Полтавщина: Час якісних змін

1284

Ще донедавна частині мешканців селища Котельва, що на Полтавщині, доводилося долати чималий шлях, аби потрапити на прийом до свого сімейного лікаря. Ця проблема відпала з відкриттям нової амбулаторії загальної практики-сімейної медицини № 4, що у райцентрі, по вулиці Жовтневій, 204.

Новий заклад урочисто відкрили напередодні Дня медичного працівника. У ньому працюють два сімейних лікаря та чотири медсестри. Обслуговуватимуть вони майже 4 тисячі мешканців селища. Вже функціонують денний стаціонар, оглядовий кабінет, кабінет щеплень. Амбулаторія забезпечена всім необхідним: тут можна перевірити артеріальний тиск, виміряти гостроту зору, слуху, рівень внутрішньоочного тиску, провести антропометрію, ЕКГ-дослідження, аналіз крові на визначення рівня глюкози, аналіз сечі на білок, ацетон, глюкозу, а також здати кров для біохімічного дослідження.

Анатолій Стрілець, ліквідатор аварії на ЧАЕС, став першим пацієнтом нової амбулаторії.
— Я спостерігаюся в лікаря понад 20 років, — розповідає Анатолій Вікторович. — Приємно, що тепер медзаклад знаходиться поруч із моїм будинком: це дуже зручно. Умови в новій амбулаторії чудові, а головне — працюють тут уважні й висококваліфіковані спеціалісти.
Сучасна система надання первинної медико-санітарної допомоги, на думку пацієнта, добре продумана й раціональна. Адже раніше, як зізнається Анатолій Стрілець, йому доводилося самостійно вирішувати, до якого лікаря йти зі своєю проблемою, стояти в черзі, а потім з’ясовувалося, що звернувся не до того спеціаліста. Нині ж усе докорінно змінилося, адже маршрут пацієнта визначає саме сімейний лікар.

Ольга Ручиця працює сімейним лікарем із 2007 року. За час роботи вивчила своїх пацієнтів та історії їхніх хвороб. Те, що Ольга Вікторівна веде хворих породинно, теж на користь їхнього здоров’я. Адже вона добре знає про особливості недугів старших поколінь родини і може спрямувати їхніх дітей на потрібний спосіб життя, аби запобігти чи виявити в них на ранніх стадіях спадкові хвороби, такі, як цукровий діабет, гіпертонію та інші.
Сьогодні з метою наближення медичної допомоги до населення у Котельві діють уже чотири амбулаторії загальної практики-сімейної медицини. Всі вони належать комунальному закладу «Котелевський центр первинної медико-санітарної допомоги», який відкрився на початку лютого нинішнього року. До складу Центру ПМСД входять 7 амбулаторій ЗПСМ, із них 4 — сільські, стільки ж у райцентрі, 16 ФАПів. У закладі також працюють 10 сімейних лікарів, 1 педіатр, 21 медична сестра. Діє денний стаціонар на 35 ліжок.

Головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Світлана Фаткуліна відзначає:
— Фінансування Центру складає майже 30 відсотків від загальної суми затверджених бюджетних асигнувань на охорону здоров’я нашого району на 2013 рік. Це, звичайно, великі кошти. Але зрозуміло, що реформу ми не здолаємо за один рік. У нас є ще певні проблеми: не вистачає транспорту, назріла комп’ютеризація робочих місць сімейних лікарів, гостро стоїть питання допомоги тяжкохворим, особливо з онкологічними діагнозами. Але ми рухаємося у правильному напрямку: наближаємо медичну допомогу до пацієнта, поліпшуємо її якість, створюємо комфортні умови для лікаря і пацієнта.

З досвідом реформування медичної галузі в Котелевському районі Полтавської області нещодавно ознайомилися журналісти місцевих та центральних ЗМІ під час прес-туру до закладів первинної медико-санітарної допомоги. Відзначу, що це вже другий прес-тур, організований цього року на Полтавщині на тему реформування медичної галузі регіону. У Котельві його учасники стали свідками відкриття не тільки амбулаторії ЗПСМ № 4, а й філії аптеки № 81 комунального підприємства «Полтавафарм», яка працюватиме на території Центру первинної медико-санітарної допомоги цілодобово.

Побували журналісти й у Великорублівській амбулаторії загальної практики-сімейної медицини, яка діє з 2010 року. Нині заклад обслуговує майже 3 тисячі сільських жителів, у його підпорядкуванні 8 ФАПів. А раніше це була дільнична лікарня, в якій лікувалися лічені пацієнти, й утримувати її було економічно недоцільно. Заклад реорганізували, зробили ремонт. Нині тут діють денний стаціонар, фізіотерапевтичний, оглядовий, маніпуляційний кабінети, кабінет щеплень, проводяться лабораторні дослідження. А частину колишньої лікарні передали Терцентру з надання соціальних послуг, де нині перебувають 22 підо­пічних. Це — хворі самотні престарілі люди. Під час реорганізації не було скорочено жодного медичного працівника! Ось так раціонально й по-господарськи було розв’язано важливу проблему.

Про те, що розвиток медичної галузі, її реформування — пріоритет влади, відзначали під час вищеназваних приємних подій у районі голова Котелевської райдержадміністрації Герой України Тетяна Корост і голова Полтавської облдержадміністрації Олександр Удовіченко. Директор департаменту охорони здоров’я ОДА Віктор Лисак на цих заходах підкреслив:
— Наша мета — забезпечити пацієнту оперативний, якісний, належний доступ до фахівця первинної ланки — лікаря загальної практики-сімейної медицини. Нині на Полтавщині більше 80% населення охоплено первинною медико-санітарною допомогою.

І хоча наша область не є пілотним регіоном медичної реформи, вона — серед перших із модернізації галузі. Це відзначила під час недавнього перебування на Полтавщині і Перший заступник Глави Адміністрації Президента України Ірина Акімова.

— Ми бачимо тут позитивні зміни в роботі первинної ланки медичної допомоги, яка є основним акцентом реформ, — сказала вона. — Нам це особливо цікаво, бо Полтавська область не належить до пілотних регіонів. Та якщо є хороша команда — команда однодумців, котра розуміє, що треба рухатися вперед, вона не чекає вказівок згори, а діє. І тоді проблеми й непорозуміння розв’язуються.

Ніна КОНДРАТЮК, власкор «ВЗ», Полтава
Фото автора

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я