Сергій Бакшеев: «Із 65 випадків домашніх пологів, 39 закінчуються в пологових будинках ускладненнями. І це лише офіційна статистика!»

1286

Трагічний випадок пологів жінки в надувному басейні в своїй квартирі в Рівному, що закінчився її смертю від крововтрати, вкотре змусив підняти тему домашніх пологів в Україні. І вкотре постало питання: хто винен? Батьки, що довірили появу на світ своєї дитини доулі? Доула? Лікарі, які не змогли повернути до життя породіллю, що втратила 5 літрів крові?

Портал «Ваше здоров`я» звернувся до акушера-гінеколога, лікаря вищої категорії, медичного юриста Сергія Бакшеева, який задовго до трагедії в Рівному публічно і неодноразово висловлював свою позицію з приводу домашніх пологів і ролі в них «духовних акушерок».

Домашні пологи в Рівному

ВЗ Сергію Миколайовичу, хто, на Вашу думку, винен: жінка, яка вибрала такий варіант пологів, або доула, яка повела себе, м’яко кажучи, неправильно?

Сергій БАКШЕЕВ, акушер-гінеколог, лікар вищої категорії, медичний юрист
– Коли мене просять прокоментувати скандал навколо трагедії в Рівному, перше, що мені хочеться сказати і те, що я вже говорив раніше: «Немає ніякого скандалу!» Те, що сталося, абсолютна закономірність природного відбору, яка закладена в законах природи. І злочинна непрофесійність так званої доули, яка була присутня на пологах, а перед цим дуже наполегливо вмовляла вагітну та її родичів народжувати вдома. Тому скандалу немає, є вибір людей, які свідомо пішли на цю смерть, коли взяли в помічниці людину, котра не має жодного уявлення про те, що таке медична екстрена допомога під час пологів.

А ось скандал дійсно зараз розгортається в зв’язку з тим, що доули переходять межі дозвленого в своїй діяльності. Доула не має права визначати тактику розродження, втручатися в медичні аспекти. Доула – це виключно психологічний помічник під час пологів. Але ті асоціації доул, які існують сьогодні в Україні, самі порушують етичні норми професії. Незважаючи на те, що вони заявляють, ніби доули надають лише психологічну підтримку, ці «помічниці» ведуть домашні, так звані соло-пологи, які закінчуються смертю матері чи дитини, або їх травматизмом.

ВЗ Як Ви вважаєте, чому жінки вдаються до такого способу народжувати: вони не довіряють медикам? Або бояться під час пандемії заразитися в пологовому будинку?

– Таких жінок завжди було 1-2% серед вагітних і породіль. Згадайте, у нас, здається, в 90-х вже був справжній бум на пологи у ванній, немовлята з необрізаною пуповиною на снігу, бебі-йога для всіх і кожного та ін. Модні Чарковський, Миронова та інші апологети природних пологів. Так, пологи вдома є частиною акушерської практики дуже багатьох розвинених країн. Там існують спеціальні програми співпраці з доулами, після певних освітньо-сертифікаційних і профілактичних процедур медичні установи видають їм посвідчення співробітника клініки і субсидують їх послуги. Багато міжнародних страхових компаній навіть покривають послуги доули. Але при цьому пологи на дому вважаються безпечними лише за трьох умов: вони внесені в структуру акушерської допомоги тієї чи іншої держави, забезпечується швидка логістика в разі виникнення загрозливої ​​ситуації для здоров’я і життя мами або дитини і налагоджено взаємодію медичного акушерського персоналу з людьми, які народжують вдома, а також підтверджено високий професійний рівень акушерки, яка приймає пологи, або акушерки і лікаря, які приймають пологи, або доули, що знаходиться поруч з акушеркою і лікарем. Ще одна важлива умова проведення домашніх пологів на дому – породілля має знаходитися в низькій групі ризику по ускладненням вагітності. Тобто, жодних загроз кровотечі, розриву рубця, відхилень АТ.

ВЗ Ким же була насправді та жінка, що протягом кількох годин спостерігала як породілля спливає кров’ю, і не викликала швидку допомогу? Та ще, кажуть, всіляко відмовляла від цього рідних (на пологах були присутні чоловік і сестра породіллі, і нібито мати). У ЗМІ її називають «духовною акушеркою», доулою, помічницею в пологах. Кажуть, що одне тільки ім’я тієї наставниці (щоправда, не по паспорту) Джаміля на деяких жінок наводить жах, а у інших викликає повний захват. А як пояснити більш ніж 70 тис. підписників на її сторінці в Instagram – при повній відсутності документів, сертифікатів, виразної інформації про неї і навіть її фото?

– Особи таких ось «помічниць» і організацій, які за ними – найбільший камінь спотикання. Асоціація фахівців природного батьківства (АФПБ) – одна з небагатьох подібних організацій в Україні, але вже досить розкурчена. (Від редакції. Тільки одне відвідування сайту АФПБ змушує не те щоб напружитися, а дуже напружитися: від сумбурної інформації та відсутності сертифіката організації, яка сама «сертифікує доул», посилання на ресурс Європейської (це вже ми самі здогадалися) Мережі доул, членом якої АФПБ нібито є, і який веде на error, до жахливого вигляду інтерфейсу сайту і величезної кількості смислових і граматичних помилок на ньому). Начебто сертифікат доули є у глави АФПБ Юлії Шушайло, яка, з її слів, привезла його з Європи – цю інформацію вона активно поширює в ЗМІ. Так само активно Шушайло на своєму каналі в Instagram закликає жінок не ставати на облік у зв’язку з вагітністю до 33 тижнів, не проходити УЗД до 20 тижнів, обходити десятою дорогою відсталих, безграмотних і криворуких українських лікарів. Правда, коли медична спільнота почала обурюватися через такі вислови, ефір був видалений, а на сайті АФПБ з’явилася «пояснювальна записка», мовляв, це був неякісний ефір і взагалі ми говорили про своє, доульске. А потім вони розстаралися під все це гарненько підвести епідеміологічне підгрунтя, мовляв, ми ж тільки намагаємося уберегти вагітних від COVID-19. Зараз АФПБ активно відхрещується від тієї самої доули в мусульманському хіджабі, яка або сама, або одна з її учениць (зараз це встановлює слідство) відправила на той світ 34-річну мати двох дітей, хоча я особисто, беручи участь у передачі «Говорить Україна», бачив фотографії, які засвідчують, що ця Джаміля (справжнє ім’я Євгенія Кравчук, колишня громадянка Росії, жила в Дагестані, Єгипті та Туреччині, прийняла іслам, після чого від неї відмовилася сім’я) проводила навчальні семінари з прийому пологів для доул АФПБ. Сьогодні щосили асоціація намагається довести, що її доули на пологи не приїжджають. Самі ж «спадкові» доули на чолі з Джамілею всіляко відмовляють своїх клієнток ставати на облік в жіночій консультації, народжувати в пологових будинках, пропонують сидіти на якихось божевільних дієтах … Ну а якщо почнеться кровотеча, то в холодильнику є трилітрова банка з водою і лід, який вона в разі чого покладе на клітор. Ну, а якщо помре жінка або дитина, «на те воля Всевишнього». Без коментарів.

ВЗ Як на вашу думку потрібно карати таких «помічниць» під час пологів, і чи є в законодавстві стаття, що передбачає їх покарання?

– Стаття є – за заняття неліцензованою медичною діяльністю. Якщо бути точним, то це стаття 138 Кримінального кодексу України «Незаконне лікувальна діяльність». Так само в цьому випадку можливо розглядати статтю за навмисне вбивство, а також статтю за ненадання медичної допомоги. Тут років на 15 назбирається! Але покарання буде лише в тому випадку, якщо потерпілі або їх родичі подадуть позов. Але, на жаль, в 95% випадках жертви доул цього не роблять.

На тому ж ефірі телеканалу «Україна» юрист наводила таку статистику: із 65 випадків домашніх пологів, 39 закінчуються в пологових будинках ускладненнями. І це лише офіційна статистика. Адже практично ніхто з цих людей не «здає» своїх духовних акушерок. Вони їх, напевно, зомбують. Тому, думаю, що і цю історію замнуть, і покараних не буде.

ВЗ А лікарів, що не змогли врятувати мати або малюка в таких випадках, можуть покарати?

– Щодо покарання – не думаю. Але звинувачують їх деякі без жодних докорів сумління. Подивіться один з останніх ефірів Соні Стужук (5,4 мільйона користувачів в Instagram), яку пов’язують давні і теплі стосунки з Джамілею. Саме з нею блогерка народжувала свою третю дитину і досі перебуває в захваті від цього. Принаймні, таких відомостей в інфополі море. Що вона говорить? Так винні ж лікарі, які не врятували жінку! Які не провели їй вливання крові! Насправді, у пацієнтки на момент надходження вже навіть неможливо було знайти магістральні вени. Бо за свідченнями чоловіка (за інформацією зі ЗМІ та відкритих лікарських джерел) вона втратила близько 5 літрів крові, в той час, як «чудо-доула» почала викручуватися і брехати, що крововтрата склала трохи більше літра. А оцінка обсягу крововтрати – найголовніше, чого навчають акушерів і що допомагає приймати професійні рішення і вживати екстрених заходів. Якщо втрата крові перевищує 1 л, то терміново збирається реанімаційна бригада і починається вливання крові. Про що можна говорити, коли в рівненський пологовий будинок жінка поступила знекровленою, практично в агонії.

ВЗ І що мали робити в цій ситуації лікарі?

– Просто виконувати свою роботу і надавати допомогу в будь-якій ситуації, незалежно від передісторії і чиїхось злодіянь. Що і зробили лікарі в Рівному – вони боролися до останнього. Якби жінка була доставлена ​​хоча б на годину раніше, шансів її врятувати було б більше. Але, мабуть, лиходійка-доула теж боролася до останнього.

ВЗ Вікіпедія видає інформацію про те, що за кордоном професійна діяльність доул дозволяє зменшити кількість кесаревих розтинів і епідуральних анестезій. У нас же цей рух скоро почнуть порівнювати з сектантством. Очевидно, що в Україні настав час щось з цим робити. Що саме? Заборонити?

– Зараз не можна розвивати доульский рух в Україні. Чому? Тому що на даному етапі у його витоків стоять люди, зациклені виключно на заробітку: вони брешуть і підміняють факти і поняття. Але, безумовно, жінки мають право вибору, зокрема і в тому, як їм народжуватиі. Тому, щоб завдяки таким «духовним наставницям» не зростала кількість бажаючих народжувати вдома при свічках, доульські організації потрібно сертифікувати у лікарські асоціації і встановити чіткі ліцензійні вимоги, в першу чергу з навчанням не 3 місяці, а 5 років, а не розповідати, що це чиста психологія і ніякого втручання в медичні питання немає. Психолог-дилетант так само шкідливий, як і дилетант-акушер. Тоді псевдо-доули не знаходитимуть шпоринки в законодавстві, і не будуть представляти таку небезпеку для суспільства.

Олена ЖОГА, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1 коментар

  1. Вы меня простите, но у доул есть четкие границы профессии. Она не духовная акушерка, не домашняя акушерка. И если семья взяла доулу, а домашнюю акушерку не взяла, то это соло роды (ответственность вся на родителях поскольку нет медперсонала). Доула помогает переживать схватки, массирует, гудит, разговаривает, сопереживает, кормит, поит, прибирает. Но она не компетентна в оценке кровотечения и продвижения ребёнка и тд. Ну что это такое? Сколько можно путать эти понятия?
    Я доула, но не видела ни одной доула в сообществе, которая уговаривала на домашние роды. Я на встрече с родителями рассказываю что роддома сейчас изменились в лучшую сторону и есть места где можно родить природно. Говорю какие есть варианты. А Родионом делают выбор. В моей практике скорее наоборот люди делали выбор в сторону дружественного роддома. При этом я уважаю домашние роды и выбор семьи.
    Лучше всего вместо травли доул вести просветительскую деятельность и создать трехступенчатую систему родовспоможения как в развитых странах, а не запретить и все скинуть на доул.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я