Черкащина: Щоб бачити світло

1501

oftalmalogiya1Новий вид хірургічних втручань, завдяки якому лікують патологію заднього відрізку очного яблука (сітківки, скловидного тіла та макули), освоїли офтальмологи Черкащини. Наприкінці минулого року лікарі офтальмологічного відділення Черкаської обласної лікарні вперше в регіоні провели вітреоретинальне оперативне втручання. На сьогодні вже зроблено близько півтора десятка таких операцій. Їх результати досить оптимістичні.

Вітректомія — найсучасніший метод лікування діабетичної ретинопатії, — розповідає офтальмолог-ретинолог офтальмологічного відділення Комунального закладу «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» Ірина Удовенко. — Для пацієнтів, у яких декомпенсований цукровий діабет призвів до нас­тільки тяжких ускладнень, що вже не допомагають ні лазерна коагуляція, ні інтравітреальні введення препаратів, іншого виходу немає. Якщо не провести таку операцію — людина приречена на сліпоту…

Діабетична ретинопатія посідає перше місце серед ускладнень при діабеті і на сьогодні є чи не головною причиною втрати зору. Медики конс­татують, що через 15-20 років після початку захворювання на цукровий діабет діабетична ретинопатія спос­терігається у 85-90% пацієнтів. Зважаючи на те, що кількість хворих на цукровий діабет із кожним роком збільшується, зростає і питома вага цього захворювання. Лише в Черкаській області офіційно зареєстровано понад 47 тисяч хворих на цукровий діабет. За 2013 рік в обласній лікарні проконсультовано 1200 осіб, яким поставлено діаг­ноз «Діабетична ретинопатія» та проведено близько 600 лазерокоагуляцій сітківки з цього приводу. Проте у районах рівень діагностики низький, тому реальна картина може бути песимістичнішою.

— Річна потреба в проведенні віт­ректомії на Черкащині — до 500 операцій на рік, — констатує виконувач обов’язків завідувача офтальмологічного відділення Черкаської обласної лікарні Наталя Пустовіт. — Раніше таких пацієнтів ми направляли у клініки Києва, Одеси, Харкова. Для провінційних містечок опановувати такі операції — справа непроста…
Сьогодні ж сучасні технології успішно застосовуються і в Черкасах: вітреоретинальні оперативні втручання виконуються за допомогою високотехнологічної техніки, на всіх етапах операції застосовуються сучасні методики й матеріали.

— Цей метод показаний у найважчих випадках проліферативної діабетичної ретинопатії, що ускладнилася важким гемофтальмом (крововилив у склоподібне тіло), утворенням гліальних і фіброваскулярних мембран, тракційним відшаруванням сітківки, — пояснює Ірина Володимирівна.

Процедура полягає у повному видаленні скловидного тіла. Для цього у склері виконуємо мікророзрізи, через які вводиться світловод та спеціальний мікрохірургічний інструмент вітреотом, схожий на гільйотинку. Після видалення скловидного тіла проводимо видалення плівок, а відшаровану сітківку розправляємо за допомогою введення додаткових речовин. Зазвичай при діабеті в ході операції виконуємо лазерну коагуляцію сітківки. Далі хірург приймає рішення, чим замістити скловидне тіло — це може бути фізіологічний розчин, стерильне повітря, газ. В особливо складних ситуаціях використовується силіконове масло, яке важче і триматиме сітківку, щоб не було рецидиву. У цьому разі згодом необхідне ще одне оперативне втручання — для його виведення.

Для успішнішого проведення віт­ректомії, для покращення візуалізації периферійних відділів сітківки та скловидного тіла пацієнту необхідно попередньо прооперувати катаракту — майже всі діабетики «зі стажем» мають помутніння у кришталику, яке заважає повністю видалити скловидне тіло, а це збільшує ризик рецидиву тракційного відшарування сітківки. Тобто, часто потрібне не одне оперативне втручання, а кілька.

У прооперованих хворих черкаські ретинологи відмічають часткове відновлення зору, покращення мікроциркуляції.
— Така операція дозволяє зупинити процес відшарування сітківки та відновити певний відсоток втраченого зору, — уточнює Ірина Володимирівна. — У більшості випадків зір далекий від ідеального. Але для людини, яка до цього не бачила навіть на відстані витягнутої руки, не могла обійтися без сторонньої допомоги, а після операції орієнтується у просторі й сама себе обслуговує — це дуже важливо…

012_region

Велике значення такі операції мають для молодих діабетиків, які з дитинства хворіють на агресивний цукровий діабет. Адже їм зі своєю недугою необхідно ще й працювати. Ірина Удовенко наводить приклад, коли одній із її пацієнток, 25-річній дівчині, близько 5 років тому в Києві (на той час у Черкасах такі операції ще не проводили) прооперували двосторонній гемофтальм. Дівчина задоволена результатом операції, регулярно обстежується у лікаря, добре почувається і продов­жує працювати.

Треба сказати, що для відновлення зору пацієнтам із діагнозом «Діабетична ретинопатія» черкаські офтальмологи застосовують і інші сучасні методи. Минулого року 545 пацієнтам проведено лазерокоагуляцію сітківки, близько сотні — інтравітреальне введення препаратів у скловидне тіло. Для кожного пацієнта лікування підбирається індивідуально. Вибір методу лікування залежить від ступеня патологічного процесу, стадій розвитку діабетичної ретинопатії.

— Панретинальна лазерна коагуляція сітківки виконується в разі препроліферативної стадії ретинопатії та проліферативної ретинопатії — для профілактики подальшої проліферації та запобігання тракційному відшаруванню сітківки, а також часто спос­терігаємого регресу новоутворених судин, проліферативних плівок, часткового розсмоктування геморагій та ексудатів, — каже Ірина Удовенко. — Після цього зір пацієнта може і не покращитись, але процес призупиняється за умови паралельного досягнення компенсації цукрового діабету та нормалізації артеріального тиску, а також показників холестеринових і ліпідних фракцій. Лазерна коагуляція показана більшості пацієнтів із діабетичною ретинопатією. Цей метод не потребує загальної анестезії, проводиться амбулаторно, триває 15-30 хвилин. Його ефективність становить від 60 до 90%.

Для зняття набряку макулярної зони і пригнічення росту патологічних судин на сітківці застосовуємо інтравітреальне введення в скловидне тіло препаратів групи анти-VЕGF. Препарати вводяться в умовах абсолютної стерильності, в операційній. Пацієнт кілька днів перебуває під наглядом лікарів, а потім виписується додому.

Зважаючи на актуальність питання лікування діабетичної ретинопатії, сім років тому у відділенні було відкрито кабінет діабетичної ретинопатії, де надається повноцінна спеціалізована допомога хворим на діабет. Окрім Ірини Удовенко, тут працюють ще два лікарі-ретинологи — Світлана Бублій та Ольга Ткаченко. У 2013 році спеціалісти кабінету діабетичної ретинопатії оглянули та проконсультували понад півтори тисячі пацієнтів. Цього року — вже 421 особу.

Кабінет обладнаний новітньою діагностичною апаратурою. Скажімо, ангіографія сітківки ока (дослід­ження судинного апарату сітківки) проводиться за допомогою сучасної фундускамери — у рік виконується до 1000 таких обстежень.

Та все ж для об’єктивної повноцінної діагностики не вистачає оптичного когерентного томог­рафа — нині пацієнтів доводиться направляти до приватних клінік.

Інна ХІМІЧУК, власкор «ВЗ», м. Черкаси

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я