Один день з офтальмологом: фоторепортаж

499

Героїнею традиційної рубрики VZ «В кабінеті лікаря» стала Наталія ЖАБОЄДОВА, лікар другої кваліфікаційної категорії зі спеціальності «Офтальмологія», член Європейської спілки катарактальних та рефракційних хірургів, професійний стаж якої становить 11 років. То яким буває звичний робочий день офтальмолога?

Наталія Жабоєдова не веде прийому у власному кабінеті й ординаторську офтальмологічного відділення Олександрівської клінічної лікарні ділить ще із шістьма колегами. Застати її на самоті вдалося лише під час суботнього чергування, та й то ненадовго — стурбовані пацієнти стукали у двері щоп’ять хвилин.

У стаціонарі Олександрівської клінічної лікарні офтальмологічне відділення здебільшого працює як центр травми. Тут проводять рефракційні операції, втручання на сітківці, видаляють новоутворення. 

Наш золотий стандарт

Золотий стандарт скринінгу — перевірка зору з використанням таблиць Рабкіна й Головіна — Сивцева для визначення гостроти зору, огляд за допомогою щілинної лампи й офтальмоскопу. Щоправда цей стандартний набір дещо застарів. Зараз застосовують оптичну когерентну томографію, що фіксує комп’ютерне поле зору, різноманітні лінзи, які дають змогу значно розширити спектр діагностики та провести, наприклад, прижиттєву гістологію сітківки, а також виявити глаукому на ранній стадії. Адже це захворювання «не болить і не чухається», проте призводить зрештою до повної втрати зору.

Найчастіше проблема з очима — це серйозний сигнал про те, що в організмі не все гаразд. І офтальмологи нерідко допомагають встановити правильний діагноз лікарям інших спеціалізацій (кардіологам, нейрохірургам, ревматологам, онкологам). Адже вони бачать ті зміни, яких пацієнт може ще й не відчувати.


«Людина, позбавлена можливості бачити навколишній світ, — дуже безпорадна. Її треба заспокоїти, підтримати, розповісти, що відбувається і через що доведеться пройти».

Наталія Жабоєдова


Завжди на столі

  • Офтальмологічні лінзи для огляду очного дна. В арсеналі лікаря також є лінзи, котрі використовують для тренування м’язів ока. Щоправда, організувати такий «спортзал» може дозволити собі лікар-офтальмолог, який працює у приватному кабінеті.
  • Офтальмоскоп. Прилад для дослідження очного дна, розроблений у 1851 році Германом фон Гельмгольцем.

З лікарем — на варту

Нічні чергування трапляються і в офтальмологів. Але, за словами лікаря Жабоєдової, диванчик у їх володіннях символічний, бо доволі незручний, та й можливість виспатися випадає нечасто.

Для перекусів Наталя бере з дому «тормозки»: цільнозернові хлібці, зелень, авокадо, фрукти, сир, дієтичну рибу, горіхи, насіння. Надто ароматні страви на роботу не приносить, аби не заважати працювати колегам і не перетворювати лікарню на їдальню.

За день у кабінеті офтальмолога пройшли обстеження 10 пацієнтів.

Олена Жога

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я