Обираємо правильний отоскоп

865

Отоскопи в медицині використовують не одну сотню років. Спочатку це були прилади, що дуже нагадували лійку, на кінці якої розміщувалася збільшувальна лінза. Але прогрес не стоїть на місці, і кілька років тому медичному загалу представили пристрій, що кріпиться до смартфона й дає змогу здійснити огляд вушної порожнини за допомогою гаджета. Проте, як показала практика, лікарі все ж віддають перевагу більш класичним варіантам. 

Різноманітні отоскопи

Існує версія, що першу конст­рукцію медичного отоскопа, який не мав власного джерела світла, тому його використовували разом із рефлектором, запропонував німецький лікар-оториноларинголог Антон фон Трьольч. Достеменно відомо лише те, що він і справді був піонером отології. А ось питання, хто саме створив базову конструкцію отоскопів, залишається відкритим. Зокрема, це досягнення приписують французькому хірургові Гі де Шоліаку, який чи то описував, чи то зображав подібний медичний прилад у своїх працях. Також у пошуках відповіді на це питання ви можете натрапити на імена й інших вчених. Скажімо, Германа фон Гельмгольца — німецького науковця, котрий активно займався офтальмологією й відповідно розробляв різноманітні пристосування для спостереження за сітківкою ока.

Хай там як, але саме Антон фон Трьольч в 60-х роках позаминулого сторіччя популяризував отоскоп й запропонував використовувати для діагностики захворювань вуха ще й рефлектор, котрий фіксували на чолі. 

Сьогодні отоскопи заведено розділяти на дві основні категорії: діагностичні, котрі характеризуються простішою конструкцією, та операційні, що являють собою складне багатофункціональне обладнання.

«Чим цей медичний прилад корисний лікарям? Він в рази збільшує зображення й дає змогу побачити те, що складно помітити неозброєним оком. Й відповідно покращує процес діагностики, — каже дитячий  отоларинголог Ольга Цибуля. — Нині вибір отоскопів дуже широкий, адже їх виготовляють багато компаній. Тому виокремити якийсь конкретний тип складно. У цьому випадку лікар керується власними уподобаннями. Особисто я під час вибору отоскопа враховувала б такі чинники: освітлення — віддала б перевагу LED, а не ксеноновому, адже LED забезпечує більшу інтенсивність світла; тип батарейок, бо від цього залежить тривалість роботи отоскопа; матеріал, із якого виготовлено отоскоп, й комфорт у використанні — важливо, щоб медичний прилад було зручно тримати в руці.

Але, знову ж таки, усе суто індивідуально. Я, наприклад, не вважаю, наявність реостату, котрий регулює інтенсивність світла, обов’язковою умовою». 

Отоскоп операційний 3.5V WELCH ALLYN

Бренд: Welch Allyn

Країна­ виробник: США

Прилад дає яскраве освітлення, має лінзу, що обертається, а також змінну вушну спекулу. Особливістю операційного отоскопа є наявність відкритої системи, що забезпечує додаткову зручність під час маніпуляцій.


Отоскоп Standard 3.6 V

Бренд: Keeler

Країна­ виробник: Велика Британія

Такий отоскоп ідеально підходить для стандартного швидкого огляду. Його об’єктив має збільшення у 2,5 разу, а у спеціальний отвір, передбачений будовою пристрою, можна вводити невеликі інструменти. Серед інших характеристик варто відзначити такі: головка медичного приладу закритого типу, а до його комплектації входять чотири одноразові дзеркальця, футляр із запасною лампою (2,8 V) і зарядний пристрій.


Отоскоп/офтальмоскоп Riester e­scope

Бренд: Riester

Країна­ виробник: Німеччина

Вага приладу всього 400 г, але при цьому його можна використовувати у якості як отоскопа, так і офтальмоскопа. Має стандартну вакуумну лампу 2,7 V й пряме освітлення. Як отоскоп характеризується лупою, що обертається і має триразове збільшення, металевим конектором для припасування вушних спекул, а також роз’ємом для проведення пневмотесту. Щодо ключових характеристик медичного приладу як офтальмоскопа, то варто вказати наявність 18 коригувальних лінз (+/­ 1, 2, 3, 4, 6, 8, 10, 15, 20 діоптрій), чотирьох діафрагм (зірка, велике та мале коло, півколо) і двох світлофільтрів («без червоного», «кобальтово­синій»). Працює від стандартних батарейок типу АА.


Отоскоп з LED­освітленням TECH­mED TM­OT100

Бренд: Tech

Країна­ виробник: Польща

Це так званий класичний варіант отоскопа. Він практичний у використанні й має низку переваг: LED­технологія освітлення, що характеризується незначним споживанням енергії світлодіодами, а відтак більшою тривалістю терміну їх служби; надійність (висока ударна і віб­раційна стійкість); триразове збільшення тощо. До особливостей пристрою можна віднести й наявність трьох вбудованих об’єктивів, що підсилюють зображення.


Отоскоп EUROLIGHT F.O. 30

Бренд: KaWe

Країна ­виробник: Німеччина

Має, як і заявлено у назві, фіброоптичний (F.O.) тип освітлення. Його джерелом є ксенонова лампа. До того ж ця модель містить реостат, за допомогою якого можна регулювати інтенсивність світла. Щодо лупи, то, як і в більшості подібних моделей, мова йде про триразове збільшення. Також отоскоп EUROLIGHT F.O. 30 має адаптер для пневматичної груші.


Отоскоп цифровий Mii. S HORUS Scope DО C­100

Бренд: Medimaging Integrated Solution

Країна­ виробник: Тайвань

Ринок медичного обладнання пропонує сьогодні й цифрові отоскопи, щоправда, не кожен лікар може придбати такий прилад самотужки через його високу вартість.

Отоскоп MII. S HORUS SCOPE DO C­100 простий у використанні. Завдяки можливості змінювати насадки його можна застосовувати як у загальній медичній практиці, так і в аудіології й оториноларингології. Прилад дає змогу оглядати й робити знімки порожнини вуха. Серед переваг — можливість проводити фото­ та відеозйомку, швидко виводити результати на комп’ютер і регулювати фокус (5 ~ 30 mm); якісне освітлення (технологія LED); десятиразове оптичне збільшення тощо. Також в разі його застосування можна не лише демонструвати зображення пацієнту, а й отримувати матеріали для навчання молодих медиків.

Кишеньковий помічник педіатра

«Щодо дизайну отоскопа, то в роботі з дітьми краще, коли прилад кольоровий й виготовлений з пластику. Наприклад, фірма KaWe пропонує гарні отоскопи із хорошим освітленням. Зокрема, використовує LED­лампи, які розраховані на довготривале користування. Особисто мені зручніше, коли прилад легкий. Крім того, потік світла має бути повний, тобто ніде не перекриватися. У деяких отоскопах світло перекривається на 1/3, через що ми не бачимо картинки повністю й маємо пристосовуватися. А ось наявність регулятора світла не є обов’язковою умовою, головне, щоб освітлення було якісним. Стосовно джерела живлення, то наскільки я знаю, у більшості з отоскопів використовують батарейки. Це значно практичніше, бо в роботі не дуже зручно, коли, скажімо, прилад треба вмикати в розетку», — наголошує лікар­педіатр Ірина Грищук.

Дякуємо дитячій клініці Mali за допомогу в підготовці матеріалу.

Вероніка КОРОБЕНЮК, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я