АР Крим: Спекотний сезон для кримських травматологів

1577

Щороку в курортний сезон населення Криму збільшується за рахунок відпочиваючих у кілька разів. Чимало людей долають дорогу на курорт на власному автомобілі. Але кримські дороги настільки підступні, що рівень ДТП на півострові влітку зростає в кілька разів. Рятують постраждалих місцеві лікарі. Єдина в Криму лікарня, де ставлять на ноги найтяжчих пацієнтів, — це Сімферопольська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги №6.

Не відмовляємо нікому
Розповідає головний позаштатний травматолог Сімферополя Богдан Мавзієвич Ісаєв, який має за своїми плечима 40 років лікарського стажу:

«Щорічно в Криму отримують так звані первинні травми 38-40 тисяч осіб, із них 10-12 тисяч — туристи з України, країн СНД і, звичайно, іноземці, найчастіше з Америки та Німеччини. Вони потрапляють в амбулаторне відділення. Причому згідно з Постановою Кабінету Міністрів без страхового поліса України іноземці у нас лікуватися не можуть (тільки за власний рахунок). Але ми надаємо допомогу незалежно від того, чи є у людини гроші.

Характерні літні травми — це переломи верхніх і нижніх кінцівок, травми хребта і навіть укуси кішок і собак. Переважають, звичайно, травми рук, ніг, голови, торакальні. Завжди у нас на зв’язку практично всі необхідні фахівці, оскільки постраждалих із політравмами везуть тільки до нас, а необхідного лікаря-спеціаліста ми викликаємо по санавіації. По суті ми працюємо як відділення політравми, але от статусу такого не маємо. Отримати його можна тільки тоді, коли всі фахівці будуть у наявності саме в нашій лікарні — не потрібно буде витрачати час на їх виклик. Але для цього потрібно багато чого добитися: інший штатний розклад, відповідне фінансування тощо.

А взагалі наша лікарня швидкої допомоги — особлива. Тут лікарі і решта медперсоналу працюють з ранку до ночі і приймають хворих з усього Криму. Відмовити людям не можна! Навіть таким, які у нетверезому стані створюють нам чимало проблем. Завдяки зусиллям головлікаря вдалося поставити необхідний міліцейський пост, щоб убезпечити і лікарів, і інших пацієнтів».

Усі наші лікарі взаємозамінні
Саме в міській клінічній лікарні швидкої допомоги № 6 знаходиться єдине в Криму відділення кістково-гнійної хірургії, яким керує Віктор Георгійович Шуваєв. У відділенні лікуються хворі з наслідками травм, а також із післяопераційними інфекційними ускладненнями. Про ефективність лікування свідчить той факт, що 70-75% хворих за повторним лікуванням не звертаються, але бувають випадки, коли лікування етапне і тривале.

«Ми займаємося заміщенням дефектів кістки, яка постраждала після травми або операції — коли маємо великий гнійний процес, перебиваємо кістку в цих місцях, натомість вирощуємо нову, — каже Віктор Шуваєв. — Процес цей досить тривалий, адже кістка росте зі швидкістю міліметр на добу. Після цього одягаємо апарат Ілізарова, в якому пацієнтові доводиться перебувати по кілька місяців. Наше останнє досягнення — ми наростили (виростили) 26(!) сантиметрів нової кісткової тканини у пацієнта. Цього в Україні до нас іще ніхто не робив.

Але, повторюю, це дуже тривалий процес, і прискорити його неможливо — 260 днів пацієнт зазвичай перебуває в лікарні, а ще 10-12 місяців «носить» апарат Ілізарова. Зауважу, що після такого лікування людина може вести нормальний спосіб життя, одна з наших пацієнток навіть народила після цього двох дітлахів. Треба сказати, що таких складних хворих у нас буває по 10-12 на рік.

Із відносно нових методик добре себе зарекомендувала біоактивна кераміка. Маємо позитивний досвід її застосування у 26 хворих. Один недолік цієї технології — вона досить дорога, а купувати пацієнтові її доводиться самому. А ось із того, чого крім нас в Україні ще не роблять, — це заміщення променевої кістки шляхом вирощування нової на місці нагноєння. На сьогодні у нас 7 пацієнтів пройшли таке лікування. Досвід виявися позитивним.

А взагалі кожен рік ми у відділенні оперуємо по 500 хворих. У нас 6 лікарів, усі вони висококваліфіковані і взаємозамінні. Те ж саме стосується й іншого медичного персоналу лікарні. Тільки уявіть собі: у відділенні робиться близько 120 тисяч перев’язок і без усяких вихідних».

Лікарський досвід дістається великою працею
Відділенням травматології вже 20 років беззмінно керує Олександр Олексійович Могилевський. Сюди привозять хворих із важкими поєднаними травмами: кілька переломів, забиття і розриви внутрішніх органів, печінки, селезінки. Наведу свіжий приклад. Напередодні у відділення поступила 21-річна дівчина, яку на околиці Сімферополя збив автомобіль. У неї переломи двох гомілок, стегна, таза, розрив печінки, черепно-мозкова травма. Але завідувач впевнений, що дівчину врятують:

«Її вночі відразу ж прооперували, а зараз і їй, і нам потрібно впоратися з важким станом і переходити до локального лікування переломів, вставити спиці тощо. Скажу, що коли я починав працювати в 1971 році, такі пацієнти однозначно вмирали, а сьогодні ми спроможні їх врятувати (за однієї умови: якщо такого тяжкохворого до лікарні зуміють довезти).

Ми горді з того, що наше відділення — одне з кращих. Тут практикують два заслужених лікаря України — Анатолій Пантелеймонович Салій та Андрій Олександрович Павленко. Крім того, ми впроваджуємо найпередовіші технології — системи накісткової фіксації, ендопротези великих суглобів тощо. Високі технології присутні, але, на жаль, не всі, особливо віддалені райони Криму, зможуть ними скористатися, тож фінансування в основному лежить на плечах пацієнтів. Але люди це розуміють і готові платити, адже впевнені в лікареві і в хороших результатах. Це, звичайно, не скасовує і колишніх методів лікування. Не все, що дешевше, — гірше.

Але, якщо за нової методики можна уникнути обов’язкового накладення гіпсу і хворий наступає на зламану ногу, то при накладенні гіпсу його доводиться носити по 3-4 місяці. Але в результаті — пацієнт усе одно одужує. У всякому разі в минулому році ми провели у відділенні 1900 цілком успішних операцій. При цьому оперуємо цілодобово, та й не закривалися ні на один день. А кадри у нас, як кажуть, вирішують усе, і нестачі лікарів і медсестер немає. Наприклад, наша старша операційна сестра прийшла до нас у свої 17 років і пропрацювала вже сорок!

Ми не зосереджуємося виключно на важких випадках. Для нас кожен пацієнт — важливий. А з недавніх перемог — врятували руку жінці при пошкодженні магістральних судин верхньої кінцівки. У неї був складний перелом кісток з ушкодженням плечової артерії. Ми відновили кровотік, синтезували уламки і врятували руку. Так що наші пацієнти всі непрості і всі потребують уваги, наша спеціалізація — рятувати людей. Це непросто, адже оперуємо по п’ять годин. Під кінець уже й рук не відчуваєш, виходиш із операційної — а там на тебе чекають уже інші хворі».

Світлана КАЧАЄВА, власкор «ВЗ», АР Крим

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я