Вінниччина: Електронна картка пацієнта — шлях до якісного медичного обслуговування

1369

declaration-impotПроцес переходу лікарень Вінниці з паперових носіїв інформації на електронні картки пацієнта розпочався ще в 2010 р.: тоді відповідно до рішення сесії міськради стартував проект «Електронна картка пацієнта». Його основна мета — розширення можливостей аналізу даних і полегшення обміну інформацією між різними медичними закладами і, як результат, — підвищення якості медичного обслуговування населення. Спочатку нововведення впровадили на первинному рівні — у ЦПМСД міста. Нині ж готується його поширення на вторинний рівень — у міських лікарнях міста. Про його переваги «ВЗ» розповідає начальник інформаційно-аналітичного центру медичної статистики ДОЗ Вінницької міськради Наталія Венцківська.

ВЗ Із якою метою створювався проект?

VZ 37-38_2015_Страница_14_Изображение_0001Наталія Венцківська, начальник інформаційно-аналітичного центру медичної статистики ДОЗ Вінницької міськради
— Основна мета проекту «Електронна картка пацієнта» — скорочення часу роботи лікаря з паперами на користь спілкування з пацієнтами й унеможливлення будь-яких махінацій. А те, що їх у медицині чимало, ні для кого не секрет. Причому як з боку медиків, так і пацієнтів. Порушення трапляються всюди: від проведення медоглядів до оформлення інвалідності. Тепер за наявності електронної картки пацієнта можна простежити історію хвороби за довгий проміжок часу й унеможливити корупційні схеми. Крім того, будь-яке управлінське рішення має ґрунтуватися на підрахунках, котрі своєю чергою повинні вибудовуватися на правдивих даних.

А щоб їх отримати, інформацію слід систематизувати й автоматизувати.

ВЗ Яка перевага електронної картки?

— Передусім — зручність для пацієнта. Тепер не потрібно буде годинами стояти в черзі, аби потрапити до лікаря: записатися на прийом можна через інтернет.

Крім того, впровадження такої послуги дасть можливість організувати не лише лікарів, а й пацієнтів. Скажімо, щороку медики наголошують на необхідності проходження школярами медоглядів до початку нового навчального року. Проте лише деякі батьки дітей шкільного віку дослухаються до їх порад. А безпосередньо перед 1 вересня більшість із них раптом згадують про медогляд і біжать до поліклініки. Відтак на адресу медиків і чиновників сиплються численні скарги: мовляв, чому не збільшать кількість сімейних лікарів, аби пацієнти не стояли в чергах. Сподіваємося, завдяки нововведенню таких непорозумінь у майбутньому не траплятиметься. Кожен матиме змогу записатися до свого лікаря й буде зацікавлений зробити це вчасно. За кордоном, наприклад, якщо пацієнт не пройшов медогляд у визначені терміни, страхова компанія не виплачує йому відшкодування в разі хвороби. А якщо запізнився на огляд — лікар його не прийме. Отже, дисципліни мають дотримуватися обидві сторони: і медики, і пацієнти.

ВЗ Чи допомагає система електроного обліку оптимізувати роботу закладу?

— Звісно, тепер нам зручніше регулювати проф-огляди, наприклад, направляти пацієнта на огляд до спеціалістів, коли спостерігається менший рівень захворюваності. Крім того, електронна система дає змогу розвести потоки пацієнтів — дорослих і дітей. З її допомогою також зручно виділяти групи пацієнтів: наприклад, тих, які часто хворіють, й тих, які рідко.

Тепер простіше буде виявляти людей, які обслуговуються одночасно в кількох поліклініках: недобросовісні пацієнти часто отримують лікарняний листок у двох медзакладах. Коли в пацієнта буде єдина електронна картка, такі махінації не пройдуть.

ВЗ Які основні засади реалізації системи «Електронна картка пацієнта»?

— Основною вимогою є «прикріплення» кожного пацієнта до сімейного лікаря шляхом заповнення реєстраційної картки в паперовому варіанті, а згодом перенесення цих даних у комп’ютер. Важливий нюанс: пацієнт має заповнювати картку власноруч, що забезпечить достовірність інформації. Лікар, медична сестра повинні лише перевірити номер паспорта, місце прописки та реальне місце проживання тощо. Коли таку картку вже заведено, діти «прив’язуються» до батьків.

Змінити сімейного лікаря можна лише протягом одного місяця в році — вересня, адже із жовтня вже планується бюджет на наступний рік, а реформою передбачалося, що кошти мають йти за пацієнтом. Було заплановано: що більше пацієнтів у сімейного лікаря, то більша в нього зарплатня, й навпаки, коли пацієнт йде до іншого сімейного лікаря, попередній отримує менше. Усе це прописано в медичній реформі, яку, на превеликий жаль, досі не реалізували. Тобто відділення й амбулаторії організували, сімейних лікарів поставили, але найголовнішого не сталося — гроші за пацієнтом так і не пішли.

ВЗ Чи відпала потреба заповнювати паперову картку з уведенням електронної?

— Згідно з наказом МОЗ лікарю одночасно необхідно вести дві картки — електронну та паперову. Проте паперову не обов’язково запов­нювати вручну. Спочатку інформацію заносять в електронну картку, потім її роздруковують на принтері та підклеюють до паперової. Обидва ці документи є власністю лікувального закладу, до чого, до речі, ніяк не можуть звикнути пацієнти.

Кожен має власний пароль доступу до програми. Тобто під час доступу відбувається ідентифікація медпрацівника, що унеможливлює будь-яке несанкціоноване втручання. У кожного — свій сектор роботи. Медична сестра заповнює електронну картку пацієнта, лікар перевіряє інформацію, а головний лікар, як і начмед, за потреби перевіряє та контролює процес, але втручатися в записи не може.

ВЗ Скільки коштів було виділено на впровадження нововведення?

— На реалізацію програми «Електронна картка пацієнта» із місцевого бюджету було виділено 5,5 млн грн. Ці кошти заплановані на розвиток програми протягом 2010-2015 рр. Сьогодні у вінницьких лікарнях електронною системою вже оснащено близько 300 робочих місць. Ми суттєво зекономили на техніці, зокрема комп’ютерах і принтерах, які дісталися нам від попереднього проекту Міністерства охорони здоров’я (страхування від тимчасової непрацездатності), а кошти були витрачені в основному на придбання ліцензійного програмного забезпечення.

До кінця 2015 р. електронна картка пацієнта з’явиться в кожного вінничанина. Так, Вінниця буде першим містом України, де повністю комп’ютеризують первинний рівень медицини. А вже з 2016 р. Департамент охорони здоров’я Вінницької міської ради планує перевести на електронний облік пацієнтів вторинного рівня медичної допомоги.

Олена ГОНЧАРУК, спеціально для «ВЗ», м. Вінниця


Коментарі

VZ 37-38_2015_Страница_14_Изображение_0002Олена Киналь, завідувачка амбулаторії загальної практики-сімейної медицини Центру ПМСД №5 м. Вінниця
Серед переваг методу — можливість відстежувати, хто дійсно перебуває в нас на обліку. Раніше в разі виселення, переїзду тощо пацієнти випадали з нашого поля зору — тепер контролювати хворого набагато зручніше. Так само, якщо пацієнт прибуває з іншого медичного закладу: ми одразу бачимо його історію хвороби, швидко можемо зорієнтуватися, у якому напрямку нам працювати.

Ще одна перевага — швидке заповнення документації й оперативний пошук необхідної інформації. Тепер не потрібно годинами гортати сторінки паперової картки, щоб знайти той або інший запис чи аналіз, — достатньо ввести відповідне слово в графу «Пошук» і програма одразу видасть ці дані.

 

VZ 37-38_2015_Страница_14_Изображение_0003Тетяна Рекун, лікар загальної практики-сімейної медицини Центру ПМСД №5 м. Вінниця
Метод електронної картки надзвичайно зручний, адже паперові носії часто втрачаються — на відміну від електронних записів. Крім того, електронні картки усувають проблему нерозбірливого почерку лікаря: не секрет, що часто ми самі не можемо зрозуміти записи своїх колег, коли намагаємося вивчити попередні діагнози хворого.

 

 

VZ 37-38_2015_Страница_14_Изображение_0004Людмила Грабович, директор Департаменту охорони здоров’я Вінницької міської ради
Проект «Електронна картка пацієнта» впроваджується лише в державних медичних закладах. Поки що немає спільної системи, яка б об’єднала електронну базу державних і приватних медичних структур. На сьогодні медичні заклади первинного рівня мають спільну мережу із Діагностичним центром м. Вінниця. І це дуже зручно, адже звідти надходить інформація стосовно консультацій, обстежень, аналізів пацієнта. Відтак лікар може одразу зорієнтуватися в анамнезі та швидше провести прийом і призначити необхідне лікування.

Основне питання щодо проекту: чи скоро відмінять паперові носії? Це відбудеться лише тоді, коли в кожного лікаря буде власний електронний підпис. Нині ж саме паперовий носій є тим документом, який за потреби можна використати в суді. Тому поки що медикам доведеться працювати як з електронною, так і з паперовою картками.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я