ДОНЕЧЧИНА: ГРАВІТАЦІЯ «ОПЕРУЄ» КРОВ

1521

До складу Донецького регі­онального центру охорони ма­теринства і дитинства, який отримав нещодавно статус пе­ринатального центру III рівня, входить унікальне відділення гравітаційної хірургії крові. За ві­сімнадцять років його існування тут зроблено 60 тисяч операцій із корекції складу крові та проліко­вано 20 000 пацієнтів.

Центр цей для шахтарського міста – не новинка. Будучи клі­нічною базою Донецького націо­нального медичного університе­ту імені М. Горького, центр, який очолював член-кореспондент НАМН України, доктор медич­них наук, професор Володимир Чайка, нині – найавторитетніша в країні школа з надання висо­кокваліфікованої спеціалізованої допомоги жінкам та новонаро­дженим. У клініці проводиться більш як 4 тисячі пологів на рік, близько 5 тисяч великих і ма­лих гінекологічних операцій. За рік тут надають допомогу понад 9000 хворим із різною акушер­сько-гінекологічною та екстра­генітальною патологією в умовах стаціонару і більш як 100 тися­чам – в амбулаторних умовах.

Відкриття при центрі відді­лення гравітаційної хірургії кро­ві 18 років тому було черговою інновацією Володимира Чайки. До речі, подібні відділення в бага­топрофільних лікарнях при реа­німаційних відділеннях України – не рідкість. Рідкість те, що таке відділення служить родопомочі, збереженню здоров’я жінки і ди­тини. Це перше відділення дано­го профілю у складі родопомічної установи третього рівня акреди­тації.

Як гравітація «оперує» кров? Існує кілька методик очищення крові, які принципово відрізня­ються один від одного: фільтра­ційні технології та центрифужні, за яких під впливом сил гравітації цільна кров розділяється на ком­поненти. Власне, ця технологія і отримала назву «гравітаційна хі­рургія крові», найпоширенішим методом якої став плазмаферез. У перекладі з грецької «аферез» – видалення. Причому, видалення вибіркове. Це коли з організму разом із плазмою видаляються надмірні фізіологічні та пато­логічні продукти. Загалом, усе по Гіппократу, якому належать слова: «Медицина – поповнення і позбавлення. Позбавлення від усього того, що надмір, і поповне­ння того, чого бракує».

– Впливаючи на кров, корек­туючи внутрішнє середовище, ми впливаємо і на весь організм, – каже завідувач відділення гра­вітації хірургії крові Ігор Кнуров. – Мембранний плазмаферез – процедура абсолютно безболісна і досить комфортна. Під час неї пацієнт може читати, дивитися телевізор або навіть спати. Спо­сіб настільки щадний, що його широко використовують для лі­кування немовлят. У середньому сеанс триває до 1,5 години, після чого пацієнт може повернутися до звичних справ. За час однієї процедури очищається 25–30% плазми, яка найчастіше і є «вину­ватицею» багатьох проблем. Гра­вітаційними методами лікують безліч хвороб матері та дитини – від захворювань щитоподібної залози до алергії, від геніталь­них інфекцій до автоімунних розладів. Із подібними патологі­ями у відділення гравітаційної хірургії крові Центру звертають­ся пацієнти з усієї країни. Якщо у звичайних багатопрофільних лікарнях «очищенням» крові за­ймаються, як правило, анестезі­олог, то в перинатальному центрі – акушери-гінекологи з відповід­ною підготовкою та рівнем ква­ліфікації, що дає змогу успішно надавати допомогу і жінкам, і новонародженим малюкам. Як любить повторювати керівник перинатального центру Володи­мир Чайка, якщо не все гаразд зі здоров’ям у жінки, чекай про­блем і зі здоров’ям у дитини.

Впровадження нових техноло­гій на третьому рівні акредита­ції вимагало нового і сучасного обладнання, відсутність якого дискредитувало б саму ідею пе­ринатального центру. Відділення традиційної хірургії теж отрима­ло все необхідне – від «штучної нирки» до апарату для реінфузії. Дорого? Так, але сама думка про окупність у даному випадку блюз­нірська, адже мова йде про врято­вані життя. Хоча слід зауважити, що один сеанс лікування у відді­ленні гравітаційної хірургії крові за мірками країн Західної Європи коштує до півтори тисячі євро…

– Звичайно ж, гравітаційна хі­рургія крові – не монолікування, – продовжує Ігор Кнуров. – Ми всі працюємо на єдиний результат. І це теж перевага перинатальних центрів.

Микола СТОЛЯРОВ, для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я