т.Скрипнікова — кандидат медичних наук, професор кафедри післядипломної освіти лікарів-стоматологів УМСА, заслужений лікар України.

Мається патент на корисну модель «Спосіб лікування кандидозу слизової оболонки порожнини рота у хворих на цукровий діабет». Схвалена схема включає прийом протигрибкових препаратів групи триазолів, антигістамінних лікарських засобів (блокатори H1-гістамінових рецепторів), екстракту ехінацеї пурпурової, а також полівітамінів та мінералів.

Місцево пропонується застосування мірамістинової мазі (аплікації 1-3 рази на день протягом тижня), а також полоскання рота протимікробними розчинами 4-5 разів на добу.

«Біотерапія в таких випадках обов’язково повинна включати прийом пробіотиків, пребіотиків, синбіотиків і симбіотиків, аби відновити нормальну мікрофлору в порожнині рота», — підкреслила О. Ступак.

У той самий час поки що не знайдено оптимальних схем фармакотерапії для інших груп пацієнтів, які потребують специфічного лікування. Такими є, зокрема, хворі на ВІЛ/СНІД. Багато питань викликає й терапія кандидозів у вагітних.

Нотатки

Навіть самі спеціалісти визнають: існуючих методів лікування кандидозів недостатньо для того, щоб стовідсотково позбутися уїдливого гриба. І навіть ті з них, які вважаються найкращими, потребують від пацієнта та лікаря таких зусиль, що стає зрозумілим: панацею буде знайдено нескоро. В очікуванні на кращі часи стоматолог може лише чітко слідувати існуючим схемам, які добре себе зарекомендували у лікарській практиці. І важливо не забувати, що часто кандидоз є симптомом більш серйозних захворювань, тому його лікування потребує обережності і великого запасу знань.

Марина ЧІБІСОВА, для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я