В Анголі лікарю вклоняються за те, що він вийшов до пацієнта

2330

Дитячий хірург Микола Хома з Чернівців понад рік проводив складні операції та рятував життя дітей в регіональному госпіталі провінції Уамбо Республіки Ангола. Медик уперше мав справу з патологіями, яких в Україні ніколи не бачив. І, попри дуже низький рівень життя місцевих мешканців, був вражений фінансуванням медичної галузі.

На медика в Анголі вчаться 12-14 років

Микола ХОМА, завідувач хірургічного відділення дитячої хірургії КМУ «Міська дитяча клінічна лікарня» м. Чернівці
Останніми роками влада цієї країни прагне залучити до роботи місцевих фахівців — популяризує професію і всіляко заохочує медиків. У соціальній ієрархії на першому місці за матеріальним забезпеченням — військовослужбовці, на другому — лікарі. Щоправда, вчитися на медика доводиться дуже довго: 12-14 років.

До закордонних фахівців вимоги високі: диплом, сертифікати курсів підвищення кваліфікації, категорія — тільки вища, вчений ступінь, завірений перелік оперативних технік, якими володіє лікар. Тож аби потрапити на роботу в госпіталь Анголи, я пройшов серйозну перевірку. Подав перелік вказаних документів, спеціальна комісія розглянула мою кандидатуру, і мене запросили на роботу. Житлом забезпечив госпіталь — оселився в медичному гуртожитку неподалік лікарні. Тут надають кімнати всім приїжджим лікарям. На щастя, клімат у провінції Уамбо, де я опинився, досить комфортний: середня річна температура повітря — 26-28 градусів тепла.

Найбільшою проблемою, із якою зіштовхнувся одразу після приїзду, була мова: місцеві жителі спілкуються між собою португальською. Чужа країна, незнайома лікарня й абсолютно незрозуміла мова — у такій атмосфері доводилося демонст­рувати свої вміння.

Чергування тривають по тижню

Центральний регіональний госпіталь — єдиний у провінції Уамбо. Він обслуговує весь регіон, а це близько 1 млн населення. Відділення хірургії не розділене на доросле й дитяче. Тож діти, фактично, лежать у палатах поруч із дорослими. Це не дуже зручно, і за можливості ми намагалися виділяти для діток окрему палату.

Дитячих хірургів на весь госпіталь було всього двоє — я та мій колега, місцевий лікар Матеуш. Тож працювати доводилося напружено. Зокрема, якщо у звичайній українській лікарні чергування триває 1 добу, то в регіональному госпіталі Уамбо — тиждень: 7 діб працював я, 7 діб — Матеуш. Але, оскільки неможливо провести стільки часу, не виходячи з лікарні, усе зводилося до того, аби цілодобово бути «на телефоні». Щойно в приймальне відділення надходила дитина із хірургічною патологією, мене одразу викликали в госпіталь. Це могло трапитися в будь-який час доби.

Адміністрація медустанови, завідувачі відділень чергують нарівні зі звичайними лікарями. Наприклад, начмед за фахом — нейрохірург, і коли до лікарні надходила людина із черепно-мозковою травмою, він приїжджав та проводив операцію.

Моїм першим пацієнтом був 5-денний малюк із защемленою грижею. Я оглянув дитину, побачив: необхідно терміново оперувати, але не знав, як пояснити медсестрам, що треба готувати операційну… Проте на роздуми часу не було — потрібно було діяти. Так розпочалися будні в ангольській лікарні.

Протягом перших місяців в Анголі зрозумів, яку підтримку і допомогу мав у Чернівцях, де колеги розмовляють з тобою рідною мовою, є профільна кафедра, із фахівцями якої можеш порадитися. У госпіталі Уамбо ти один, перед тобою — симптоми, аналізи й дитина з переляканими батьками. Ти сам приймаєш рішення і несеш за них відповідальність.

Пацієнт стаціонару забезпечений усім

Я був приємно вражений рівнем фінансування клініки Уамбо. Госпіталь фінансується державою, і пацієнт, потрапляючи до стаціонару, забезпечений усім: від спирту й вати до антибіотиків, попри те, що медичного страхування в Анголі немає. Я жодного разу не відправляв батьків хворого в аптеку по ліки. Хіба що під час виписування додому призначав спазмолітик, який необхідно було придбати в аптеці й вживати ще кілька днів.

Дуже добре обладнана і сама лікарня. У відділенні хірургії — цифровий рентгенапарат, коагулятори, апарати ШВЛ, якісні хірургічні інструменти. Не можу сказати, що обладнання потужніше, ніж те, яке наразі є у відділенні дитячої хірургії Чернівецької міської дитячої клінічної лікарні, рівень приблизно той самий, однак усе устаткування було знайоме, і це дуже допомагало в роботі.

А ще з перших днів побачив, що в африканській країні зовсім інше ставлення до лікарів. Працювати, звісно, нелегко, але, повірте, не важче, ніж в Україні. Лікарів там шанують, бо їх мало, а медичної допомоги потребує багато людей.

Ми ніколи не можемо знати точно, із чим матимемо справу

Організація охорони здоров’я Анголи, навіть на мій сторонній пог­ляд, потребує реформування. Там узагалі немає первинної ланки, яка мала б займатися профілактикою. Натомість, коли з’являються перші симптоми захворювання, місцеві мешканці йдуть до… шаманів. Вони читають заговори, дають пити зілля та настоянки. Зрештою, хвороба все одно прогресує, і до госпіталю такого пацієнта привозять із дуже «розмитою» клінічною картиною.

Місцеві лікарі називають таке лікування «традиційною медициною» і намагаються проводити прос­вітницьку роботу. Однак місцеві жителі знизують плечима: вони щиро вірять шаманам.

Уперше в Анголі мав справу з патологіями, яких в Україні ніколи на практиці не зустрічав. Хоча теоретично розумів, як їх лікувати. Зокрема щотижня доводилося оперувати маленьких пацієнтів із перитонітом, спричиненим черевним тифом, про який, на щастя, в Україні давно забули, а в Анголі це поширена інфекція. До того ж на операційний стіл діти зазвичай потрапляють у дуже важкому стані — із перфорацією кишечнику.

Ще одна поширена хірургічна патологія — абсцес печінки, спричинений гельмінтозом. Мешканці сіл нехтують елементарними правилами особистої гігієни й етикету. Не раз, бувало, заходячи на обхід до палати, бачили таку картину: мати хворої дитини сидить на підлозі й брудними руками несе їжу до рота, і добре, якщо із серветки. Через антисанітарію та поширення найрізноманітніших інфекцій — від тифу до вірусу імунодефіциту — ми, лікарі, були особливо уважні до власної гігієни. З перших днів ангольські медики навчили мене працювати тільки у двох парах медичних рукавичок. «Ми ніколи не можемо знати точно, із чим матимемо справу», — казали місцеві хірурги.

Ангольські уроки для української медицини

Спостерігаючи за системою охорони здоров’я в Африці, звернув увагу: організувати якісну медичну допомогу населенню не так уже й складно. Ми, українці, маємо для цього набагато потужнішу матеріально-технічну базу, грамотніших фахівців та краще фінансування. Якщо ж запрацює анонсована Міністерством охорони здоров’я України система медичного страхування, це буде великим плюсом, хоча в Анголі і без страхування держава забезпечує хворих усім необхідним, а лікарів — достойною заробітною платою.

Інша проблема полягає в тому, що в Україні варто змінювати не тільки модель медицини, а й ставлення до медиків. Бо якщо пацієнти в Анголі (навіть ті, які вірять шаманам і їдять з підлоги!) з величезною повагою ставляться до лікаря, прислухаються до його призначень, то в Україні, на жаль, це не так. Огляд лікаря наші громадяни часто сприймають як щось непотрібне, дозволяють собі не погоджуватися з призначенням чи діагнозом, сперечаються. В Анголі ж тобі вклоняються просто за те, що ти вийшов до пацієнта. Насправді, маючи такий потенціал, як в Україні, можна досягти неабияких вершин. Для цього потрібно начебто небагато: працювати на совість усім, починаючи від законотворців та урядовців і закінчуючи рядовими медиками.

Ольга КАМСЬКА, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я