Рівненщина: Реалізувати проект Світового банку допомагатимуть сім консультантів

913

1425584731_1Рівненщина стала однією з восьми областей України, котрі Світовий банк залучив до реалізації проекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей». Інвестиційний субпроект, який розробили рівненські медики, називається «Підвищення ефективності лікування та профілактики хвороб системи кровообігу на період з 2015 по 2020 роки». На його виконання Міжнародний банк реконструкції та розвитку нещодавно надіслав в область понад 500 тис. грн. Це лише перша частина обіцяних Світовим банком коштів — загальна сума фінансування становитиме 25 млн дол. Але початок справі вже покладено.

VZ_47-48_2015_Страница_14_Изображение_0001Василь ВИСОЧАНСЬКИЙ, заступник начальника управління охорони здоров’я Рівненської облдержадміністрації
Cубпроект спрямований на профілактику, раннє виявлення та лікування серцево-судинних захворювань, удосконалення первинної медико-санітарної допомоги і підвищення ефективності боротьби із серцево-судинними захворюваннями на первинному, вторинному й третинному рівнях. Його було презентовано широкому загалу влітку цього року. Проте одразу втілювати проект у життя медики не могли. Представники Світового банку і МОЗ України вимагали ґрунтовно підготуватися до реалізації визначених завдань.

Кадри вирішують усе

Для забезпечення ефективної реалізації запланованого при Рівненській облдержадміністрації створено Групу управління субпроектом (ГУС). А Світовий банк визначив, що для його втілення необхідно сім індивідуальних консультантів, які допомагатимуть управлінню охорони здоров’я, і погодив технічні зав­дання для їх відбору. Відповідно до цього було оголошено конкурс на посади консультантів із питань управління субпроектом, фінансового управління, закупівель, з інженерних робіт, інформаційних технологій, а також PR-консультанта й перекладача-асистента. Це має бути складний відбір: перший етап — в обласному управлінні охорони здоров’я, а потім у МОЗ України та представництві Світового банку, куди на розгляд подаються по три кандидатури з кожного напрямку.

У такий спосіб нещодавно були найняті керівник групи консультантів (ним, до речі, став колишній Голова Рівненської облдержадмініст­рації Сергій Рибачок) і консультант з фінансів. Їх кандидатури було погоджено з комісією з відбору консультантів, товарів, робіт та неконсультаційних послуг ГУС, МОЗ України та Світовим банком. Нині триває конкурс на заміщення вакансії консультанта із закупівель. Уже відбувся конкурс і проходять співбесіди з кандидатами в консультанти з решти чотирьох напрямків. Від них, а також від консультантів з питань управління субпроектом, фінансового управління і закупівель, які є ключовими особами в ньому, залежатиме процес його виконання: вони займатимуться підготовкою документації, розробкою технічного завдання на будівництво, проведенням тендерів і придбанням матеріалів для реконструкції та будівництва, обладнання, апаратури тощо. Тож, маючи таких фахівців, уже незабаром можна буде розпочати підготовку до тендерних закупівель.

До речі, конкурсний відбір консультантів проводиться по всій Україні. Своє резюме в управління охорони здоров’я Рівненської облдержадміністрації може подати кожен бажаючий, проте його фаховий рівень має відповідати вказаним основним і бажаним вимогам. Усі консультанти найматимуться тільки на період реалізації субпроекту. Їх робота оплачуватиметься коштами Світового банку.

Прискореними темпами

Головною метою проекту, розрахованого на п’ять років, є поліпшення забезпеченості медичних працівників усіх рівнів надання медичної допомоги матеріальними та технічними засобами для своєчасного виявлення й адекватного лікування пацієнтів із хворобами системи кровообігу, а також поліпшення санітарно-освітньої роботи серед населення області, підвищення рівня кваліфікації медичних кадрів, інформатизація закладів охорони здоров’я.

За рекомендаціями МОЗ України й експертів Світового банку, модернізація і реконструкція лікувальних закладів первинної та вторинної ланок в області відбуватиметься тепер не в чотири етапи, як планувалося раніше, а в два — слід дещо прискорити цей процес. В інших питаннях проект реалізовуватиметься одночасно в усіх районах і містах області.

Розподіл коштів

Щоб максимально наблизити медицину до мешканців віддалених районів, найбільшу суму виділених коштів (близько 52%) планується витратити на розвиток інфраструктури лікувальних (у першу чергу — сільських) закладів. Решту грошей буде спрямовано на закупівлю апаратури, навчання лікарів і впровадження IT-технологій.

Також за кошти Світового банку для районних лікувальних закладів будуть придбані санітарні автомобілі класу В, що сприятиме оперативному доправленню в обласний центр хворих із гострим інфарктом міокарда, інсультом й іншими невідк­ладними станами. Це значно підвищить якість надання медичної допомоги населенню краю, як і модернізація обласного центру серцево-судинної хірургії, котра також передбачена проектом. Зокрема планується придбати новий ангіограф та витратні матеріали для проведення стентування, на що буде виділено майже 3 млн грн із бюджету субпроекту. Окрім 25 млн дол., наданих Світовим банком, в області планується освоїти також 2,5 млн дол. з обласного бюджету (обов’язковою умовою міжнародного інвестора є 10-відсоткове співфінансування місцевою владою). За ці кошти розроблятиметься проектно-кошторисна документація, купуватимуться медикаменти, пальне для санітарних автомобілів та буде придбано 20 автомобілів для лікувальних закладів. На сьогодні на ці потреби з обласного бюджету вже виділено суму, еквівалентну 14 тис. дол.

І контролюють, і консультують

У вересні цього року в Рівному з робочим візитом побували представники місії Світового банку з підтримки впровадження проекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» на чолі з керівником робочої групи організації Паоло Беллі. Разом з фахівцями МОЗ України вони проаналізували його реалізацію, провели технічні консультації та надали експертну оцінку запланованих закупівель у контексті приведення питань реєстрації й сертифікації обладнання у відповідність до кращих міжнародних практик тощо. І, як зауважив Паоло Беллі, успішна реалізація проекту дасть змогу змінити ситуацію з надання медичних послуг в області, піднявши їх на якісно новий рівень.

Дана РОМАНЮК, спеціально для «ВЗ», м. Рівне

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я