Турецька онкологія — перемога за інноваціями

1314

vz26-27_Страница_16_Изображение_0002На жаль, рівень вітчизняної онкологічної допомоги залишає бажати кращого. Надзвичайно мало мати лікарів із «золотими руками»: сьогодні останнє слово — за технологічними інноваціями. Для медичних центрів багатьох країн світу новітній антионкоарсенал став цілком стандартною практикою. Онкологічні ж клініки турецької мережі Acіbadem за довгі роки успішної роботи з раковими хворими довели: у засіках гарного хазяїна повинно бути все.

Починаючи з діагнозу…

У питаннях, пов’язаних із раковими утвореннями та успішністю їх лікування, найважливішу роль відіграє точність і своєчасність діагностики. Сучасних діагностичних технологій в клініках Acіbadem не бракує. Миттєва флеш КT (Flash CT) є найшвидшим томографом у світі з найнижчим рівнем випромінювання радіації. Він може надати зображення практично будь-якої частини тіла, що особливо актуально для ділянок серця і легенів, котрі майже не візуалізуються іншими методами. Томографія всього тіла може бути зроблена за 4 секунди, ангіограма серця — за 0,25 секунди. На візуалізацію легень потрібно 0,6 секунди, до того ж без затримки дихання. Відсутність необхідності обмежувати свободу пацієнта й мала тривалість дослідження особливо актуальні для дітей, а також огрядних пацієнтів.

Інший прогресивний метод діагностики — PET CT (позитронно-емісійна томографія спільно з комп’ютерною томографією). Це одна з найефективніших сучасних технік візуалізації. Найчастіше PET CT використовується в онкології для виявлення пухлин та визначення ступеня метастазування, при плануванні радіотерапії, для оцінки терапевтичної реакції і, в деяких випадках, для визначення того, доброякісною чи злоякісною є існуюча маса.

Радіотерапевтичний арсенал

У деяких випадках єдиним ефективним методом лікування злоякісних новоутворень залишається хірургічне втручання, яке на ранніх стадіях дозволяє досягти чудових результатів. Крім того, невеликі за розміром пухлини в ряді випадків можна оперувати за допомогою лапароскопічних та ендоскопічних методів онкохірургії, що дозволяє зберегти задовільну якість життя онкологічних хворих.

Туреччина, як і все світове медичне співтовариство, також іде шляхом малоінвазивних втручань. Останні досягнення в медицині дозволяють проводити безболісні й безпечні операції з усунення пухлин різних масштабів і класів. Величезна заслуга у цьому методів радіохірургії, найпопулярнішим представником якої залишається Gamma-knife (гамма-ніж). Це стереотаксична радіохірургія, яка дозволяє проводити лікування пухлин мозку без трепанації черепа. Лікування проводиться одноразово, триває лічені години і пацієнт може повертатися додому в день терапії. Вікові рамки досить широкі: тут оперують дітей від 1,5 року і літніх людей до 90. Найпоширенішими дитячими патологіями, з якими звертаються у клініки «Аджибадем», на жаль, є злоякісні пухлини та атріовенозні мальформації.

Мерич Шенгоз, лікар радіаційної онкологіїДорослі пацієнти частіше потребують оперативного втручання за допомогою гамма-ножа з приводу доброякісних пухлин або у випадку рецидиву. Велика група пухлин, із якими працюють турецькі лікарі, — гліоми. Це пухлини, які майже завжди «повертаються» після їх радикального видалення. Але у разі грамотно проведеної радіотерапії одужання наступає майже у 90% випадків. Важливий критерій, на який звертають увагу турецькі нейрохірурги, — діаметр пухлини: утворення, більші за 3 см у діаметрі, зазвичай не лікуються радіохірургічним шляхом. Для таких та більших пухлин пропонують комбінувати традиційну хірургію із гамма-ножем: видаляють максимальну частину пухлини, а згодом проводять курс радіотерапії, яка знищить клітини, що залишилися. Але при виборі методу терапії розмір утворень — не догма: «Інколи пухлини бувають дуже довгі (витягнуті), а їх об’єм не перевищує 3 см. Для цього ми кожному пацієнтові робимо дослідження у форматі 3D і тільки тоді приймаємо рішення, — наголошує лікар радіаційної онкології Мерич Шенгоз. — Ця методика доречна і при метастазуванні у мозок онкологічних процесів, що виникли в інших органах. При невеликій їх поширеності результати відмінні. Після проведеної гамма-ножем процедури пацієнта обов’язково попереджають, що протягом першого року він має пройти 3 МРТ-дослідження і потім — по одному щороку. Якщо хворий — іноземець, йому не потрібно їздити для обстеження у Туреччину, але персонал «Аджибадем» слідкує, щоб дослідження проводилися і лікарня отримувала результати по мережі Інтернет або за допомогою телемедицини».

Якщо пацієнтові з певних причин не показаний гамма-ніж, йому запропонують інші варіанти радіологічного лікування. Наприклад, TRUEBEAM — лінійний прискорювач, який є найшвидшим, найбезпечнішим і найточнішим серед існуючих. Наявність режиму супервисокої потужності дози дає можливість видалити пухлину без хірургічного втручання за один сеанс опромінення. TRUEBEAM STx забезпечує лікування з функцією вирівнювання нефільтрованого пучка, що дозволяє променям швидко, не ушкоджуючи здорові тканини, досягти пухлини. Найважливішою особливістю цього апарату є можливість комбінувати IMRT, IGRT, Gated RT, Rapidarc, SRS і SBRT — тобто всі нові методи променевої терапії останніх років об’єднуються в єдиному апараті і, як наслідок, забезпечується ефективне лікування. Іншою, не менш цінною, особливістю апарату є виняткова точність — 0,5 мм. Тривалість сеансу лікування знижується в 4-8 разів (опромінення не перевищує 2-х хвилин), що дозволяє зменшити час, протягом якого пацієнт повинен перебувати у фіксованому положенні. Таким чином, ймовірність похибки, спричиненої рухом тіла пацієнта, зводиться до мінімуму.

Звичайно, є у мережі «Аджибадем» і Cyber-knife (кібер-ніж) — перша роботизована система радіохірургії у світі, що дозволяє регулювати лікування раку з точністю менше одного міліметра. Ефект фокусування роботизованого маніпулятора створюється завдяки переміщенню лінійного прискорювача в просторі. Ця установка може в режимі реального часу відслідковувати зміни в положенні тіла й автоматично коригувати напрямок опромінення. Така особливість дозволяє забезпечити безпрецедентний доступ до пухлини в будь-якій частині тіла. Метод використовується для лікування як злоякісних, так і доброякісних пухлин, локалізованих у спинному і головному мозку, хребті, легенях, передміхуровій та підшлунковій залозах, нирках, печінці та інших органах. Важлива якість цієї методики — необмежений розмір пухлин.
Інший метод радіотерапії — Trilogy (трилогія) — лінійний прискорювач, який володіє трьома окремими методиками радіотерапії: променевої терапії з візуальним контролем (IGRT), променевої терапії з модульованою інтенсивністю (IMRT) і стереотаксичної променевої терапії/стереотаксичної радіохірургії (SRT/SRC). Трилогія використовується як для діагностики, так і для лікування та надає значні переваги пацієнтові. Механізм променевої терапії з модульованою інтенсивністю дозволяє направляти радіацію в зони лікування з майже ідеальним налаштуванням інтенсивності.

Не менш важлива розробка, яка об’єднує в собі точність дозованого розподілу при IMRT і фракціонування часу опромінення при IGRT, Rapidarc (рапідарк) — відома як ротаційна терапія з модуляцією обсягу випромінювання. На відміну від інших установок, у Rapidarc радіація може випромінюватися в русі, обертаючись навколо пацієнта. Таким чином, не обтяжливий сеанс лікування швидко завершується (протягом 2 хвилин) і не потребує пересування пацієнта.

Різновид радіонуклідної терапії, при якій джерело випромінювання (ізотопи йоду, радію, кобальту і т. д.) вводиться всередину патологічно зміненого органа, — брахітерапія. Цей метод внутрішньотканинної радіотерапії ефективний при лікуванні раку жовчних проток, молочної залози, шийки матки, передміхурової залози, при пухлинах голови, шиї і легенів, а також саркомі м’яких тканин. Лікування, наприклад, раку передміхурової залози методом брахітерапії посіло лідируючі позиції у світі. Переваги такого лікування очевидні: мала інвазивність (замість великого хірургічного втручання — лише кілька проколів тонкою голкою) і мікродози, що доставляються прямо до пухлини. Пацієнт переносить процедуру набагато легше, ніж операцію або звичайну променеву терапію. А рівень опромінення більший, ніж при дистанційному опроміненні.

Опромінення під час операції

vz26-27_Страница_17_Изображение_0001Озлем Ер, лікар-онколог, професор
З моменту введення на державному рівні у Туреччині профілактичних оглядів молочної залози, рак цього органа почали виявляти на більш ранніх стадіях. Середня виживаність жінок із 1-2 стадіями — 95%, із більш пізніми — до 75%. Це дозволяє впроваджувати у клінічну практику інноваційні малотравматичні й ефективні методи — такі як LIAC (лінійний прискорювач для інтраопераційної променевої терапії при раку молочної залози). «LIAC вимагає лише однієї дози опромінення, — розповідає лікар-онколог, професор Озлем Ер. — Ми застосовуємо його саме на ранніх стадіях процесу, безпосередньо в операційних. Після хірургічного видалення пухлини в місце, де вона росла, направляються пучки електронів. Разом із групою хірургів, які проводять операцію, в операційній знаходяться фахівець із радіаційної онкології та фахівець із медичної фізики. Таким чином, променева терапія завершується в процесі хірургічної операції. Значно коротший термін загоєння рани після хірургічного втручання і локальне знищення клітин, які могли б у майбутньому відновити свій злоякісний ріст, забезпечують пацієнткам важливі переваги. Також це суттєво скорочує загальну тривалість лікування і підвищує його ефективність».

Радіаційна йодотерапія

Вже багато років у світі відзначається збільшення кількості захворювань на рак щитоподібної залози. Одними з головних причин цього захворювання є йодна недостатність, іонізуюча радіація, порушення імунно-нейроендокринного гомеостазу, генетичні чинники. Інноваційний метод лікування високодиференційованого раку щитоподібної залози — терапія радіоактивним йодом 131І. Основними показами до такої терапії вважаються: абляція залишкової тканини щитоподібної залози після тиреоідектомії, віддалені легеневі метастази, лімфогенні метастази, рецидиви при неможливості хірургічного видалення. Необхідною умовою проведення терапії 131І є повне попереднє видалення щитоподібної залози. Використовуваний для лікування ізотоп — радіоактивний йод 131І — це радіоактивна форма йоду, яка є джерелом g-випромінювання.

Радіоактивність знищує як клітини залози (залишки самої тканини), так і пухлинні клітини, що поширилися за її межі. Процес лікування проходить безболісно — пацієнт просто ковтає «пілюлю» із пробною дозою 131І. Капсули без смаку і запаху потрібно запити 1-2 склянками води. Можливі залишки тканини щитоподібної залози і пухлинні клітини мають здатність захоплювати і накопичувати йод. Через добу після прийому капсули радіойоду на спеціальному апараті сцинтиграфії в ділянці шиї фіксують наявність або відсутність функціонуючої тканини. Відразу ж проводиться обстеження в гамма-камері з метою візуального визначення місця можливого розташування тканини. Якщо тест позитивний, то проводиться другий етап терапії. Захоплення радіоактивного йоду метастазами відбувається лише при наявності достатнього рівня тиреотропного гормону в крові: оптимальний вміст його в плазмі крові до початку лікування має бути близько 30 мОД/л. У разі йодотерапії прийом, лікування і подальше обстеження пов’язані з вимогами радіаційної безпеки. У зв’язку з цим кожного пацієнта після прийому 131І на певний строк поміщають у палату закритого типу, без можливості вільного виходу і переміщення. Весь медичний персонал «Аджибадем» спеціально навчений роботі з радіоактивними матеріалами і променевими аспектами терапії.

Віртуозні можливості робота

vz26-27_Страница_17_Изображение_0002Тансу Кючюк, гінеколог-репродуктолог, хірург, професор
Da Vinci — робот, який був розроблений управлінням НАСА для проведення операцій у космосі. Мережа «Аджибадем» фінансувала придбання такої установки 4 роки тому. За цей час спеціалісти клініки з успіхом випробували вміння робота при багатьох патологіях. «Щоб практикувати в операційній Da Vinci, одного диплома хірурга замало — розповідає гінеколог-репродуктолог, хірург, професор Тансу Кючюк. — Потрібен спеціальний сертифікат, що засвідчує вміння лікаря оперувати за допомогою установки. Його отримують у Страсбурзі. Навчання триває протягом року. Сама методика дуже вдала і зручна. Комбінування мікророзрізів із тримірним зображенням дозволяє з легкістю проводити навіть найскладніші операції. Під час операції хірург управляє системою на відстані. Робот оснащений чотирма «руками», які можуть рухатися в шести напрямках і обертатися на 540 градусів. На одній із «рук» є камера, яка передає зображення оперованої ділянки. Дві інші «руки» відтворюють із найвищою точністю рухи, які робить хірург у режимі реального часу. Четверта «рука» системи здійснює функції асистента хірурга. Роботичні операції окрім більшої точності зводять ризик інфікування рани практично до нуля, забезпечуючи короткі періоди госпіталізації та реабілітації. Крововтрати мінімальні (100-150 мл) і наступного дня пацієнта виписують додому. Da Vinci використовують під час урологічних, серцево-судинних операцій, у загальній хірургії та в хірургії вуха, горла, носа, ну й, зрозуміло в онкології. Та найбільше роботи для робота в гінекології. Особливо це важливо для жінок, які ще хочуть і можуть народжувати. Адже коли мова йде про міоми, важливо видалити пухлину і зашити матку таким чином, щоб вона могла виносити і народити бажану дитину. До речі, найбільша міома у світі, яку вирізали за допомогою робота, мала діаметр… 24 см, і це зробили ми. Більше того, після операції ця жінка народила дитину.

За чотири роки ми зробили понад 400 гінекологічних операцій і 1000 — з приводу втручань на передміхуровій залозі. Окрім цього, ми намагаємося розширити можливості застосування робота. Нещодавно дістали через пахви щитоподібну залозу. Операція пройшла успішно і, що важливо, без будь-яких швів на шиї жінки. Зараз працюємо над тим, щоб діставати кісти яєчників, міоми та позбуватися позаматкової вагітності через піхву — без розрізів».

Авторські розробки

vz26-27_Страница_17_Изображение_0003Харзем Озгер, спеціаліст із ортопедичної хірургії, професор
Лікар ортопед-травматолог, який спеціалізується на онкологічних процесах кісткової тканини — гордість мережи клінік «Аджибадем». Він власноруч зробив понад 5 тисяч операцій, більшість із яких вкрай важкі та «неперспективні» з точки зору багатьох лікарів. «Рак кістки — досить рідкісне захворювання (всього 2% від загальної кількості), — розповідає спеціаліст із ортопедичної хірургії, професор Харзем Озгер. — Але саме у кістки часто метастазують інші онкологічні пухлини. І це величезна проблема. Всі онкологічні процеси в кістках унікальні й мало досліджені. Тому звичайний ортопед стикається із подібним, у кращому разі, раз у житті. Я ж вирішив зосередитися на цій проблемі, тому маю величезний досвід — близько 1000 пацієнтів на рік. До мене часто потрапляють хворі, яких уже направили на ампутацію. В їхнє одужання ніхто не вірить. А ми рятуємо не тільки кінцівку або хребет, а й життя. Головна наша мета — видалити всю пухлину і зберегти кінцівку, щоправда інколи це вдається зробити тільки завдяки протезам, для яких ми намагаємося брати частину кістки у самого пацієнта. Інколи йдемо шляхом біологічної реконструкції «хот-дог» — це наше ноу-хау. Береться частина кістки з пухлиною, занурюється у спеціальний хімічний розчин (на 15 хвилин), що вбиває ракові клітини, і кістка ставиться на місце. Але разом зі злоякісними клітинами також помирає й кістка. Щоб її «реанімувати», ми приживлюємо зверху частину гомілкової кістки — разом із судинами і нервами. Формується такий «хот-дог». Через деякий час судинні і нервові пучки проростають і кістка знову, як новенька! Зараз процес отримання аллотрансплантатів ми поставили на конвеєр. Але до цього моменту ми з командою пройшли довгий багаторічний шлях. Спочатку ми кип’ятили кістки, потім — опромінювали радіацією. Це все вбивало ракові клітини, але й позбавляло кістку міцності. Кінцівка ставала крихкою і вже мали місце зовсім інші проблеми. Зберегти структурну цілісність дозволило кріозаморожування у рідкому азоті та спеціальне розморожування в авторському розчині. Метод «хот-дог» наразі є найскладнішим серед усіх методів біологічної реконструкції. Але саме він дозволяє досягти оптимальних результатів».

Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я