Новації «Медичного Оскара» – 2021: додаткові номінації, ширше коло суддів і врахування думки соцмереж

229

Поважна Рада Ордену Святого Пантелеймона оголосила старт нового сезону «Медичного Оскара». Чим він відрізнятиметься від попередніх і на які новації очікувати майбутнім номінантам конкурсу та їх вболівальникам?

Медичний оскар - 2021

ВЗ Напередодні нового року завжди хочеться заглянути наперед. Поділіться планами організаторів конкурсу щодо його проведення в непростих умовах.

КнязевичВасиль КНЯЗЕВИЧ, Голова Поважної Ради відзнаки «Орден Святого Пантелеймона»

– Рік, що минув, дійсно був нелегким. Водночас він усім довів, наскільки важливою є роль медичних працівників у житті суспільства й порятунку кожного з нас. Тому мета Відзнаки, яку передбачили її засновники ще 10 років тому (зміцнення довіри до медичного працівника, підняття престижу професії тощо), в нинішніх умовах сприймається не як декларативний заклик, а як потреба дня. Тож ми відчуваємо й посилення уваги до «Медичного Оскара», й ще більше визнання його доцільності та актуальності. Звичайно, особливі умови, коли весь світ перейшов працювати в режим онлайн, зумовлюють певні труднощі в організації роботи комісій, Поважної Ради тощо. Хоча це не є значною перешкодою – сьогодні маємо технічні можливості перейти на новий формат зібрань та обговорень, в тому числі й з регіональними радами. На рівні областей вже створюються потужні команди, які просуватимуть цей проєкт «в глибинці». Вони активніше залучатимуть соцмережі, інтернет – обговорення кандидатур та голосування за переможців, адже на місцях «своїх» лікарів знають краще, ніж це можна оцінити за анкетами.

ВЗ Це єдина новація конкурсу?

– Ні. Завершуємо формування Поважної Ради. Відтепер її склад розширено до 30 осіб (на разі маємо вже 23) і він формуватиметься не щорічно, а на три роки поспіль, що забезпечуватиме більшу стабільність роботи. Також ми запровадили інститут почесних членів Поважної Ради. Наразі ними визнано трьох фундаторів Відзнаки – Першого Президента України Леоніда Кравчука, Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета й академіка Любомира Пирога. Вони можуть відвідувати засідання Поважної Ради за бажанням, впливати на її рішення, нагороджуватимуть переможців. Але ми не навантажуватимемо їх поточними завданнями, котрі отримають усі дійсні члени Поважної Ради. До речі, ми дещо змінили вимоги до них, а також механізм набуття членства, оскільки прагнемо, щоб цей орган став дієвою і впливовою інституцією. До складу Національної експертної комісії також входитимуть не тільки голови регіональних рад, а й інші особи, які є експертами у своїй галузі й рекомендовані виконавчим комітетом (до 10 осіб). Цьогоріч ми знову повернулися до формування професійно-етичної комісії. Також вирішили додати дві нові номінації – «Найкращий управлінець в охороні здоров’я» і « Найкращий заклад в системі охорони здоров’я».

ВЗ Чи позначиться на атмосфері конкурсу те, що на особливу похвалу заслуговують медики, котрі борються за життя хворих на коронавірус?

– Зрозуміло, що так чи інакше у конкурсному відборі превалюватиме тематика подолання епідемії. Як у розпалі бойових дій на Сході України це було з військовою медициною. Однак ми звертатимемо увагу на таких медиків не лише під час відбору номінантів. Члени Поважної Ради вже запропонували підтримувати сім’ї лікарів, які загинули під час епідемії. А також молодих фахівців, які, зокрема, проводять дослідження в цьому напрямку (наприклад, допомагати їм у пошук грантів). Будемо шукати для цього кошти, плануємо створити окремий фонд.

ВЗ На разі всі говорять про те, що медичні працівники опинилися в центрі уваги суспільства й держави, але самі вони нарікають, що це не зовсім та увага, яка супроводжується глибокою повагою й щедрою оцінкою праці.

– Тут не можна відповісти однозначно. Хороший лікар завжди матиме авторитет серед колег і визнання пацієнтів. Інша справа, що у нашій державі є проблеми з якістю підготовки медичних працівників і занижена планка рівня надання медичної допомоги, тому часто медики чують нарікання на свою адресу і опускають руки. На жаль, наше суспільство ще тільки виходить на якісно новий рівень, коли воно зможе впливати на владу та її рішення, встановлювати правильні пріоритети для неї, але це тривалий процес. Якщо держава не виділятиме 7% ВВП на охорону здоров’я, система буде недієздатною, а лікарі – обділеними. Всі розуміють, що окрім медицини потрібно вирішувати багато проблем, економіка України пасе задніх, а погоду в державі часто роблять політичні вітри. Але потрібно шукати вихід – разом з економістами, управлінцями, медичною спільнотою. Ми ініціюватимемо такі обговорення. Бо без структурних змін у галузі й додаткових механізмів її фінансування оплата праці не зміниться. І ніхто не залишиться працювати, якщо не матиме зарплати, за яку можна гідно жити й професійно зростати. Будь-яка система тримається на людях, і їх потрібно цінувати – через матеріальні стимули, моральну підтримку, а не тільки на словах. Медики достойні найвищих нагород за свою повсякденну працю. Наш проєкт скерований на те, щоб визначити кращих представників професії, які стануть своєрідним локомотивом, котрий потягне за собою інших. Вони будуть зразком для наслідування, зірками, яких помітять й асоціюватимуть з медичною спільнотою. Особливо хотілося б, аби до зіркового небосхилу потрапили імена молодих представників медичної професії. Адже за ними – майбутнє галузі та її авторитет.

ВЗ Від чого ви як лікар отримували найбільше задоволення у своїй професійній діяльності?

– Коли я був молодим практикуючим лікарем в районній лікарні, мені вдалося провести дефібриляцію і врятувати життя пацієнта. Ніхто з моїх колег не володів такими навичками, тому передати емоції, які я відчував, це все одно що описати ефект фантастичного польоту. Я вважаю, що кожен лікар отримує найбільше задоволення від своєї професії саме в такі моменти. Коли долю вирішують хвилини чи й секунди, коли результат ти бачиш одразу й він вражає, і коли це безумовна твоя перемога. До такого неможливо звикнути.

ВЗ Яких подарунків очікуєте від нового року і чого побажаєте своїм колегам?

– Маю надію на те, що він таки стане роком упевненості й розуміння того, як подолати епідемію. І що ми не втрачатимемо медиків на полі бою з невидимим, на перший погляд, ворогом. Що вони йтимуть на роботу не з острахом за своє життя й здоров’я рідних, а з упевненістю у своїй безпеці і з задоволенням, бо саме для цього обирали свою професію. Хочу побажати колегам здоров’я, захищеності й неодмінно професійного зростання. А також усвідомлення того, що немає важливішої професії, лікар – другий після Бога, кому дане право продовжити життя. Це особлива місія служіння людям. Тому медики є елітою суспільства в усьому світі. Я бажаю їм завжди вигравати двобій за життя пацієнта.

Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я