Україна на порозі епідемії?

907

201410121464Головний лікар КЗОЗ «Харківський обласний центр здоров’я» Володимир Миколайович Святаш навів конкретні цифри: захворюваність на кашлюк в області лише за рік збільшилася в 3,5 разу. Інтенсивний показник у 2013 р. становив 1,76 на 100 тис. населення, у 2014 р. — 6,19 (майже вдвічі більше від середнього показника по Україні). У нинішньому році поліпшення ситуації, на жаль, не спостерігається. Більшість (67%) хворих — діти до чотирьох років.

Основною причиною збільшення кількості інфікованих Володимир Святаш вважає загальний низький рівень вакцинації населення: у 2014 р. щеп­лено лише 60,4% жителів області.

Так, повний комплекс первинної триразової імунізації дітей до шести років, що захищає від кашлюку, минулого року отримали тільки 43% дитячого населення області, за перший квартал 2015 р. — близько 3,5%. А проти кашлюку, дифтерії та правця вакциновано лише 43% дітей віком до 1 року.

VZ_25-26_2015_Страница_08_Изображение_0001Володимир Святаш, головний лікар КЗОЗ «Харківський обласний центр здоров’я»
У Харкові ситуація не краща. Головний державний санітарний лікар міста Ірина Зубкова заявила, що рівень захворюваності на кашлюк цього року збільшився в 2,5 разу. Серед містян найбільше постраждали малюки до 1 року (30% хворих) і діти перших двох років життя (23,3%). Крім того, 5% хворих — це дошкільнята, 33,3% — школярі й 3,3% — діти, що виховуються в школах-інтернатах. Головною причиною такого становища, на думку Ірини Зубкової, є порушення графіка щеплень. За даними епідрозслідування 65% мешканців міста, які захворіли на кашлюк, узагалі не були щеплені, реш­та — або отримали неповний курс, або були вакциновані з порушенням Календаря.

Більшість дітей з кашлюком потрапляє до Харківської обласної дитячої інфекційної клінічної лікарні. Начальник медичної частини цього закладу Ганна Рожнова розповіла: «Наразі в лікарні перебувають 12 дітей з діагнозом «кашлюк». А всього від початку року в стаціонарі проліковано 34 дитини з кашлюком середнього ступеня тяжкості та тяжким перебігом, але летальних випадків, на щастя, не було.

VZ_25-26_2015_Страница_08_Изображение_0003Ірина Зубкова, головний державний санітарний лікар Харкова
Крім обласної клінічної лікарні дітей лікують в інфекційних відділеннях районних лікарень, та слід зазначити, що не кожен хворий на кашлюк потрапляє до стаціонару.

І взагалі не всі випадки захворювання діагностують. У нашій лікарні діагностику цього захворювання виконують за допомогою методики ПЛР на спеціальних апаратах, яких у районах немає, тому лікарі звер­тають увагу лише на клінічні симптоми. А за легкого перебігу хвороби не всі батьки звертаються по медичну допомогу. До нас часто надходять маленькі пацієнти не в перші дні, а в період розпалу хвороби, коли вже важко виділити кашлюкову паличку й потрібні серологічні дослідження. А якщо приєднується ще й бактеріальна інфекція — стан дитини знач­но погіршується. На щастя, усі препарати для лікування як тяжких, так середніх і легких форм захворювання в обласній лікарні є.

VZ_25-26_2015_Страница_08_Изображение_0002Ганна Рожнова, начальник медичної частини Харківської обласної дитячої інфекційної клінічної лікарні
Несвоєчасна діагностика — одна з основних причин зростання захворюваності на кашлюк. Іншою, і напевно, не менш важливою, є порушення Календаря щеплень. Половина наших пацієнтів не вакциновані. Якщо у 2 місяці, а потім на 4-му, 6-му і 18-му місяці життя не зробити щеплення, дитина стає беззахисною перед такими страшними недугами, як кашлюк, дифтерія, правець. Я вже не кажу про ревакцинацію у 6, 7, 15 і 18 років (а дорослим — кожні 10 років) — у нас немає вакцин навіть для малюків. Випадків дифтерії, дякувати Богові, на Харківщині не зафіксовано, але за таких умов ніхто не убезпечений від цієї значно тяжчої недуги. Свою негативну роль відіграла й реорганізація СЕС — у районах області сьогодні ця важлива служба практично безпорадна». 

Ольга ФАЛЬКО,власкор «ВЗ», м. Харків


Коментар

Навіть такі високі показники захворюваності та низькі — рівня вакцинації населення є нереальними. Річ не в тому, що від нас хочуть щось приховати. По-перше, не завжди матері дітей, які тривало кашляють, звертаються по медичну допомогу, по-друге — кашлюк має багато субклінічних і стертих форм, насамперед у дітей старшого віку та підлітків. Сьогодні у світі визнано, що на кашлюк можуть захворіти і дорослі. Саме тому в США вакциною АКДП (від кашлюку, дифтерії, правця) щеплять вагітних, медиків, педагогів. Основна причина спалахів захворюваності в Україні — відсутність вакцин. Такі інфекції, як кашлюк, дифтерія, правець, тому і називають керованими, що захворюваність на них можна стримувати за допомогою вакцин. І у світі таких проблем не існує. Охоплення дітей вакцинацією проти кашлюку та дифтерії, за даними ВООЗ, досягло 84%, включаючи й ті регіони (насамперед країни Африки), де ще 10 років тому спостерігали високу смертність від цих інфекцій. У реаліях України це дво- або триразове підвищення захворюваності на кашлюк — ніщо порівняно з тим, що чекає на нас у разі інших епідемій. Бо кашлюк поширюється зараз відносно повільно, а при дифтерії, кору і поліомієліті картина буде абсолютно інша — кількість хворих зростатиме в геомет­ричній прогресії за короткий проміжок часу. Поки що полум’я не спалахнуло, але якщо це трапиться, то масова трагедія неминуча — епідеміологічна картина буде надзвичайно складною.

VZ_25-26_2015_Страница_08_Изображение_0004Андрій Волянський, завідувач кафедри клінічної імунології та мікробіології ХМАПО, завідувач лабораторії імунореабілітології Інституту мікробіології і імунології ім. І. І. Мечнікова НАМН України, лікар вищої категорії, доктор медичних наук
Уряд країни та МОЗ ось уже третій рік поспіль не опікуються питаннями вакцинації. Починаючи з 2013 р. держава не закуповує вакцини АДП та АДП-М, решта препаратів надходять у недостатній кількості й нерегулярно. У пологових будинках і поліклініках більшості областей немає вакцини БЦЖ. Отже, у батьків є два виходи: або невизначений термін чекати на бюджетні вакцини, або прид­бати імунобіологічний препарат в аптеці чи прищепити дитину в приватній клініці, на що потрібно одноразово від 100 до 800 грн.

Наведу приклад по Харкову. Місто-мільйонник забезпечено безкоштовними вакцинами на 20-30% від потреби. Крім того, щеплення виконують 10 приватних клінік, забезпечуючи 10% охоплення вакцинацією малюків. Ще 20-30% дітей вакцинують за кошти батьків, які купують імунобіологічні препарати в аптеці. При цьому не слід забувати й про 20% «імунізованих» за фальшивими довідками, які батьки купують для дитсадків і шкіл. От і маємо ті самі 50-60% щеплених, що потрапляють до статистики облсанепідслужби.

Ризик поширення небезпечних інфекцій дуже високий. Із 2008 р., коли в день щеплення вакциною проти кору та краснухи помер школяр із Краматорська, охоплені панікою батьки стали масово відмовлятися від вакцинування своїх дітей, у країні народилося близько 3,5 млн, у Харківської області — 200 тис. дітей, половина з яких не вакциновані взагалі або щеплені частково. Відтоді триває катастрофічне зниження загальних показників захисту населення від керованих інфекцій шляхом вакцинації, а з 2013 р. ще й зовсім припинилися державні закупівлі вакцин АКДП.

Від дешевих російських препаратів ми відмовилися через політичні мотиви, а індійські (до речі, хлопець з Краматорська помер саме після щеплення індійською вакциною), датські, а тепер уже й бразильські вакцини виготовляються на основі штамів, які не завжди є оптимальними для України. Та й тих не маємо!

Протягом двох з половиною років в Україну не надходило жодної дози вакцини АДП-М для ревакцинації в 16-річному віці. Нею повинні ревакцинувати й усіх дорослих кожні 10 років. Вакцина АДП-М — абсорбований й модифікований препарат зі зменшеною кількістю антигенів. Нею користується весь світ і вся Європа, до якої ми так прагнемо. Проте в 2015 р. ще не проведено жодного тендеру із закупівлі вакцини. Придбані наприкінці 2014 р. вакцини надійдуть в Україну лише через півроку після проплати, ще близько місяця (щодо деяких препаратів — до 90 днів) триватиме їх тестування, після якого буде отримано висновок про можливість використання цих препаратів. Тож, навіть якщо завтра проведуть тендер і перерахують переможцю гроші, — ми все одно до кінця року залишимося без бюджетних вакцин.

А показники захворюваності на кашлюк по Україні надто красномовні: у 2013 р. було зафіксовано 686 випадків, у 2014 р. — 1471, а за три місяці 2015 р. — уже 746. Що на нас чекає в наступні півроку?

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я