Які зарплати «прийшли за пацієнтом»?

7029

Перша «хвиля» підписання угод із Національною службою здоров’я України відбулася півроку тому. Деякі заклади первинної медичної допомоги встигли заскочити в перший вагон, інші підсіли в потяг реформ пізніше. Однак нині вже можна підбивати перші підсумки того, як нова система фінансування вплинула на роботу медиків первинки, зокрема на їх заробітки. Чи виправдалися очікування лікарів на зростання зарплат та як розрахувати зарплату лікаря?

Скільки грошей прийшли за пацієнтами по Україні: дані по регіонам

Буковина

Світлана ШИРОКОВА, головний лікар КНП «Міська поліклініка №2» Чернівецької міської ради
Наша медична установа підписали угоду з Національною службою здоров’я України 15 серпня 2018 року, а кошти від НСЗУ почали надходити з 1 жовтня. Сума, яку отримали, відповідала кількості підписаних на той час декларацій і становила близько 2 млн грн на місяць. На зборах колективу поліклініки ухвалили рішення, що 60% цих коштів йтимуть на зарплату (із нарахуваннями) працівників первинної ланки, а 40% — на господарчі й адміністративні потреби (закупівлю реактивів, канцтоварів, покращення умов роботи тощо). Таким чином, у наших терапевтів зарплати відчутно зросли. Якщо до реформи нарахована зарплата лікаря становила 6,5 тис. грн, то зараз терапевт із оптимальною кількістю пацієнтів отримує 17 тис. грн. Підняти зарплату вдалося за рахунок преміювання лікаря залежно від кількості підписаних ним декларацій.

Зросли зарплати й у медсестер. Вони теж залежать від кількості декларацій, підписаних лікарями, із якими працюють медсестри. Так, помічниці терапевта з оптимальною кількістю декларацій щомісяця нараховують близько 10 тис. грн, тоді як раніше її зарплата становила 3723 грн.

Щодо посадових окладів, то станом на 1 січня 2019 року вони зросли по всіх тарифних розрядах на 9%. Поки що протягом цього року підвищень не очікується. А от преміювання безпосередньо залежить від фінансування, котре надходить від Національної служби здоров’я України, — чим більше декларацій буде підписано, тим більшу суму одержуватимемо.

Наші лікарі, звісно, задоволені підвищенням зарплат. Водночас, терапевти, котрі набрали оптимальну кількість декларантів, відчутно перевантажені. У нашій медустанові є 10 медиків первинки, які вже підписали близько 1900 декларацій. Звісно, це гарний показник, адже він свідчить про те, що лікарю довіряють. Але й роботи побільшало ледь не вдвічі, зокрема в період епідемій. Однак сподіваємося, що із часом усе ввійде у звичну робочу колію.


Марія МЕЛЬНИЧУК, директор КНП «Глибоцький районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Глибоцької районної ради
Після укладання угоди з Національною службою здоров’я України у серпні 2018 року лікарі, які підписали оптимальну кількість декларацій, почали отримувати удвічі, а то й утричі більшу зарплату. Якщо раніше в місяць мали 5-6 тис. грн, то зараз — 15-16 тис. грн. Підняти зарплату вдалося за рахунок доплат до посадового окладу за чисельність декларантів.

Натомість медсестри почнуть отримувати доплати лише з лютого цього року. Річ у тім, що Глибоцький район завжди був перенасичений медичними кадрами. Коли під час реалізації першої «хвилі» медреформи доводилося скорочувати дільничні лікарні, в амбулаторіях залишилося дуже багато середнього медичного персоналу, зарплату для якого виділяли із бюджетних коштів. Тепер же нам довелося дещо оптимізувати штат, бо розуміємо: якщо в селі менше 3 тис. населення, то зовсім недоцільно тримати на 1 лікарську посаду 6 медсестер. За нормативами МОЗ, із 1 лікарем мають працювати 2 медсестри. До цього, щоправда, нам далеко, але наразі зроб­лено все можливе, аби й кадри зберегти, й зайвої витрати коштів не допустити. Тож лише нині вводимо доплати молодшому медичному персоналу. Звісно, найвідчутніше збільшиться зарплата в медсестер, що працюють із лікарем, котрий підписав оптимальну кількість декларацій.

Також плануємо заохочувати наших лікарів доплатами за результати роботи. Тобто ті, хто домігся найбільшого охоплення пацієнтів щепленнями, зменшення кількості викликів екстреної медичної допомоги та задавнених випадків онкологічних захворювань і туберкульозу, отримуватимуть надбавки.


Волинь

Богдан МИХАЙЛЕВСЬКИЙ,
дільничний лікар-педіатр
КНП «Ковельське міськрайонне територіальне медичне об’єднання» Ковельської міської ради Волинської області
Після підписання в жовтні минулого року договору з Національною службою здоров’я України зарплати медиків дійсно суттєво зросли. Так, у сімейних лікарів первинної ланки вони збільшилися у середньому в 4,5 разу, у медсестер — у 2-2,5 разу. Щоправда, ми ще не підписали колективного договору, а саме цей документ визначає всі деталі нарахування зарплати та розмежовує посадові обов’язки. Тому по факту зарплати залишилися фактично ті самі, але дуже зросли премії, зокрема в сімейного лікаря — до понад 10 тис. грн. Однак навіть таке, на перший погляд, значне зростання зарплат не повною мірою відповідає очікуванням медиків. Нам з екранів телевізорів і в дописах у мережі обіцяли, що сімейний лікар після реформи отримуватиме близько 20 тис. грн. Але ніхто не уточнював, чи враховано в цій сумі податки. Тож у результаті на руки наші фахівці одержують 14-15 тис. грн.

Особисто я, як і більшість лікарів первинки Ковельського МТМО, задоволений змінами, що принесла нам реформа. Проте того рівня, на якому можна було б зупинитися, не досягнуто, бо зарплати сімейних лікарів і медсестер у сусідніх країнах усе ще суттєво більші. Треба враховувати й те, що Волинь — прикордонна область, і хоча масового виїзду медиків нашого закладу на роботу за кордон не було, подібними думками переймалися багато колег. Дехто відверто казав, що хоче все кинути і поїхати, але чекає медичної реформи, бо сподівається на зміни. На щастя, останнє підвищення зарплат на первинній ланці змінило ситуацію на краще.

Наразі невідомо, чи й надалі зростатимуть заробітки медиків. Сподіваюся, у колективному договорі будуть прописані відповіді на зарплатні питання як лікарів, так і медсестер. Досі в МОЗ інформації про зростання зарплат немає. Усе, що вони рекомендують, — це здійснювати оптимізацію і за її рахунок поліпшувати фінансове становище лікувальних закладів.


Чернігівщина

Олена МОЙСІЄНКО, заступник головного лікаря з поліклінічної роботи КНП «Чернігівська міська лікарня №3» Чернігівської міської ради
Після підписання нашим закладом договору з НСЗУ зарплати лікарів первинки зросли практично у 2,5-3 рази. Якщо раніше вони отримували в середньому 3,8-4,8 тис. грн, то наразі фахівці, котрі уклали максимальну кількість декларацій, мають зарплату близько 16 тис. грн (тобто «на руки» одержують 12-13 тис. грн). На сьогодні 50% лікарів, які ведуть поліклінічний прийом, досягли цього рівня — 87,7% населення, котре обслуговує поліклініка, уже обрали свого лікаря, і процес триває.

Звичайно, лікарі задоволені підвищенням зарплат. Певна річ, це не ті 25 тис. грн, про які писали у ЗМІ, утім, порівняно з минулими роками заробітки суттєво збільшилися. Тішить і те, що молоді лікарі з поки ще невеликим стажем роботи змогли себе зарекомендувати як професіонали і заробляють нині близько 15 тис. грн, а за старою системою фінансування отримували б мінімальну зарплату.

Наразі зарплата сімейного лікаря складається з базової ставки, надбавки за вислугу років і кваліфікаційну категорію (ми цього не скасовували) та премії. Розмір останньої залежить від кількості підписаних декларацій і «грошей, що прийшли за пацієнтами», тобто це певний відсоток від суми, яку залучив лікар до загальної скарбниці закладу. Преміальний відсоток — «плаваюча» величина, майже кожного місяця він змінюється (наприклад, у грудні ці виплати становили 15% від надходжень, котрі лікар отримав від НСЗУ). Такі зміни передбачено колективним договором, який, до речі, ми теж маємо право переглядати за потреби хоч кожного місяця. Це пов’язано передусім з нашими щомісячними витратами, адже, коли заклад хоче розвиватися, певну частину коштів, що надходять від НСЗУ, необхідно спрямовувати на вдосконалення матеріально-технічної бази. Нині ми проводимо ремонт у кабінетах, закуповуємо апаратуру, меблі, оргтехніку, найближчим часом плануємо придбати транспорт для відвідування вдома людей, що обмежені в пересуванні. Крім того, необхідно закупити реактиви, тест-смужки, інші витратні матеріали для проведення аналізів. Тож поки збільшувати зарплати не плануємо, адже треба розвивати заклад. Але сподіваюся, що після вирішення питань із цими витратами зарплати ще зростуть.

Варто зазначити: під час нарахування премії ми плануємо зважати не тільки на кількісні показники, а й на якість надання медичної послуги. Зараз розробляємо основні критерії оцінки якості роботи сімейного лікаря. Відповідне положення вже практично на стадії завершення, тож після його затвердження управлінням охорони здоров’я Чернігівської міської ради застосовуватимемо нововведення на практиці. Оцінюючи якість роботи лікаря, враховуватимемо багато чинників, зокрема кількість задавнених випадків онкології та туберкульозу, скарги від пацієнтів, рівень надання допомоги вдома тощо. За зниження якості послуг зніматимемо певний відсоток премії.

У медсестер на первинці зарплати теж значно зросли. Якщо раніше медична сестра отримувала 2,8 тис. грн, то зараз їй нараховують близько 7 тис. грн («чистими» — 5,5 тис. грн). Зарплата медсестри залежить від того, наскільки успішний лікар, із яким вона працює, й у нашій поліклініці становить від 40 до 50% заробітної плати лікаря. Тобто чим більше лікар підписав декларацій, тим більші й доходи його помічниці.

На сьогодні сімейні лікарі, які мають максимальну кількість декларантів, та їх медсест­ри новою зарплатою задоволені. Але є й певні побоювання, зокрема цього року так і не відбулося обіцяного збільшення капітаційної ставки. Зростають ціни на комунальні послуги, витратні матеріали, обладнання, ремонт і утримання транс­порту, тож якщо капітаційну ставку не переглядатимуть щороку, грошей від НСЗУ не вистачатиме на задекларовані послуги, й зарплати лікарів не збільшуватимуться, а зменшуватимуться.

Утім, на сьогодні із зарплатами на первинці все гаразд, чого не скажеш про вторинну ланку. Так, лікар вторинного рівня з другою категорією отримує в місяць 3,8-4 тис. грн, а медична сестра без категорії — 2,8 тис. грн, тобто менше за мінімальну зарплату. Тож наше головне побажання до Міністерства охорони здоров’я — пришвидшити реформування вторинної ланки та підвищити заробітну плату тим, хто на ній працює.


Харківщина

Марина ОРЛОВА, головний лікар КНП «Валківський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Валківської районної ради Харківської області
Усі події, пов’язані з реформуванням первинної ланки сільської медицини, я пережила на власному досвіді як головний лікар комунального закладу, а з минулого року — комунального некомерційного підприємства «Валківський районний центр первинної медико-санітарної допомоги». Тому можу впевнено сказати, що вдалося здійснити все задумане, як і виправдати сподівання наших лікарів та медсестер на гідну зарплату. Сьогодні вони отримують у середньому від 11 до 15 тис. грн щомісяця, тобто вдвічі, а окремі лікарі й утричі більше, ніж до укладання договору з НЗСУ. Ми самостійно розподіляємо зароблені кошти, до того ж маємо можливість витрачати їх не лише на зарплату, а й на інші потреби центру, як-от придбання сучасного діагностичного обладнання, ліків тощо. Система нарахування зарплати нескладна: доходи центру збільшуємо завдяки залученню якомога більшої кількості пацієнтів, а доходи медиків — шляхом нарахування премій залежно від кількості підписаних декларацій, а отже, від якості та ефективності обслуговування пацієнтів. Усе справедливо: у кращих лікарів — зарплата вища. А лікарі визначають ефективність роботи своїх медсестер.

Вивчивши досвід колег з інших районів і міста Харкова, ми розробили власну систему заохочення лікарів. В її основі лежать тарифні ставки, доплати за розряди і категорії та премії. Під час їх розрахунку застосовуємо покрокову оцінку роботи кожного лікаря. Базою визначили мінімальну для нашого району кількість декларацій: для лікаря-педіатра — 450, для сімейного лікаря — 900. Далі обраховуємо покроково: за кожні 200 декларацій — премія. Чим більше «кроків», тим вища зарплата. Якщо лікар обслуговує лише 450-900 пацієнтів, він отримує зарплату, як і до підписання договору з НЗСУ. Тобто все залежить від його бажання ефективно працювати.

Ми підписали декларації із 65% населення району, тож резерв для підвищення зарплат ще маємо. Але виникла проблема: лікарі, котрі працюють у районі, уже майже досягли «стелі», тобто кількості пацієнтів, яких здатні обслуговувати якісно. Більша ж їх кількість (понад 2 тис.) може призвести до зниження ефективності роботи, бо наші фахівці обслуговують віддалені села, де живуть люди похилого віку, які вимагають особливої уваги та турботи. Вихід бачимо в розширенні штату, зокрема зараз потрібні 3 сімейні лікарі.


Ольга ВОЛОБУЕВА, лікар-педіатр, заступник головного лікаря КНП «Валківський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Валківської районної ради Харківської області
Я прийшла в медицину, коли реформа первинної ланки системи охорони здоров’я тільки-но починалася. До Валок потрапила за розподіленням. Зарплата сільського педіатра була низькою, робота — складною та відповідальною, адже в нас багато дітей. Реформу ми сприйняли як законослухняні громадяни: потрібно — значить виконуємо! Перший позитив відчули, коли до нашого центру підключили широкосмуговий інтернет і запрацювала електронна медична система eHealth для лікарів та пацієнтів. Зараз у кожному кабінеті лікаря є ноутбук, ми ведемо електронні записи, маємо автоматизовані місця роботи та базу даних, що звільнило час для консультування.

Черговим вісником позитивних змін стало підвищення зарплати. Коли ми торік уперше отримали нову зарплату, яка перевищила 10 тис. грн, то не лише зраділи, а й зрозуміли: тепер усе залежить від лікаря, а не від якихось абстрактних столичних чиновників, котрі призначають «ставки».

Нині всі наші зусилля, намагання підвищити ефективність роботи враховуються. У центрі ми відкрили школу молодих мам, кабінет раннього втручання, що дало змогу більше дбати про здоров’я молодих батьків та їх малюків. Завдяки напруженій роботі зріс мій авторитет у пацієнтів, а зарплата досягла 14 тис. грн.


Світлана ФЕСЕНКО, старша медична сестра КНП «Валківський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Валківської районної ради Харківської області
За нової системи обслуговування пацієнтів роль медичної сестри значно зросла. Ми повинні не тільки бути присутніми на прийомі, надавати допомогу немічним удома, а й допомагати лікареві у веденні електронної документації. Сьогодні медсестра слідкує за електронним записом на прийом, виконує певні інструментальні діагностичні обстеження тощо. А вже влітку нинішнього року вона муситиме за наказом лікаря виписувати електронні рецепти й електронні направлення до «вузьких» спеціалістів, на лабораторні й інструментальні діагностичні дослідження, вносити дані до електронних карток. Усі ці додаткові обов’язки мають бути відображені в нашій зарплаті.

Нині заробітна плата медсестри первинного рівня збільшилася вдвічі. Її нараховують згідно з розробленими тарифними ставками відповідно до категорії, а також додають премії, котрі залежать від кількості підписаних лікарем декларацій і сумлінного виконання посадових обов’язків.


Вінниччина

Людмила ФІЩЕНКО, головний лікар КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1 м. Вінниці»
Якщо проаналізувати останні кілька років, то найбільший бюджет закладу ми мали у 2016-му — майже 12 млн грн. У липні 2018 року центр підписав угоду з НСЗУ й на 6 місяців отримав фінансування в розмірі 8 млн грн, тобто набагато більше, ніж до реформи.

Нам також вдалося оптимізувати штатний розпис. Раніше згідно з нормативами на 1 лікаря припадало по 2 медичні сестри, нині залишили по 1,5 ставки — цього цілком достатньо. За штатним розписом маємо 29 лікарських посад, на яких працюють 23 лікарі. Середнє навантаження на лікаря становить 1700 пацієнтів.

Якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року, то заробітна плата зросла майже вдвічі, причому в усіх лікарів, незалежно від стажу чи кваліфікації. Для прикладу, у січні 2018 року найбільша зарплата по закладу була в лікаря, який працював на 1,5 ставки, мав 20 років стажу і всі максимальні «накрутки». Становила вона 9065 грн. У січні 2019 року цей лікар отримав 19 746 грн (до цієї суми входять лише оклад і 15% доплати за укладені з пацієнтами декларації, тобто інші премії й доплати не враховані). Найменша зарплата торік була в молодої лікарки з мінімальним стажем — 6403 грн. У січні цього року вона отримала вже 19 597 грн, оскільки підписала 1800 декларацій. Тобто розмір зарплати тепер безпосередньо залежить від кількості пацієнтів, і це великий плюс, бо лікарі почали конкурувати між собою, а «не відбувати» на роботі «аби день до вечора».

Найактивнішим спеціалістам виплачуємо премії. У грудні 2018 року всі лікарі отримали по так званій тринадцятій зарплаті, найбільший розмір якої становив 27 тис. грн. Тобто нині заклад має хороший ресурс для заохочення працівників. Раніше ми нараховували зарплату відповідно до тарифної сітки, зараз такої законодавчої вимоги немає, тому відштовхуємося від окладу й додаємо відсотки за підписані декларації. Така сама ситуація і з медсестрами, які отримують оклад і 65% від 15-відсоткової «лікарської» надбавки.

Якщо узагальнити, то з нашого бюджету на заробітну плату йде 70-75% отриманих від НСЗУ коштів, решту спрямовуємо на розвиток закладу. Разом із тим вчимося заощаджувати й заробляти. На сьогодні маємо 2 млн грн, які «працюють» на нас, бо зберігаються на депозитному банківському рахунку. Ці кошти плануємо витратити на оновлення оргтехніки, придбання реактивів для лабораторії.

Реформа надала нам певну автономію і фінансові повноваження. У комунальному некомерційному підприємстві головним розпорядником коштів є головний лікар, який у своїй діяльності керується колективним договором. Усі зміни ми обговорюємо на адміністративних нарадах, спонукаємо і лікарів, і медсестер бути активними учасниками життя свого закладу. Тісно співпрацюємо з НСЗУ — менеджери відгукуються на всі наші електронні звернення, зауваження та побажання. Але кілька нюансів усе-таки слід озвучити, бо вони створюють «дірки» в нашому бюджеті. Скажімо, усі пацієнти лікаря, який звільняється або йде в декретну відпустку, мусять підписати декларацію з іншим фахівцем. На нашу думку, процедуру варто було б спростити і надати більше повноважень лікарю, аби він сам міг передати своїх пацієнтів іншому фахівцю за їх згоди. Нині цей процес займає певний час, а заклад одразу втрачає кошти — дірка в бюджеті в кілька тисяч гривень дуже відчутна.


Львівщина

Мар’яна КЛИМЦІВ, сімейний лікар КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Червонограда»
Щойно наш заклад підписав угоду із НСЗУ, заробітна платня як лікарів, так і медичних сестер зросла майже втричі. У цьому році нам знову підняли її на 15%. Посадовий оклад та преміювання нараховують відповідно до кількості укладених декларацій. Оклад лікаря без категорії, котрий щойно прийшов на роботу, становить 6900 грн, лікаря із вищою категорією — 8625 грн. Максимальний розмір премій для всіх лікарів із достатньою кількістю підписаних декларацій — 12 тис. грн. Медичні сестри отримують збільшений оклад та доплату за кількість укладених лікарем, із яким вони працюють, угод у розмірі 50% від суми, котру одержує лікар. Якщо він працює з двома медичними сестрами, то преміювання, відповідно, ділиться.

Загалом із 54 лікарів нашого закладу лише кілька ще не підписали максимальної кількості декларацій. Це питання часу, оскільки пацієнти все ще звертаються, аби укласти угоду про мед-обслуговування. Швидше за все, перед нами навіть постане завдання відкрити нові ставки лікарів.

З оптимізмом очікуємо на обіцяні доплати за якісні показники: раннє виявлення хворих на туберкульоз, онкологічні захворювання, ВІЛ-інфікованих, високий рівень вакцинації тощо. Відтак тепер нашим пріоритетом стане саме якість надання медичної допомоги, яка згодом відобразиться у грошовому еквіваленті.

Теперішній розмір зарплатні справді відповідає обіцяному. Коли раніше молодий лікар після закінчення вишу отримував мінімальну зарплату, то тепер має змогу заробити близько 19 тис. грн з урахуванням податків. І це вагомий аргумент на підтримку реформи. Проте, скажімо, у Польщі заробітна платня сімейного лікаря становить майже 1 тис. Євро, тож нам є до чого прагнути. Адже навіть за нинішніх змін не можна сказати, що оплата праці повністю задовольнятиме лікарів.


Рівненщина

Олег ШРАМ, головний лікар КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги «Центральний» Рівненської міської ради
До реформи, яка нині триває на первинній ланці, ставимося з позитивом й оптимізмом. І хоча медичні заклади Рівного долучилися до неї досить пізно, Центр ПМСД «Центральний» не пасе задніх — нині його визнано одним із кращих в Україні. Наш заклад потрапив у другу «хвилю» укладання угод із НСЗУ, а 22 січня цього року ми вже підписали договір на 2019 рік.

Наразі нашими лікарями підписано декларації з понад 88 тис. рівнян. А загалом заклад територіально обслуговує 106 тис. населення, тож до завершення процесу декларування нам залишилося зовсім небагато. Половина сімейних лікарів і педіатрів ЦПМСД уже підписали максимально можливу кількість декларацій. Щоправда, є й лікарі, які не набрали навіть половини від нормативу, в основному це пенсіонери. Натомість молоді фахівці дуже активні, тим паче, що нині в них з’явився неабиякий стимул працювати й отримувати гідну заробітну плату.

Так, якщо раніше зарплата лікарів вищої кваліфікаційної категорії становила близько 5,5 тис. грн, а лікарів-початківців — менше ніж 4 тис. грн, то нині картина кардинально змінилася. Заробітна плата лікарів залежить від кількості набраних ними пацієнтів. Ми розробили новий колективний договір, у якому є положення про преміювання. Відповідно до нього у сімейних лікарів, котрі уклали близько 600 декларацій, є початковий тариф — така сама зарплата, яку вони отримували до реформи. Тим, хто уклав 600-1000 декларацій, до нього додається 100% премії від мінімальної заробітної плати; 1000-1300 угод — 150% премії, 1300-1600 — 200%, 1600-1800 — 250%, 1800-2000 — 300%. Для лікарів-педіатрів створено іншу сітку — вони можуть розраховувати на преміювання, якщо підписали декларації щонайменше з 270 пацієнтами. Таким чином, сьогодні заробітна плата лікаря становить у середньому 10-18 тис. грн. Помічники сімейних лікарів отримують 50% від зарплати лікаря, хоча тут ми теж підходимо диференційовано: медична сестра, котра добре працює, активно залучає пацієнтів, теж заслуговує на преміювання.

Утім, колективний договір незабаром буде змінено, бо коли нині оплата праці лікарів залежить від кількісних показників, то невдовзі враховуватимуть і якісні — наприклад, відсутність скарг від пацієнтів, задавнених випадків захворювань тощо. Ми вже працюємо над розробкою критеріїв оцінки якості роботи медиків, котрі безпосередньо впливатимуть на розмір зарплати. Тим паче, що зараз у закладі створено якнайкращі умови для якісного обслуговування пацієнтів.

Цього року, відповідно до договору з НСЗУ, наш центр матиме фінансування приблизно на 12 млн грн більше, ніж до реформи. У січні ми вже отримали майже 3,5 млн грн. Таких коштів заклад не мав ніколи — зазвичай сума надходжень не перевищувала 2 млн грн на місяць.

Хочу також зазначити, що в нас працюють і вузькопрофільні фахівці — для цього ми відкрили консультативно-діаг­ностичне відділення. Вони навчають сімейних лікарів, виконуючи роль консультантів. Однак наразі такі спеціалісти отримують за свою роботу, як і раніше, від 4 до 6 тис. грн залежно від кваліфікаційної категорії, а це дуже мало. Однак мусимо чекати на реформу вторинки, котра дасть нам правові можливості для підвищення їх зарплат.


Світлана БОЙЧУК, завідувачка амбулаторії загальної практики-сімейної медицини №3 КНП «Центр ПМСД «Центральний» Рівненської міської ради
Найпозитивніший результат реформи первинки для нас — зростання зарплати у 2-3 рази. Звичайно, не до 40-50 тис. грн, як обіцяли в МОЗ, але порівняно з попереднім рівнем оплати праці різниця відчутна. Якщо раніше молодий лікар у нашому відділенні отримував близько 3 тис. грн, то зараз — майже 10 тис. грн.

З іншого боку, працювати стало важче, оскільки з’явилося більше відповідальності. Тепер прийом триває 6 годин, а часом доводиться затримуватися ще на 2-3 години, аби прийняти всіх хворих. До того ж пацієнти телефонують лікарям і в позаробочий час та вихідні.

Та, попри все, реформа принесла багато позитивних змін. І хоча не всі медики згодні з тим, що нинішні зарплати — достойні, на мій погляд, наразі це гідна оплата, яка дає змогу почуватися оціненим суспільством фахівцем.


Оксана СМИКОВСЬКА, старша сестра медична амбулаторії загальної практики-сімейної медицини №3 КНП «Центр ПМСД «Центральний» Рівненської міської ради
Нині я отримую удвічі більшу зарплатню. Тож вважаю, що моя робота гідно оплачується, навіть попри те, що доводиться виконувати більший обсяг роботи. Бо ж лікарі й медичні сестри (їх помічники) стали справді сімейними, пацієнти до нас звертаються в будь-який час і з будь-якими проблемами, і ми ніколи не відмовляємо їм у допомозі. Так, люди бувають різні, можливо, хтось турбує лікаря через дрібницю. Але ми з розумінням ставимося до цього.

Звісно, сподіваємося, що зарплати зростатимуть. Нині ж кожен із нас має стимул краще працювати, бо й отримуватиме більше. Зокрема, залучаємо нових пацієнтів, приваблюючи їх якісним медичним обслуговуванням.


Хмельниччина

Наталія ФІНАГЕЄВА, головний лікар КНП «Новоушицький центр первинної медико-санітарної допомоги» Новоушицької селищної ради
Договір із НСЗУ наш заклад уклав у першу «хвилю» — ще в червні 2018 року. Як наслідок, із липня змінилося фінансування і, відповідно, зросла заробітна плата працівників. Також поліпшилося фінансування центру загалом.

Нині лікарі та медичні сестри отримують вдвічі-втричі більше коштів, ніж раніше. Хоча варто зазначити: розмір заробітної плати лікарів все-таки залишається нижчим від анонсованого на початку реформування первинної ланки. Частково це можна пояснити тим, що на сьогодні в Новоушицькому центрі ПМСД багато середнього та молодшого медичного персоналу: фельдшерів, молодших медичних сестер, працівників допоміжних служб. Їх також необхідно забезпечити заробітною платою на належному рівні, а це, у свою чергу, обумовлює додаткові витрати і не дає можливості підвищити зарплатню лікарів до очікуваного рівня. У структурі нашого закладу функціонують 23 малопотужні фельдшерські пункти, їх утримання теж потребує немало кош­тів. До того ж значну частину грошей, котрі надійш­ли від НСЗУ, ми виділили на закупівлю нового медичного обладнання.

Звісно, шукаємо можливості для того, аби іще підвищити зарплати наших працівників. Зокрема, уклали колективний договір, у якому врегулювали питання оплати праці, нарахування доплат, надбавок і премій. Заробітна плата сімейного лікаря (педіатра), до прикладу, складається з посадового окладу і щомісячної періодичної премії. Сума преміювання залежить від кількості підписаних між лікарем і пацієнтами декларацій, а сама премія нараховується лише тоді, коли цей показник буде більшим від оптимального (так зафіксовано в колективному договорі).

Поліпшити фінансування закладу плануємо завдяки збільшенню кількості пацієнтів, котрі укладуть із лікарями угоди про надання медичних послуг. Проте болючим залишається питання оптимізації штату, але цього не уникнути. І зараз, як ніколи, час визначитися, хто допомагає команді працювати, а хто є баластом. Розраховуємо на підтримку місцевої влади — Новоушицької об’єднаної територіальної громади, яка зголосилася забезпечити утримання малопотужних фельдшерських пунктів, допомогти з придбанням медичної апаратури, проведенням ремонтів у лікувальних закладах нашого центру.


Людмила МАЗУР, лікар-педіатр КНП «Новоушицький центр первинної медико-санітарної допомоги» Новоушицької селищної ради
Після того, як ми перейшли на нову модель фінансування за принципом «Гроші йдуть за пацієнтом», заробітна плата лікарів дійсно зросла. Її розмір тепер не прив’язаний до тарифної сітки. Як лікар зі стажем можу сказати, що нині нашу роботу оцінюють гідно, а це мотивує нас підвищувати кваліфікацію, аби надавати пацієнтам якіснішу допомогу. Для цього нам також потрібні гідні умови праці, забезпечення робочого місця всім необхідним, його автоматизація. Головне, аби люди відчули ефект від медичної реформи й аби наші зусилля не були марними.


Тамара СТРАПАЧУК, сестра медична загальної практики-сімейної медицини КНП «Новоушицький центр первинної медико-санітарної допомоги» Новоушицької селищної ради
Після впровадження медичної реформи заробітна плата у медичних сестер збільшилася майже вдвічі. Звичайно, хочеться, щоб заробітки й надалі зростали, тому намагаємося підписати максимальну кількість декларацій — тоді можна буде розраховувати на періодичну місячну премію. Відколи наш заклад отримав статус комунального некомерційного підприємства, у нас покращились умови праці та матеріальне забезпечення кабінетів сімейних лікарів. Як нас­лідок, ми зможемо надавати якісніші послуги пацієнтам, а вони рекомендуватимуть нас знайомим як висококваліфікованих і уважних до кожної людини професіоналів.


Тернопільщина

Мирослав ВОВЧКО, головний лікар КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Підволочиської селищної ради
Ще влітку минулого року ми уклали договір із НСЗУ, а із жовтня вона перераховує нам кошти. Їх цілком достатньо, зокрема на зарплати лікарям, які збільшилися майже в 2,5 разу. Наразі в нашому центрі працюють 18 лікарів загальної практики-сімейної медицини, зарплатня кожного зросла відповідно до кількості пацієнтів, із якими вони підписали декларації. Якщо сімейний лікар обслуговує 1,5 тис. пацієнтів, то отримує близько 15 тис. грн. Хто ж «набрав» 1 тис. декларантів, має зарплатню у розмірі 10 тис. грн. Це, фактично, ті суми, на які ми розраховували, хоча сподіваємося, що з часом вони зростуть.

Майже не змінилася або незначно збільшилася зарплатня у тих лікарів, які підписали 500-600 декларацій. Можливо, це спричинене низьким рівнем професійної компетенції, недовірою пацієнтів, ще не завойованим авторитетом. Нова модель фінансування «викрила» й тих медиків, які недобросовісно ставилися до своїх обов’язків. Тут працює чіткий розрахунок: нема достатньо пацієнтів — нема очікуваних коштів.

Щодо системи оплати праці, то ми поки користуємося попереднім обрахунком зарплатні: до посадових окладів додаємо премію, яка безпосередньо залежить від навантаження, тобто кількості підписаних декларацій. Якщо лікар уклав декларацію з 1 тис. пацієнтів, то премія становить 4 тис. грн, якщо з 1,25 тис. — 6 тис. грн. З наступного місяця впроваджуємо новий обрахунок заробітної плати, за яким враховуватимемо кількість грошей, що «прийшли за пацієнтами», та якість роботи лікаря. Але це доволі делікатне питання, бо наразі не маємо чітких критеріїв оцінки якості надання медичних послуг. Вважаю, що найоптимальніший варіант — аналізувати ефективність роботи сімейника за остаточними результатами.

Крім того, є проблеми із забезпеченням роботи ФАПів, які не «вписалися» в нову модель надання первинної медичної допомоги. Мова йде про посаду фельдшера, котра чомусь виявилася зайвою у плані реформ. Ми сподівалися виділити для фельдшерів частку коштів, що надходять з НСЗУ, але тоді лікарю залишається дуже мало. Тому розробили Програму розвитку та підтримки Центру первинної медико-санітарної допомоги, де окремим пунктом прописали забезпечення заробітною платою фельдшерів у селах. Зокрема, дбати про них допомагатимуть місцеві громади, адже без цих фахівців обійтися складно, особливо в глибинці. Частина громад погодилася оплачувати роботу фельдшера на умовах співфінансування. Приміром, на сесії Підволочиської районної ради таку програму було схвалено ще наприкінці минулого року і профінансовано. Чекаємо реальних кроків від інших громад.

Щодо медичних сестер, то їх зарплатня також дещо зросла, але нині ми не маємо можливості збільшити ці виплати.

Узагалі ж, на мою думку, нова форма фінансування первинної ланки виявилася доволі ефективною. Її значною перевагою є те, що нарешті праця сімейних лікарів належно оцінена.

Підготували Ольга КАМСЬКА, Петро ГЕРАСИМЕНКО, Олена БЕРЕЗКІНА, Ольга ФАЛЬКО, Олеся ШУТКЕВИЧ, Юлія МАСЮКЕВИЧ, Дана РОМАНЮК, Інна ЛЕВІНСЬКА, Лариса ЛУКАЩУК, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я