Полтавщина: Ірина Акімова: Необхідно перевернути піраміду

1167

20 травня 2013 року з робочим візитом Полтавську область відвідали Перший заступник Глави Адміністрації Президента України Ірина Акімова та заступник Міністра охорони здоров’я України Олександр Толстанов. Перший заступник Глави АПУ побувала в Центрі первинної медико-санітарної допомоги Решетилівського району, де мала змогу детально ознайомитися з роботою сімейних лікарів Центру, медичним обладнанням та поспілкуватися з пацієнтами. Також Ірина Михайлівна завітала до амбулаторії сімейної медицини № 3 комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги» № 2 та діагностичної поліклініки 4-ї міської клінічної лікарні міста Полтави.

Головний лікар 4-ої МКЛ Леонід Куроєдов продемонстрував Ірині Акімовій роботу корпоративної медичної комп’ютерної мережі «Електронний реєстр пацієнтів», завдяки якому мешканці міста отримали можливість в електронному режимі записуватись на прийом до лікарів та без черги отримати у віконці довідкової служби талон на прийом до фахівця.

— Ми приїхали в Полтавську область, щоб подивитись як працює первинна ланка медичної допомоги, — сказала Ірина Акімова. — Побачили створений полтавцями електронний реєстр пацієнтів — місцевий досвід буде дуже корисним для інших регіонів, і в майбутньому — при створенні Всеукраїнського реєстру пацієнтів. Це надзвичайно важливо, адже коли електронний реєстр працює, то куди б пацієнт не звернувся, у лікаря, який його прийме, буде вся інформація про історію його хвороби. Також Ірина Михайлівна порушила тему нарахування зарплати медичним працівникам залежно від обсягу та якості наданих послуг, наголосивши на необхідності матеріального стимулювання лікарів.

Того ж дня у Полтавській облдерж­адміністрації відбулася нарада з питань реалізації завдань Президента України В.Ф. Януковича зі створення інституту сімейного лікаря та мережі амбулаторій сімейної медицини. У зібранні взяли участь Перший заступник Глави Адміністрації Президента України Ірина Акімова, заступник Міністра охорони здоров’я України Олександр Толстанов, голова Полтавської облдержадміністрації Олександр Удовіченко та його заступники, голова обласної ради Іван Момот, голови райдержадміністрацій і районних рад, головні лікарі закладів охорони здоров’я області, а також представники Харківської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Сумської, Запорізької та Черкаської областей.

Ірина Михайлівна відзначила, що Полтавська область, хоч і не належить до пілотних регіонів, активно впроваджує інновації, які приємно дивують. Зокрема, створення електронного реєстру пацієнтів, що значно полегшить роботу медперсоналу та покращить якість надання медичних послуг. Також Полтавщина за чотири місяці відокремила первинний рівень надання медичної допомоги від вторинного, до того ж значно підвищивши фінансування медичних установ первинної ланки. Важливим моментом є те, зазначила Ірина Акімова, щоб полтавський підхід до медичної реформи став базовим для інших регіонів.

У Полтавській області необхідність реформування галузі визнали майже 10 років тому — першою ластівкою став єдиний в Україні Центр первинної медико-санітарної допомоги в місті Комсомольську, створений ще у 2004 році.
Змінити все й одразу неможливо. Тому Президент України В.Ф. Янукович визначив два важливих пріоритети, на яких необхідно сконцентруватися. Це підсилення ролі первинної медицини, яка має займатися профілактикою, раннім виявленням і лікуванням, а також створення інституту сімейного лікаря. За словами Ірини Михайлівни, необхідно «перевернути піраміду», коли до 80% і навіть більше всього фінансування йшло, минаючи «первинку», на більш високоспеціалізовані рівні, і при цьому не розв’язувало головного завдання — підвищення рівня здоров’я населення.

Директор Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Віктор Лисак на продовження теми зазначив, що наразі близько 600 лікарів загальної практики-сімейної медицини опікуються станом здоров’я понад 85% мешканців полтавського краю. У сільській місцевості та найвіддаленіших районах відкриваються нові лікарські амбулаторії. За останні роки їх кількість збільшилася з 91 до 220. Поліпшенню медичного обслуговування сприяло й те, що раніше фінансування цих закладів відбувалося з бюджету сільських рад, а вже декілька років поспіль воно забезпечується за рахунок районних бюджетів.

Для того, аби центри первинної медико-санітарної допомоги насправді були фундаментом всієї медичної галузі Полтавщини, було прийнято спільне рішення: не менше 35% місцевого бюджету, виділеного на охорону здоров’я, має спрямовуватися на фінансування центрів первинної медико-санітарної допомоги.
На сьогодні у Полтавській області вже завершується один з етапів структурної перебудови: створення самостійних юридичних осіб. Нині вже функціонує 31 із 34 запланованих центрів первинної медико-санітарної допомоги, до речі за рівнем укомплектованості медичними кадрами вони одні з найкращих в Україні.
У Полтавській області, незважаючи на досить високий показник кадрового забезпечення, постійно тримають на контролі питання створення належних умов для роботи медичних працівників, перш за все — у сільській місцевості. За сприяння місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування запроваджується практика відшкодування випускникам-контрактникам витрат на навчання в інтернатурі, проводиться реконструкція будівель, що використовуються не за призначенням, під житло для медиків.

Ніна ДУРДИКУЛИЄВА, для «ВЗ», Полтава

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я