Австрія: Центральний клінічний госпіталь Відня — сучасні технології лікування та освіти

1695

Центральний клінічний госпіталь Відня (AKH) — головний університетський медичний центр у серці Австрії. AKH — один із найбільших госпіталів у Центральній Європі, він ділить першість лише з німецькою клінікою «Шаріте». AKH також є навчальною клінікою при Віденському медичному університеті. Тут зосереджені найсучасніші медичні технології та обладнання, тому Центральний клінічний госпіталь Відня — це ефективна комбінація охорони здоров’я, освіти і сучасних клінічних досліджень. Саме тут протягом місяця мені пощастило проходити стажування.

Клінічна база найвпливовішого навчального медичного закладу Європи

Як сучасний науковий та освітній зак­лад, що не тільки відповідає міжнародним стандартам, а й розширює їх, Віденський медичний університет організовує престижні післядипломні курси й веде декілька проектів у галузі управління охороною здоров’я на базі AKH.

В AKH створено спеціальний Студентський центр, що складається з лекційного та навчального центрів, де одночасно можуть навчатися в теоретичних і клінічних відділеннях, згідно з календарним навчальним планом, майже 3000 студентів-медиків. Лекційний центр має великий лекційний зал на 500 місць і чотири додаткових лекційні зали, а також 33 конференц-зали для проведення семінарів і майстер-класів. У лікарні були створені Школа загальної охорони здоров’я та сестринської справи, Школа по догляду за дітьми та підлітками і Школа медико-технічної справи. Крім того, в клініці діє Академія підвищення кваліфікації та спеціальної підготовки для медичних сестер і медичних лаборантів.

Навчатись на базі клініки можуть не лише студенти-медики Віденського медичного університету, а й лікарі-початківці під час свого післядипломного навчання, зок­рема резидентури, яке триває не 1,5-2 роки, як у країнах пострадянського простору, а мінімум 6 років (лише для отримання сертифіката лікаря-спеціаліста загальної практики), та ще від 2 до 6 років — для отримання і підтвердження певної вузької спеціалізації, наприклад із кардіохірургії або гінекології. Усі без винятку інтерни постійно проходять ротацію в різних відділеннях клініки. Тут вони мають нагоду навчитись працювати на ультрасучасному діагностичному обладнанні (ОФЕКТ, ПЕТ, не говорячи вже про рутинні КТ та МРТ), проводити складні лікувально-діагностичні процедури, зокрема, контрастні ендоваскулярні діагностичні та лікувальні втручання, а саме: церебральну ангіографію, коронарографію, аортог­рафію, ангіопульмонографію, ангіографію ниркових, мезентеріальних і периферійних артерій, емболізацію інтракраніальних аневризм, артерій різної локалізації, балонну ангіопластику, стентування коронарних артерій та артерій іншої локалізації (ниркових, периферійних) тощо.

Ірина Шатинська з куратором-доктором медицини,професором Антоном Люгером, керівником клініки ендокринології та метаболізму в АКН (Відень, Австрія)
В кожному відділенні AKH працюють 2-3 університетських професори, які ведуть амбулаторний прийом на рівні з лікарями-ординаторами, консультують складні діагностичні випадки. У клініці щотижня проводяться консиліуми з різних спеціальностей, збираються так звані робочі групи, зокрема, tumor board (онкологічна група або консиліум), surgery board (хірургічна група), де вирішуються питання ведення складних пацієнтів із коморбідною патологією та обговорюються цікаві клінічні випадки.

2012 року в AKH в рамках спільного проекту з Віденським медичним університетом успішно розпочався процес впровадження нової автоматизованої інформаційної системи управління Центрального клінічного госпіталю (АKІМ). Він дозволить медперсоналу клініки приділяти основну увагу догляду за хворими в стаціонарі, а не заповненню безлічі паперових документів (як часто відбувається у вітчизняних клініках), розширить можливості для науково-дослідної роботи з чітко структурованими базами даних, створить цілі бібліотеки медичних зображень та лабораторних дослід­жень, які можна буде використовувати з навчальною метою в університеті.

Результат діяльності АКН

AKH складається з кількох корпусів, найвідомішими з яких є дві масивні 20-поверхові вежі — «зелений» блок (де розташовуються хірургічні відділення) та «червоний» блок (терапевтичні відділення). Їх загальна потужність — понад 2200 ліжко-місць. Цікавий факт: AKH посідає 2-ге місце серед лікарень світу за висотою головного корпусу, поступаючись лише Клініці Кріса Хані Барагваната в ПАР (85 метрів).
Кількість амбулаторних пацієнтів у 2012 році становила 538 803 особи. При цьому кількість госпіталізованих хворих — лише 102 083. Середня тривалість перебування пацієнтів у клініці нечувана за мірками вітчизняної медицини — лише 5,18 дня! На території клініки розмістились 36 університетських клінік та 4 клінічних інститути. Щодня тут працює 53 операційних театри, 98 клінічних та 82 загальних відділення, 16 відділень інтенсивної терапії. Персонал клініки налічує понад 1,5 тисячі лікарів та понад 3 тисячі медсестер.

У 2012 році в клініці було проведено понад 500 трансплантацій, зок­рема: 44 трансплантації серця, 112 трансплантацій легень, 3 комбінованих пересадки серця і легень, 43 трансплантації печінки, 167 — нирок, 347 — кісткового мозку і навіть 2 трансплантації підшлункової залози. Встановлено понад 100 кохлеарних імплантатів. До речі, перше таке втручання в Австрії було проведено в 2012 році саме в AKH — 23-річному пацієнту. Загальна кількість оперативних втручань становить приблизно 50 тис. на рік. Масштаби виконання клінікою надскладних процедур просто вражають!

Екскурс в історію

Історія AKH налічує понад три століття і веде відлік від дати народження свого попередника, заснованого імператором Леопольдом I в 1693 році, — Будинку для бідняків і інвалідів, що розташовувався на місці сучасної клініки. Будинок був офіційно відкритий у 1695 р., а вже наступного року він став прихистком для понад тисячі знедолених. Наказом австрійського імператора Йосифа II від 16 серпня 1784 р. будинок перей­менували в Загальну (комунальну) лікарню. В наступні століття госпіталь розвивався саме як лікувально-діагностичний заклад, а не як притулок і будинок догляду.

 

Економічна рецесія початку ХХ сто­ліття і під час двох світових війн, які безпосередньо торкнулися Авст­рії, надовго відклали впровад­ження концепції «нової клініки». Тільки в 1957 році, після стабілізації політичної та економічної ситуації в Центральній Європі, було прийнято рішення про будівництво нового центрального корпусу AKH. Перша фаза будівництва розпочалася в 1964 році. Останні будови були приєднані до лікарні в 1974 році. У січні 1991 року відкрила свої двері Університетська клініка фізичної медицини та реабілітації. Повністю оновлена лікарня офіційно розпочала свою роботу 7 червня 1994 року. Біля входу в лікарню увічнені імена людей, які відіграли ключову роль у реалізації цього грандіозного проекту: Franz Vranitzky, Erhard Busek, Helmut Zilk та інші. Останній підрозділ лікарні — відділення акушерства та гінекології — запрацював у березні 1996 року. Старий корпус Загальної лікарні Відня на Alserstrasse досі прикрашають латинський вислів, вибитий над входом у 1784 році: «Saluti et solatio aegrorum» («На здравіє і розраду хворим»). Ці самі слова можна прочитати і над входом у нову лікарню на
вулиці Whringer Grtel.

Ірина ШАТИНСЬКА, кандидат медичних наук, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я