Житомирщина: Програма реабілітації, на яку орієнтуватиметься вся країна

665

A Ukrainian soldier stands guard near an APC at a checkpoint outside the city of SlavianskНещодавно під час всеукраїнської селекторної наради Департамент охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації презентував власну дієву програму реабілітації учасників АТО, яка спеціалістами була визнана найкращою й наразі стала зразком для всієї України. Відтак Кабінет Міністрів та Адміністрація Президента доручили відповідним структурам розробити аналогічні програми для усіх регіонів. 

«Якщо бути точними, це програма лікування та реабілітації, — говорить директор Департаменту охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації Олександр Торбас. — Вона була прийнята рішенням 2-ї сесії обласної ради VI скликання 16 січня 2015 р. й отримала назву «Програма соціальної підтримки громадян, які прибувають із тимчасово окупованої території, районів проведення антитерористичної операції на територію Житомирської області, та військовослужбовців, працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, інших силових структур області». Нею передбачено проведення медичної реабілітації військовослужбовців, які брали участь в АТО, та переселенців. Для втілення цієї програми рішенням сесії облради з обласного бюджету були виділені кошти в розмірі 6,8 млн грн».

Департаментом охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації розроблено дорожню карту медичної реабілітації учасників АТО, у якій зазначені маршрут пацієнта та перелік лікувально-профілактичних закладів, що працюють за програмою, з адресами та контактними телефонами.

VZ_23-24_2015_Страница_12_Изображение_0001Олександр Торбас, директор Департаменту охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації
Для проведення реабілітації на вторинному рівні задіяні 26 лікувально-профілактичних закладів міст і районів області. На третинному до роботи за програмою залучені обласна клінічна лікарня ім. О. Ф. Гербачевського, обласний госпіталь для ветеранів війни, обласна психіатрична лікарня №1, обласний медичний центр вертебрології і реабілітації, обласний лікувально-санаторний центр радіаційного захисту для дитячого та дорослого населення «Дениші» й обласний наркологічний диспансер.

Кошти на медикаменти для цієї категорії пацієнтів відшкодовуються за фактом їх використання — на сьогодні на ці потреби вже витрачено 1,3 млн грн, загалом у визначених програмою медичних закладах пройшли реабілітацію 1448 учасників АТО. Крім того, з метою проведення реабілітації та лікування за кордоном на комісію МОЗ України направлено трьох військовослужбовців, ще один учасник АТО наразі проходить процедуру оформлення.

«Намагаємося не залишати поза увагою жодного військовослужбовця, який потребує допомоги, — говорить Олександр Михайлович. — Наприклад, днями у нас була волонтерка з Черняхівського району — там мешкає учасник АТО, який отримав важке поранення в бою, унаслідок чого в нього розвинувся значний дефект у лобовій частині кісткового черепа. Чоловік лікувався у військовому госпіталі, нині перебуває вдома. Звісно, така тяжка черепно-мозкова травма безслідно не минає, однозначно будуть відповідні наслідки й у більш пізній період, а зараз його часто турбує головний біль. Ми оперативно направили нейрохірурга, невролога і хірурга: фахівці детально оглянули військового й запропонували йому відповідне лікування — спочатку в обласній клінічній лікарні ім. О. Ф. Гербачевського, потім — в обласному лікувально-санаторному центрі «Дениші».

Нині в лікувальних закладах області перебувають на реабілітації 67 учасників АТО — особисто навідую їх, цікавлюсь, як відбувається реалізація програми безпосередньо стосовно кожного бійця. Днями разом із Головою облдержадміністрації Сергієм Машковським відвідали обласний госпіталь для ветеранів війни, поспілкувались із пацієнтами — зауважень у них немає: задоволені й лікуванням, і ставленням медперсоналу. Та й загалом приємно відзначити, що на сьогоднішній день жодної скарги на жодному рівні від учасників програми реабілітації не зареєстровано».

Під час впровадження на Житомирщині програму вдосконалювали, зокрема рішенням сесії доповнили її розділом «зубопротезування», який в області реалізує комунальне стоматологічне підприємство «Стоммакс». Адже у багатьох демобілізованих, які повертаються додому із зони проведення АТО, серйозні проблеми із зубами, у тому числі через вживання там неякісної, бідної на відповідні мікроелементи води. Тепер обмежень на зубопротезування для цієї категорії пацієнтів немає: навіть якщо потрібна металокераміка, військових забезпечують нею безкоштовно.

«Крім того, я вважаю, що програма потребує ще одного доповнення, — зазначає Олександр Торбас. — До категорії населення, стосовно якого вона впроваджується, мають увійти також близькі родичі загиблих у зоні проведення АТО — діти та дружина. Зараз на розгляд сесії готуємо таке доповнення. Коштів на це, на нашу думку, вистачить, адже нині на рахунку — ще три мільйони гривень».

Загалом до програми входять заходи як фізичної, так і психічної реабілітації та лікування — результат залежить від їх гармонійного поєднання. Наприклад, у санаторії «Дениші» досі не було психолога, а за програмою таку посаду ввели в штат закладу, і тепер там працюють два висококваліфіковані, відповідно підготовлені фахівці цього профілю. Іноді, коли виникає потреба, до санаторію на консультації запрошують психотерапевтів обласного психоневрологічного диспансеру — бо якщо психолог лікує лише за допомогою слова, то психіатр, щоб зняти в пацієнта тривогу чи агресію, призначає ще й відповідну медикаментозну терапію.

Фахівці відзначають, що всі заклади охорони здоров’я Житомирщини мають необхідні кадри для проведення реабілітації та забезпечені медикаментами. Проте доводиться констатувати: на сьогоднішній день не всі виділені за програмою місця заповнені. У тому ж обласному лікувально-санаторному центрі «Дениші» замість 50 лікуються лише 24 учасники АТО. Дуже часто воїни просять компенсувати медичні послуги грошима. Говорять: «Ми краще реабілітацію пройдемо у своїй сім’ї, удома». Тому для санаторію «Дениші» запропонували такий варіант: учасники АТО можуть брати із собою родичів, які лише платитимуть символічну суму за проживання, адже коли поряд із демобілізованим перебуває сім’я — дружина, діти чи батьки — його реабілітація набагато ефективніша.

«Інформацію про можливість реабілітації військових розповсюджуємо не тільки через лікувально-профілактичні заклади області — у нас налагоджений зв’язок із військкоматами, аби демобілізовані знали, що ця програма існує і дійсно працює, — повідомляє Олександр Торбас. — Також вона розміщена на сайті Департаменту охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації».

Вікторія ПАЛАМАРЧУК, власкор «ВЗ», м. Житомир

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я