Не святі горшки ліплять: як на Хмельниччині рятують хворих з нирковою недостатністю

800

Доки в МОЗ створюють комісії та шукають шляхи виправлення ситуації з наданням необхідного лікування хворим із хронічною нирковою недостатністю, регіони мусять самотужки вирішувати наявні проблеми. Наприклад, на Хмельниччині створено мережу відділень детоксикації та гемодіалізу, до розбудови якої долучилася й місцева влада, у тому числі ОТГ. Як реалізується проект, розповідає Сергій Одолинський, завідувач Центру екстракорпоральної детоксикації та гемодіалізу Хмельницької обласної лікарні, головний позаштатний токсиколог Департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА.

В Центрі екстракорпоральної детоксикації та гемодіалізу Хмельницької обласної лікарні дбають про кожного пацієнта

Перше відділення детоксикації було створене у 1989 році на базі Хмельницької обласної клінічної лікарні й мало спочатку 6 ліжок інтенсивної терапії та 8 діалізних місць. Зрозуміло: зі старою апаратурою та через відсутність системи водоочищення пацієнтам вдавалося подовжити життя щонайбільше на рік-півтора. І лише на початку 2000-х тут з’явилися сучасні апарати для гемодіалізу, котрі давали змогу відчутно поліпшити життя хворих та збільшити його тривалість. Чималу роль відіграло також налаштування системи водоочищення.


Спочатку відділення працювало у 2 зміни, пізніше почало приймати пацієнтів цілодобово.


У 2005 році тут взяли на озброєння перитонеальний діаліз. Уперше в Україні за день прооперували 10 осіб і почали їх лікувати. Потім кількість хворих зросла до 30, а згодом — до 45. Крім того, впровадили й автоматичний перитонеальний діаліз. Наразі у відділенні є 4 апарати для проведення такого виду діалізу, однак їх тимчасово не використовують, оскільки виникли проблеми з постачанням витратних матеріалів. І в цьому питанні ніяк не вдається знайти порозуміння з МОЗ.

У 2007 році лікування в центрі проходили понад 100 пацієнтів у 4 зміни. Проте бракувало відповідної апаратури, не було й вільних діалізних місць. Тоді ми звернулися до керівництва обласної лікарні та управління охорони здоров’я з проханням посприяти у вирішенні цієї проблеми й знайшли підтримку. Бо ж уявіть собі: люди змушені були доїжджати з районів за 100 й більше кілометрів до Хмельницького, витрачати майже цілий день на складну дорогу і проходження діалізу, й так тричі на тиждень…

За рік вдалося відкрити два діалізні відділення — у Кам’янці-Подільському та Шепетівці, де працювали висококваліфіковані місцеві лікарі. Це було зроблено вперше в Україні, й ініціатива виявилася вдалою — ми частково зняли питання доїзду пацієнтів до Хмельницького. Бо, відповідно до норми, пацієнт повинен їхати до діалізного центру не більше 60 км. Суттєве значення має ще й якість українських доріг. Однак проблема вільних діалізних місць усе одно не зникла.

У 2015 році, зважаючи на повне завантаження відділення у Шепетівці, яке працювало у 3 зміни, відкрили відділення у Старокостянтинові. Торік почали виконувати гемодіаліз у Славуті, а вже цього року запрацювало аналогічне відділення у Дунаївцях. Показово, що його вдалося відкрити завдяки Дунаєвецькій об’єднаній територіальній громаді, яка виділила понад 1 млн грн на ремонт колишнього терапевтичного відділення ЦРЛ. Там розмістили приміщення для очищення води, діалізну, роздягальню. А 6 діалізних апаратів на суму майже 4 млн грн нам надала фірма-виробник.

Нові філії Центру екстракорпоральної детоксикації та гемодіалізу Хмельницької обласної лікарні обслуговують хворих у 2 зміни, у Шепетівці — у 3, а в Кам’янці-Подільському і Хмельницькій обласній лікарні — у 4. В обласній лікарні проводять введення в діаліз первинних та важких хворих, яких неможливо лікувати в терапевтичному відділенні, готують їх до трансплантації і до лікування перитонеальним діалізом. А потім перенаправляють у філії, де вони й отримують належну допомогу.


Гемодіаліз для хворих проводимо безоплатно, на витратні матеріали та медикаменти кошти виділяє Департамент охорони здоров’я Хмельницької ОДА.

Сергій Одолінський


Однак «експансією» в райони розширення центру не обмежилося. Нині частині хворих, котрих обслуговували в обласній лікарні, надаємо послуги гемодіалізу у Хмельницькій міській лікарні. Кошти на встановлення системи водоочищення та придбання витратних матеріалів виділила Хмельницька міська рада — загалом 14 млн грн. Перших пацієнтів новостворене відділення прийняло 1 травня й у 3 зміни обслуговує майже 60 хворих.

Мережу відділень плануємо розширювати й надалі. Наступним кроком стане відкриття відділення гемодіалізу в південній або центральній частині області. Для цього необхідні лише дві умови: належна якість доріг для доїзду пацієнтів і не менше ніж 15 хворих, котрі потребують такої допомоги.

Ірина Хомчук, «ВЗ»

Інна Левінська, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я