Федір Лапій: Якщо дитина не має ознак захворювання на COVID-19, то їй можна робити щеплення від грипу

634

Пандемія COVID-19 не зупинила приход традиційного грипозного сезону. МОЗ закликає обов`язково робити щеплення проти грипу, проте батьки налякані і розгублені, адже діти часто хворіють на коронавірус безсимптомно. Чи варто піддавати малюків такому ризику?

Відомий лікар, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П.Л. Шупика Федір Лапій в експрес-інтерв`ю медичному порталу «Ваше здоров`я» відповів на ці та інші питання.

Вакцина від грипу

ВЗ Сьогодні багатьох батьків дуже турбує питання, чи доцільно щепити від грипу дітей під час епідемії COVID-19, що з кожним днем набирає обертів. Яка Ваша позиція?

Федір ЛАПІЙ, лікар, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П.Л. Шупика

– Вакцинуватися від грипу потрібно незалежно від того, є пандемія COVID-19 чи немає. Грип – небезпечна хвороба не лише для людей похилого віку, а й особливо для дітей перших років життя, враховуючи загрози важкого перебігу та ускладнень. Для того, щоб не хворіти на грип, існують вакцини і починати вакцинацію найкраще вже зараз, до початку інтенсивного поширення вірусу грипу. Вакцини від грипу бувають живі та інактивовані, які містять розщеплений вірус грипу або його компоненти. Сьогодні в Україні доступні лише інактивовані, і саме такі вакцини можна використовувати для щеплення дитини, починаючи з 6 місяців життя.

ВЗ Які особливості вакцинації від грипу у дітей?

– Якщо дитина віком від 6 місяців до 9 років вакцинується вперше, необхідно ввести дві дози з інтервалом в один місяць. Якщо ж така дитина отримала 1 дозу, то наступного сезону вона має отримати 2 дози з інтервалом 1 місяць. В подальшому – як звичайно, 1 раз на рік. Інактивовані вакцини різних виробників є взаємозамінними, в тому числі у випадку введення 2 доз – тобто одна доза вакцини одного виробника, друга – іншого, і в цьому немає біди. Імунітет від хвороби виникає на 10-14 день. Але стає кращим через кілька тижнів. Тривалість захисту після вакцинації обмежується мутаціями вірусу грипу.

ВЗ Сьогодні в Україні, як і в цілому світі, прогнозують дефіцит вакцини від грипу. Яка ситуація з вакцинами в Україні зараз і чи вистачить їх усім бажаючим, адже багато батьків скаржаться, що вакцин в аптеках немає?

– За актуальною інформацією в Україні зараз є вакцини «Ваксігрип Тетра» («Санофі Пастер», Франція, чотиривалентна), «Інфлувак («Абботт Біолоджікалз Б.В.», Нідерланди, тривалентна), «Джісі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея, тривалентна) та «Джісі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея, чотиривалентна). Приставка «тетра» означає, що вакцина захищає від 4 штамів вірусу грипу: від двох вірусів типу А та двох вірусів типу В. Тобто на один більше, ніж в тривалентних вакцинах. Інші вакцини захищають від 3 типів вірусу грипу – двох типу А та одного – типу В. На теперішній час вакцини доступні в обмеженій кількості через підвищений попит, але вони присутні на ринку, виходять з лабораторного контролю (певний час необхідний для контролю якості вакцин, який проводить Держлікслужба України та Лабораторія з контролю якості медичних імунобіологічних препаратів Державного експертного центру). 

Уряд підтримав ініціативу Міністерства охорони здоров’я щодо спрощення процедури закупівель вакцин від грипу для протидії COVID-19 (постанови Уряду №224 та №225). Для них діє спрощена процедура закупівлі, що передбачає звільнення від оподаткування податком на додану вартість. Цими постановами також передбачена безкоштовна вакцинація осіб, які належать до групи ризику із захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19.

kmu.gov.ua

Буквально днями з лабораторного контролю вийшла перша партія французької вакцини «Ваксігрип Тетра» – її кількість перевищує показники декількох попередніх років у порівнянні з двома іншими виробниками і основна пропозиція буде саме від неї. Наприклад, корейська вакцина зайшла у кількості близько 30 тис. доз, голландська – близько 45 тис. доз, а французька – в середньому 550 тис. доз. Але з огляду на реалії ця кількість навряд чи задовольнить всіх бажаючих вакцинуватися.

Наразі Міністерство охорони здоров’я України веде перемовини з виробниками з метою окремо ще закупити вакцини за державний кошт в першу чергу для медичних працівників. Є вже перші пропозиції і можливо найближчим часом відбудеться централізована закупівля – додатково до тих вакцин, наявність яких вже оголошена на ринку.

ВЗ Як правильно щепити дитину «на тлі» епідемії COVID-19, аби уникнути додаткового навантаження? В батьків є певні побоювання, адже в дітей часто коронавірусна хвороба протікає безсимптомно. 

– Якщо дитина не має ознак захворювання, то її можна вакцинувати від грипу! Батьки так само повинні бути без симптомів гострого респіраторного захворювання. В звичайних умовах, поза пандемією COVID-19, застуда не є протипоказанням і вакцинацію потрібно проводити. Цього ж року кожну людину з катаральними проявами, підвищенням температури ми повинні сприймати як можливого хворого на COVID-19. Час візиту на вакцинацію напередодні необхідно узгодити з амбулаторією. Медичний працівник, що оглядатиме дитину, зобов’язаний застосовувати засоби індивідуального захисту, зокрема захисний щиток: діти під час огляду часто плачуть, кричать, і частинки слизу можуть потрапити на медпрацівника, а якщо дитина є носієм вірусу, то медик може заразитися. Коли у найближчому оточенні дитини є хворі з підтвердженим коронавірусом, ми вже говоримо про наявність контактів, і у такому разі в кабінет щеплення йти не потрібно, доки не закінчиться термін самоізоляції. Якщо у дитини позитивний тест на COVID-19, то тривалість перебування на карантині – 2 тижні. Надалі, незалежно від результатів подальших тестувань і при дотриманні всіх норм захисту, можна вакцинувати дитину від грипу. В цьому випадку ми переносимо вже наявні наукові дані, що стосуються інших вірусних інфекцій, зокрема грипу або аденовірусної інфекції, на рекомендації щодо вакцинації в період пандемії COVID-19.

За інформацією Центру громадського здоров’я (ЦГЗ), у нинішньому епідсезоні, що триватиме із жовтня по квітень, в Україні циркулюватимуть чотири штами вірусів грипу:

  • вірус, подібний до A/Guangdong-Maonan/SWL1536/2019(H1N1)pdm09;
  • вірус, подібний до A/Hong Kong/2671/2019(H3N2);
  • вірус, подібний до В/Washington/02/2019 (лінія B Victoria);
  • вірус, подібний до B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata).

Перші три з них – нові, виявлені в 2019 році, і лише останній відомий епідеміологам з 2013-го.

Олена ЖОГА, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я