Житомирщина: Активно вчитися, щоб відповісти на виклики часу

551

vrachОстаннім часом лікарі відзначають значне збільшення кількості хворих з ушкодженнями плечового суглоба, зокрема травмованих бійців із зони АТО. Правильно діагностувати цю патологію допомагає ультразвукове дослідження. Віднедавна такий метод почали застосовувати і в Житомирському обласному медичному консультативно-діагностичному центрі, а опанувати його місцевим медикам допомогли столичні колеги.

«Ситуація в країні нині вкрай складна — але це не привід зупинятись у розвит­ку, — переконана головний лікар Житомирського обласного медичного консультативно-діагностичного центру Валентина Дімова. — Зараз ми повинні не лише вдосконалювати свої професійні знання та навички, а й активно вчитися новому, щоб гідно відповісти на виклики часу. Тому нещодавно Українська асоціація лікарів ультразвукової діагностики організувала спільне засідання фахівців УЗ-діагностики й ортопедів-травматологів області, участь у якому взяли представники Інституту травматології і ортопедії НАМН України».

Обговорюючи питання УЗ-діагностики при патології суглобів, особливу увагу учасники зібрання приділили захворюванням плечового суглоба, а фахівці Інституту провели для житомирських лікарів майстер-клас.

«На жаль, дуже мало лікарів області проводять УЗ-діагностику суглобів, і це при тому, що зазвичай 70-80% уражень опорно-рухового апарату — це патології колінного й плечового суглобів! — констатує Валентина Федорівна. — Виправдовуються тим, що, мовляв, немає відповідного обладнання. Проте для такого дослідження потрібен лише звичайний УЗ-апарат середнього класу з лінійним датчиком. А ще — знання та бажання лікаря».

«УЗД наразі набуває все більшої популярності, адже воно не спричиняє жодних ускладнень, не опромінює, окрім того, використовувати його можна багато разів — для встановлення правильного діагнозу і контролю лікування, — описує переваги методу лікар відділення УЗ-діагностики Житомирського обласного медичного консультативно-діагностичного центру, обласний позаштатний спеціаліст з ультразвукової діаг­ностики Департаменту охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації Володимир Касянюк. — За допомогою рентгенологічного дослідження можна обстежити лише кісткові структури суглоба, але воно не дає такої достовірної інформації про його м’які структури (сухожилки, м’язи, запальну рідину), як УЗД. Водночас проведення УЗД-діагностики плечового суглоба потребує неабиякої майстерності.

Потрібно знати, як правильно встановити датчик, «вивести» той чи інший м’яз, зв’язку, яким чином інтерпретувати патологічну рідину, виявлену при обстеженні, та багато іншого».

Також під час майстер-класу старший науковий співробітник НДІ ортопедії і травматології, лікар-ортопед-травматолог вищої категорії, кандидат медичних наук Ганна Яківна Вовченко продемонструвала житомирським медикам нідлінг — новий метод, спрямований на вимивання кальцинату із сухожилків. При різних ураженнях сухожилка в ньому починають утворюватися мік­рокальцинати, які з часом перетискають його, і через сильний біль людина не може ані зігнути руку, ані рухати нею в різні боки. Ганна Яківна показала, як під контролем УЗ-апарата ввести анестетик, виконати знеболювання й вимити кальцинати. За допомогою цієї методики лікарі зможуть побачити наявну вільну рідину в порожнині суглоба, з’ясувати приблизну її кількість, структуру, відслідкувати динаміку.

«Крім того, завдяки продемонстрованому фахівцями Інституту травматології та ортопедії НАМН України методу ми тепер можемо робити пункцію під контролем УЗ-апарата — тобто побачити, чи залишилася рідина в порожнині суглоба, дослідити її характер цитологічно, — говорить Володимир Касянюк. — Також цей метод дає змогу оцінити характер патології м’яких тканин суглоба: менісків (їх структуру, визначити, повний розрив чи лише надрив, характер цього надриву), сухожилків (чи є розволокнення сухожилка, повний розрив чи лише його надрив) і м’язів (наявність розволокнення самого м’яза, гематоми в м’язі тощо)».

Освоївши УЗД плечового суглоба, місцеві фахівці розпочали вивчення методики дослід­ження стегнового суглоба, а восени планують провести конференцію з майстер-класом на цю тему. Адже якщо в дітей віком до 1 року стегнові та кульшові суглоби лікарі області «дивляться» вже давно, то в дорослих цей вид обстеження практично не використовують.

Фахівці переконані: впровадження та широке застосування нового методу — обстеження плечового суглоба за допомогою УЗД — сприятиме якісній діагностиці при політравмі.

Вікторія Паламарчук, власкор «ВЗ», м. Житомир

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я