Новий проект реімбурсації: помилки минулого враховано?

2560

Доступно на русском

З часів інсулінових воєн в Україні питання забезпечення ліками хворих на цукровий діабет завжди було в центрі уваги суспільства. Тому рішення Уряду про новий проект з відшкодування вартості препаратів інсуліну породило справжню дискусію. Одні вважають це реальною перемогою над тендерною мафією, інші натякають на дежавю, мовляв, гіпертоніків уже «вилікували». Чиї прогнози справдяться? І чи завершить новий проект епоху поневірянь інсулінозалежних хворих? 

VZ-05-06_2016_Страница_01_Изображение_0001

ВЗ У чому переваги реімбурсації порівняно з централізованими закупівлями інсулінів, адже пацієнти їх отримували безкоштовно й раніше?

VZ 05-06_2016_Страница_08_Изображение_0002Борис МАНЬКОВСЬКИЙ, головний позаштатний спеціаліст МОЗ України за спеціальністю «Ендокринологія», завідувач кафедри діабетології НМАПО ім. П. Л. Шупика, Заслужений діяч науки і техніки України, член-кореспондент НАМН України, доктор медичних наук, професор
— Переваги механізму реімбурсації підтверд­жені досвідом європейських країн. Тож маємо лише вітати рішення Уряду України про перехід на цивілізованішу систему забезпечення хворих препаратами інсуліну. Адже це означає не прос­то закупівлю достатньої кількості ліків чи їх здешевлення — хворий на цукровий діабет має отримувати саме той інсулін, який йому показаний. Тобто ми переносимо акцент з процедури закупівлі препаратів на систему їх призначення, а отже, і визначення реальних потреб в інсулінах різного типу. Адже в разі централізованих закупівель лікар обмежений у своєму виборі: він вимушений призначати хворим тільки ті препарати, які виграли тендер. Переможці тендерів можуть змінюватися щороку, тож і пацієнтів часто доводиться переводити на інші інсуліни, а це дуже складний процес, який не на користь хворим. Саме про їх інтереси ми маємо дбати в першу чергу. Проблема адекватної інсулінотерапії є пріоритетною. Наступна перевага — завдяки механізму реімбурсації ми ліквідуємо безліч корупційних ризиків, котрі закладені в самих тендерних процедурах. Ще один важливий момент: у разі централізованих закупівель препаратів інсуліну та їх подальшого розподілу ендокринологи часто змушені виконувати невластиві їм функції — роздавати ліки пацієнтам (а це відволікає від основної роботи), дбати про належні умови зберігання інсулінів у кабінетах. За їх відсутності, коли, наприклад, не дотримується так званий холодовий ланцюг, погіршуються якість ліків й відповідно результати лікування. Відтак і цю проб­лему можна вирішити завдяки новій системі.

ВЗ Чи зможе держава відшкодувати вартість інсулінів усім, хто цього потребує, адже на їх закупівлю завжди не вистачало коштів?

— На сьогодні понад 200 тис. хворих в Україні потребують інсулінотерапії. На забезпечення їх інсулінами з бюджету виділяється приблизно 680 млн грн. Дійсно, цього недостатньо. Зокрема на 2016 рік у бюджеті на ці потреби закладено минулорічну суму, а ціни на ліки, як відомо, зросли. Та й кількість хворих, яким показана інсулінотерапія, також дещо збільшилася. Нині в Україні створюється Реєстр інсулінозалежних осіб, завдяки якому буде відома точна кількість таких пацієнтів, і вона відрізнятиметься від нинішньої. Тому хотілося б отримати більше коштів, але, схоже, доведеться виживати в тих умовах, які існують на сьогодні.

ВЗ Чи означає це, що хворим доведеться доплачувати з власної кишені?

— Якщо пацієнт купуватиме в аптеці людський інсулін у флаконах за виписаним лікарем рецептом, він не сплачуватиме жодної копійки, тобто вартість таких ліків компенсуватиметься на 100%. Відшкодування включатиме не лише ціну виробника, а й усі націнки, передбачені чинним законодавством, у тому числі ПДВ. Водночас запроваджується система співплатежу, тобто деякі хворі частково оплачуватимуть вартість придбаного інсуліну. Проте це не означає, що ситуація погіршується. Адже в Україні існує певна категорія пацієнтів із цукровим діабетом (приблизно 10-12%), котрі до сьогодні з власної кишені оплачували 100% вартості інсуліну. Оскільки тих ліків, які їм показані, на тендерах просто не закуповували. Натомість співплатіж полегшить матеріальне становище «особливих категорій» хворих, які, наприклад, потребують інсуліну в картриджах або дороговартісних інсулінових аналогів. За наявності медичних показань до використання саме цих форм їх також можна буде придбати в аптеці абсолютно безкоштовно. Якщо ж хворий сам вирішив застосовувати такі препарати інсуліну, він має зробити співплатіж: оплатити різницю між вартістю того препарату, котрий він хоче купити, і того, який йому призначив лікар.

До того ж, нарешті розроблено проект наказу МОЗ України «Про затвердження Порядку розрахунку референтних цін на препарати інсуліну» — ми сподіваємося, що цей механізм утримає виробників від різкого підвищення цін на інсуліни.

ВЗ Чи не виникне іншої проблеми, коли пацієнти вимагатимуть від лікаря призначення того інсуліну, який вони вважають найкращим, тобто найдорожчого?

— Такий ризик існує. Але є й чітка медична категоризація хворих — лікарі мають її дотримуватися. Щоправда, до неї включено один пункт, який викликає суперечки, а іноді й протести з боку пацієнтів. Однак я переконаний, що насправді він на користь хворим, адже змушує їх ретельніше дбати про своє здоров’я. Йдеться про пацієнтів, які отримують дороговартісні інсуліни та інсулінові аналоги. Якщо впродовж першого року лікування за проектом рівень глікозильованого гемоглобіну в них знизиться до 8%, а протягом наступного року (і надалі) — до 7,5% і менше, тоді вони продовжуватимуть отримувати такі ліки безкоштовно. Коли ж відповідні показники будуть вищими (а це означає, що пацієнти не виконують вказівок лікаря або ж не дотримуються дієти тощо), тоді дороговартісні інсуліни їм безкоштовно ніхто не виписуватиме. Бо за недбалого ставлення до лікарських рекомендацій і способу життя навіть найдорожчі препарати виявляються неефективними. Або ж це означає, що згадані ліки не допомагають хворому, незважаючи на їх високу вартість, тому немає сенсу витрачати знач­ні державні кошти на неефективне лікування, краще спробувати інші підходи. Тобто це не наша бюрократична вигадка, це прагнення заохотити хворих ретельніше контролювали свою хворобу і відповідальніше ставитися до власного здоров’я.

ВЗ А можливо, лікар неправильно веде хворого, надає некваліфіковані рекомендації, і пацієнт та ліки тут ні при чому?

— Й таке може бути. Тому завдяки цьому механізму ми зможемо контролювати і професіоналізм лікарів. Виявимо тих, хто працює добре, а хто ні: якщо в лікаря багато хворих з некомпенсованим цукровим діабетом, це означає, що йому негайно потрібно підвищувати свою кваліфікацію. Це важливий аспект програми. Водночас ми оновлюємо протоколи лікування хворих на цукровий діабет 2-го типу на всіх рівнях надання медичної допомоги, у тому числі й на первинному. Адже сьогодні дуже багато залежить від сімейного лікаря, який спостерігатиме таких пацієнтів. У разі досягнення компенсації цукрового діабету препаратами, котрі можуть призначати лікарі загальної практики (у протоколах такі зазначено), хворі не потребуватимуть додаткової консультації. Якщо ж виникнуть проблеми, потреба змінити тактику лікування, то сімейний лікар має направити свого пацієнта до ендокринолога (призначати інсуліни й виписувати рецепти на них може тільки цей фахівець).

ВЗ Чи буде враховано помилки поперед­нього пілотного проекту з відшкодування вартості антигіпертензивних препаратів?

— Безперечно. Хоча це дещо різні проекти — за переліком препаратів для відшкодування, кількістю хворих, вимогами до аптек тощо. Наприклад, не кожна аптека зможе взяти участь у нинішньому проекті, оскільки для зберігання інсулінів потрібні відповідні умови. Водночас має бути створена достатньо розгалужена мережа таких закладів, щоб максимально наблизити їх до місця проживання хворого. Визначати їх перелік будуть безпосередньо в регіонах, адже з Києва важко з’ясувати, де створено належні умови для зберігання інсулінів і де мають бути розміщені такі аптеки тощо. Важливо витримати дві основні вимоги: щоб хворому не довелося їхати за ліками далеко і щоб вони належним чином зберігалися. Лікарі виписуватимуть рецепти так, аби пацієнти були забезпечені інсуліном на кілька місяців наперед.

Ми також враховуємо напрацювання тих регіонів, які свого часу самотужки імплементували подібні проекти: Полтавської, Чернігівської та Кіровоградської областей. Лікарі схвалюють подібні ініціативи — усунуто багато непорозумінь і претензій хворих, лікарі не обтяжені невластивими їм функціями, про скандали навколо інсулінів у цих областях практично забули.

ВЗ Лунали обіцянки, що механізм реімбурсації буде запроваджено з початку 2016 року. Чому старт відкладено і на який проміжок часу?

— Дійсно, такі плани були, але виникла потреба врегулювати деякі технічні моменти. По-перше, необхідно внести до Реєстру інсулінозалежних осіб дані всіх областей — на сьогодні така електронна база працює в тестовому режимі, й більшість регіонів країни вже приєднані до неї. Усі попередні реєстри не були функціональними й оперативними, їх не можна було використати як інструмент звітності чи фінансового механізму. Тому й створили новий реєстр, на основі якого можна запровадити систему реімбурсації.

До того ж, під час аудиту обліку інсулінозалежних хворих у регіонах було виявлено дублювання даних: безперечно, це технічні помилки, коли пацієнти реєструвалися для отримання інсулінів у різних місцях, але звітність від цього спотворюється. Крім того, МОЗ України завершує напрацювання регуляторної бази — підготовлено всі необхідні нормативні акти для впровадження системи відшкодування вартості препаратів інсуліну, залишилося внести незначні деталі й узгодити згадані документи із суміжними міністерствами. Сподіваємося, що проект запрацює з 1 березня — 1 квітня 2016 року.

ВЗ Дехто стверджує, що без страхової медицини подібні проекти недовговічні або ж взагалі безперспективні.

— Я із цим не згоден. Так само, як і не вважаю страхову медицину панацеєю. Досвід Великої Британії і Канади це наочно доводить. Там немає страхової медицини, але надаються якісні медичні послуги. І чудово працює система забезпечення хворих інсулінами (тими, що потрібні кожному конкретному пацієнту). Ключ вирішення проблеми — у розумній організації, адекватному фінансуванні, правильному контролі процесу.

ВЗ Чи існує в Україні перспектива реімбурсації вартості цукрознижувальних препаратів?

— Так, ми на це сподіваємося, але все впирається в кошти, оскільки хворих на цукровий діабет 2-го типу в 5 разів більше, ніж інсулінозалежних осіб. Окрім фінансових проблем існують ще й організаційні — відсутність реєстру таких пацієнтів. У міру вирішення цих питань перспектива стане реальнішою.

Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»


Точки зору

VZ 05-06_2016_Страница_09_Изображение_0001Володимир РУДЕНКО, директор ВГО «Аптечна професійна асоціація України», Заслужений працівник охорони здоров’я України, доктор фармацевтичних наук
Наразі Антимонопольний комітет України має деякі зауваження щодо визначення аптечних мереж, котрі можуть брати участь у цьому проекті. Так, у проекті відповідної постанови, напрацьованої робочими групами, не зовсім чітко прописано критерії, за якими відбиратимуть мережу чи аптеку для безкош­товного відпуску препаратів інсуліну. Пропонується спростити цей процес і дозволити місцевим адміністраціям визначати такі аптеки за заявним принципом — таку позицію відстоює Аптечна професійна асоціація України. Тобто на місцях оголошують: відбудеться такий проект, і всі бажаючі можуть взяти в ньому участь. Кожен аптечний заклад прийме власне рішення, але умови доступу до проекту повинні бути рівними.

На відміну від проекту по гіпертонії, який був дещо надуманим і переслідував передусім політичні цілі, забезпечення інсулінами хворих на цукровий діабет — зовсім інша справа. По-перше, таких пацієнтів не настільки багато, як хворих з артеріальною гіпертензією. По-друге, препаратів інсуліну значно менше, ніж антигіпертензивних засобів (фармацевти чітко уявляють цей асортимент). До того ж, ці препарати точно будуть затребувані — їх неодмінно придбають, на відміну від ліків проти гіпертонії, коли виписані рецепти дуже часто просто не доходили до аптек. Зрештою, у бюджеті вже закладено 640 млн грн на ці потреби (у цілому необхідно 1 млрд грн). А враховуючи те, що аптечний ринок нині відчуває спад (у 2015 році закупівлі знизилися на 13%), аптечні заклади зацікавлені в подібних проектах. Утім, головна особа тут не аптеки, а пацієнти. Тому дуже позитивним кроком вважаю надання хворому можливості обрати той інсулін, який він вважає найкращим для свого здоров’я. Це головна мета проекту. Тобто, якщо хворий хоче й має можливість доплатити різницю між задекларованою вартістю інсуліну вітчизняного виробника у флаконах і вартістю новітніх інсулінів закордонного виробництва, він це зможе зробити. Оскільки сучасні аналоги інсулінів винятково іноземного виробництва і мають вищу вартість, для наших хворих вони стануть доступнішими саме завдяки гнучкому механізму реімбурсації.


VZ 05-06_2016_Страница_09_Изображение_0003Ігор КУДЕЛИЧ, заступник директора Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА
Забезпечення хворих на цукровий діабет інсулінами завжди було проблемою для регіонів. За часів, коли МОЗ проводило тендери на закупівлю цих ліків, вони невчасно потрапляли в область, через що страждали хворі. До того ж, тендерна процедура не завжди була чесною і прозорою. З 2008 року держава почала виділяти субвенції на придбання препаратів інсуліну в регіонах. На Полтавщині розробили власний механізм відшкодування коштів на ці ліки, який діє донині й дає змогу стовідсотково забезпечувати ними хворих. Механізм відшкодування на рівні області виглядає так. Отриману від держави субвенцію обласна рада спрямовує в Департамент охорони здоров’я ОДА, розпорядником коштів на відшкодування є Обласна клінічна лікарня ім. М. В. Скліфосовського, звідки вони перераховуються через органи Державного казначейства обласному комунальному під-приємству «Полтавафарм». Відшкодування витрат на закупівлю препаратів інсуліну відбувається згідно із заявками медичних закладів. Таким чином, діє ланцюжок: реєстр — пацієнт — лікар — рецепт — аптека. Хворі отримують препарати інсуліну за рецептами у відповідних аптеках мережі «Полтавафарм». Вона досить розгалужена — приблизно 200 аптек по всій області, майже 40 з них відпускають ці ліки за безоплатними рецептами (там створено всі умови для зберігання вказаних ліків). Аптечні заклади щомісяця подають інформацію про відпущені за пільговими рецептами інсуліни (для обліку) на базове підприємство «Полтавафарм». Зведена довідка надсилається розпоряднику коштів для подальшого відшкодування витрат. Такий механізм дає хворим можливість вчасно отримувати потрібний їм препарат інсуліну. Безперечно, проект покладає неабияку відповідальність на лікарів (медичну, юридичну, фінансову), і скажу відверто, багато з них цим не задоволені, але іншого шляху немає. Саме лікар контролює перебіг хвороби в пацієнта, відповідає за те, який препарат йому призначити, у разі потреби змінює на інший.

Відзначу й те, що ми не змогли б запровадити реімбурсацію на препарати інсуліну, якби не зберегли в області аптечну мережу комунального підприємства «Полтавафарм». Ми також знаходимо повне порозуміння з керівниками вітчизняних підприємств — виробників інсулінів, постачальниками імпортних препаратів, які продають їх за мінімальною ціною і з мінімальною націнкою. Це дає можливість економити бюджетні кошти, контролювати ціни, не допускати соціальної напруги.

Хоча не все так безхмарно. Адже державної субвенції на закупівлю інсулінів не вистачає, тож своє плече підставляють місцеві органи влади. Завдяки цьому всі хворі на цукровий діабет в області на сьогодні повністю забезпечені безкоштовними ліками. Не виникає проблем і з закупівлею імпортних інсулінів. Обласна рада вчасно затвердила Порядок реімбурсації на 2016 рік.

Однак нас дуже непокоїть намір деяких віт­чизняних виробників підвищити ціни на інсуліни в цьому році (за деякими прогнозами — майже на 50%). Ми вже отримали лист з цього приводу від ПрАТ «ІНДАР». Чи «витримаємо» таку вартість? Чи вистачить бюджетних коштів? Можливо, державі варто втрутитися, аби запобігти цьому здорожчанню? Адже сьогодні в державній політиці щодо забезпечення хворих на цукровий діабет безкоштовними препаратами намітилися позитивні зрушення. Зокрема прийнято рішення про запровадження державного регулювання цін на препарати інсуліну, а також механізму їх реімбурсації у масштабах всієї країни. Сподіваємося, що це значно полегшить наші зусилля, адже в такому разі обласній раді не потрібно буде щороку затверджувати власний Порядок забезпечення хворих інсулінами — він регулюватиметься державою. Хочеться вірити, що нові державні механізми допоможуть реагувати на потреби пацієнтів значно оперативніше і на вищому рівні.


VZ 05-06_2016_Страница_09_Изображение_0002Пилип Прудиус, головний лікар Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру
Повноцінний реєстр інсулінозалежних пацієнтів у нашій області існує з 1999 року, нині він функціонує в електронному вигляді. Завдяки цьому маємо дані про добову потребу в інсуліні кожного пацієнта, тому можемо зробити розрахунки на місяць чи й на більший термін для всіх хворих Вінниччини. Утім, у разі запровадження механізму реімбурсації районним і міським ендокринологам доведеться самим вести власні реєстри, розроблені МОЗ України (ключ-доступ до них матиме тільки ендокринолог), і виписувати рецепти, які потім надійдуть у визначені аптеки. Такий онлайн-ланцюжок (отримав пацієнт інсулін безкоштовно, з частковою оплатою чи за повну вартість) можна буде відслідкувати не тільки в районі чи в обласному центрі, а й у Києві — увесь процес під контролем. У такий спосіб мають бути оптимізовані система закупівлі інсулінів і безперебійне постачання їх на місця. Цей процес поки що тільки налагоджується, і Вінниччина — одна з небагатьох областей, якій доручено тестувати систему. Визначаємо недоліки і труднощі, що виникають у процесі роботи. Те, що ми змогли виявити в нашому центрі, ми виправили. Тепер передамо програму в міські ЦПМСД і районні центри. Втілювати її в життя можна буде тільки тоді, коли навчимося уникати значних збоїв. Зараз навчаємо ендокринологів працювати з програмою, але забезпечення їх комп’ютерною технікою та доступом до інтернету залежить від місцевої влади. Однак існують певні побоювання. Наприклад, якщо на обліку в лікаря — від 100 до 300 інсулінозалежних пацієнтів, а рецепт виписуватиметься тільки на місяць, то чи встигне лікар впоратися з напливом відвідувачів? З одного боку, доцільніше подовжити термін дії рецепта, а з іншого — це може призвести до того, що хворі рідше відвідуватимуть фахівця. Утім, враховуючи нинішню фінансову скруту, складнощі з проїздом пацієнтів із сіл до райцентру (та ще раптом і лікар захворіє), у режимі тестування відпрацьовуємо варіант лікаря-дублера (програмою це передбачено). Якби в Україні діяла страхова медицина або програма забезпечення інсулінами отримувала повне державне фінансування, усе було б взагалі ідеально (після повної апробації програми та її втілення на місцях). Але сума, що виділяється на препарати інсуліну, фіксуватиметься, тому важливо буде контролювати розподіл коштів за структурою та видом інсуліну, щоб їх вистачило. А як працюватиме механізм відшкодування, коли гроші закінчаться? У борг?

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1 коментар

  1. Для Того, щоб всі фантазії не гуляли у нас по медицині потрібно: державна аптека із 100% контролем; державна організація по медичному обладнанню та інвентарю. Це дасть змогу не гратися з прозорами, реімбурсаціями і іншою фігнею.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я