Полтавщина: Досвід, гідний наслідування в усьому світі

1137

З метою вивчення кращого досвіду профілактики, лікування ВІЛ/СНІДу та догляду за споживачами ін’єкційних наркотиків, що впроваджуються в області, Полтаву нещодавно відвідав пан Грехем Шоу, консультант Всесвітньої організації охорони здоров’я. Про успіхи полтавських медиків ми дізналися від представників «Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІДу в Україні». У рамках цього робочого візиту він зустрівся з фахівцями, які працюють з ВІЛ-інфікованими. У ході зустрічі він відзначив, що програма замісної підтримувальної терапії, наслідком якої є відсутність нових випадків ВІЛ-інфікування у її учасників, заслуговує на особливу увагу.

Подібний успіх — результат плідної співпраці органів місцевої влади, профільних лікувально-профілактичних закладів області та неурядових організацій, зазначив Ігор Куделич, заступник директора Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА.

А головний лікар Полтавського обласного Центру профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом Володимир Коршенко навів статистику, яка говорить сама за себе: станом на 1 липня 2013 року антиретровірусну терапію отримують 984 ВІЛ-інфікованих, що становить 85% від потребуючих. В області практично всі вагітні проходять тестування на ВІЛ. При виявленні ВІЛ-інфікованих у певні терміни вагітності призначається профілактичне лікування антиретровірусними препаратами. Профілактичні заходи проводяться і після пологів. На базі обласного Центру СНІДу забезпечено проведення ранньої діагностики ВІЛ-інфекції у дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями. Завдяки проведеній роботі вже на кінець 2012 досягнуто зниження рівня передачі ВІЛ від матері до дитини до показника 1,4%, що навіть менше індикатора виконання обласної Програми «Забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на IV квартал 2011-2013 рр.», який передбачав зниження рівня передачі до 2%. З метою запобігання передачі ВІЛ-інфекції через кров, в області забезпечено 100% тестування донорської крові та її компонентів. Випадків передачі цієї страшної інфекції через кров не зареєстровано. Для запобігання передачі ВІЛ через грудне молоко, дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями (за згодою батьків), до одного року, забезпечують безкоштовними адаптованими молочними сумішами.

Також у Полтавській області діє «Обласна цільова програма протидії поширенню наркоманії, боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів на 2012-2015 рр.». Як зазначила Стелла Галіновська, в.о. головного лікаря Полтавського обласного наркологічного диспансеру, для споживачів ін’єкційних наркотиків, які знаходяться на обліку в наркологічних закладах області і не готові повністю відмовитися від вживання опіатів та мають великий стаж наркотизації та важку супутню патологію (ВІЛ-інфекцію, СНІД, туберкульоз, гепатит С), із 2006 року розпочато програму замісної підтримувальної терапії. Основним досягненням програми є відсутність випадків летальності у зв’язку з передозуваннями психоактивних речовин та препаратів замісної підтримувальної терапії. У пацієнтів-учасників програми покращився соціальний та емоційний стан, стосунки з родинами: на сьогодні 180 із них мають постійну або тимчасову роботу, 80 — відновили документи, 79 — отримали соціальну допомогу і пенсії, 10 — позбулися статусу безхатченків. 395 учасників програми проживають у сім’ях, а жінкам-учасницям вдалося виносити та народити 19 дітей. В області працює 5 сайтів замісної підтримувальної терапії та очікується відкриття ще 2-х.

Володимир Печериця, головний лікар Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру, додав, що на базі закладу працює сайт замісної підтримувальної терапії для наркозалежних. Мультидисциплінарна команда, до складу якої входять фтизіатр, нарколог та соціальний працівник Благодійної Асоціації «Світло надії», забезпечує отримання замісної підтримувальної терапії та протитуберкульозного лікування.

За словами Грехема Шоу, досвід Полтавської області, зокрема модель, яка працює у Полтаві, заслуговує на подяку Всесвітньої організації охорони здоров’я і гідна наслідування в усьому світі.

Ніна ДУРДИКУЛИЄВА, власкор «ВЗ», Полтава

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я