Вінниччина: До ювілею — «потрійний» музей

1356

До 55-річчя від дня створення Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру колектив лікувального закладу та громадська організація «Вінницька обласна асоціація ендокринологів» ініціювали проект зі створення музею цієї установи. Фактично це буде «потрійний» музейний комплекс, який об’єднає музеї архітектурно-ландшафтного комплексу «Садиба в П’ятничанах», кафедри ендокринології Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова й ендокринологічного центру.

Пилип ПРУДИУС, головний лікар Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру, президент громадської організації «Вінницька обласна асоціація ендокринологів», керівник проекту
Вінницький обласний клінічний високо­спеціалізований ендокринологічний центр — один з найкращих в Україні, і про це вам скаже кожний наш пацієнт. Багато хворих лікуються в нас тривалий час, до їх послуг у консультативній поліклініці створені терапевтичний відділ для дорослих і дітей, хірургічний відділ, подіатричний кабінет (для хворих на цукровий діабет із синдромом діабетичної стопи), кабінети пункційної біопсії та патології щитоподібної залози, відділ репродуктивної ендокринології, школа для хворих на цукровий діабет і денний стаціонар на 20 ліжок. Функціонують діагностичне відділення з рентгенологічним кабінетом, кабінетами ультразвукової та функціональної діагностики, клінічна лабораторія з експрес-, клінічним, біохімічним та гормональним відділами; відділення відновного лікування з кабінетами лазеротерапії, ЛФК і фізіотерапевтичним. Діють 2 терапевтичні й 1 хірургічне відділення, а також відділення реанімації та інтенсивної терапії. Увесь цей комплекс розташований на території пам’ятки архітектури і садово-паркового мистецтва ХVІІІ століття — колишнього родового маєтку графа Грохольського. Саме через це вдале розташування і прекрасну архітектуру у нас і виникла ідея створити музей. Причому не один, а одразу три. Розробили проект, загальна вартість якого становить 93,7 тис. грн (власний внесок — 29,2 тис. грн, з обласного бюджету отримали 34,5 тис. грн, решта — спонсорські кошти). Дещо зробили своїми руками, зокрема експонати вже зібрані по колекціях, майструємо стелажі.

Велику частину приміщення займатиме експозиція музею, присвячена історії нашого закладу, якому цьогоріч виповнюється 55 років. Якщо коротко, то диспансер було створено навесні 1963 року з метою поліпшити показники диспансеризації та лікування пацієнтів з ендокринними захворюваннями. Спершу розташовувався він на території старого міста, а потім заклад переселили до колишнього маєтку графа Грохольського. З 1968 року на базі диспансеру розпочав навчальну і наукову роботу доцентський курс ендокринології, організований при Вінницькому медичному інституті ім. М. І. Пирогова, який у 1977 році реорганізували у першу в державі кафедру ендокринології. Очолив її професор Борис Зелінський. Унаслідок збільшення кількості хворих на зоб у 1981 році ендокринологічний диспансер перейменували в протизобний. У 1988 році у зв’язку зі зростанням захворюваності на цукровий діабет закладу повернули попередню назву. Окрема частина експозиції буде присвячена історії кафедри ендокринології та історії паркової зони, у якій розташований наш заклад.

Для реалізації проекту «Музей Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру» буде виділено окремий простір — другий поверх тренінгового центру. У залі музею також облаштуємо аудиторію на 50 осіб, де можна буде проводити лекції, творчі зустрічі, перегляд відеоматеріалів із відповідним апаратним обладнанням. Ремонтні роботи вже розпочалися, і до кінця червня плануємо їх завершити.

Окрім музею, на базі центру закінчується облаштування спеціалізованої кімнати відпочинку «Бібліотека-ігротека», у якій пацієнти зможуть безкоштовно скористатися підключенням до інтернету, почитати періодичні видання, книги, пограти в настільні ігри тощо. До речі, цей проект переміг у конкурсі проектів громадських організацій Вінниччини, які фінансуються протягом 2018 року коштом обласного бюджету. Важливо, що він дасть змогу створити комплекс сприятливих умов для відпочинку наших пацієнтів. А загалом усі наші цьогорічні проекти покликані підвищити обізнаність мешканців області щодо історії пам’яток архітектури та садово-паркового мистецтва ХVІІІ століття, розташованих на території ендокринологічного центру, а також популяризувати роботу центру як лікувальної установи.

Хочу також зазначити, що Вінницька обласна асоціація ендокринологів має чималий досвід реалізації низки проектів, як-от «Скринінг на виявлення цукрового діабету в городян», «ДіаЄвро», «Бачити барвистий світ», «Життя з діабетом» тощо. Протягом 2016 року організація реалізовувала проект «Виявити вчасно — врятувати зір!», що передбачав надання безкоштовної консультації та виявлення на ранніх стадіях діабетичної ретинопатії з метою запобігання інвалідності (повної чи часткової втрати зору) у хворих на цук­ровий діабет. Протягом 2017 року реалізовано 2 проекти: «Цукровий діабет — не хвороба, а стиль життя» і «Тренінговий центр», а також створено навчальний фільм на тему цукрового діабету для сімейних лікарів, пацієнтів і членів їх родин. Тепер до ювілею заклад отримає «потрійний» музей, а пацієнти — «Бібліотеку-ігротеку».

Олеся ШУТКЕВИЧ, спеціально для «ВЗ», м. Вінниця

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я