Львівщина: Рятують за допомогою холоду

13356

Завдяки небайдужим благодійникам Львівська міська дитяча клінічна лікарня отримала змогу лікувати своїх пацієнтів за світовими стандартами. За їх кошти придбано обладнання для гіпотермії, яке допомагає поліпшити стан здоров’я новонароджених із перинатальними травмами й уникнути ушкоджень центральної нервової системи.

Катерина СВІДНЯК, лікар відділення реанімації новонароджених Львівської міської дитячої клінічної лікарні
На жаль, трапляються випадки, коли доношені діти народжуються із перинатальними ушкодженнями головного мозку, котрі згодом можуть спричинити порушення різного ступеня складності: ДЦП, втрату слуху чи зору, значну затримку розумового розвитку, аутизм, епілепсію чи інші захворювання, асоційовані із недостатнім насиченням головного мозку киснем. Це пов’язано із тим, що в перинатально-неонатальний період у дітей виникає кисневе голодування із подальшим ушкодженням клітин мозку внаслідок порушення плацентарного кровотоку, важких пологів, обвиття пуповиною тощо.

У таких ситуаціях у клініках США та розвинених країн Європи використовують метод лікувальної гіпотермії. Його суть полягає в поступовому охолодженні тіла дитини до температури 33-34 °С за допомогою спеціального матраца, що наповнюється водою. За цієї температури призупиняються процеси руйнування клітин головного мозку, а центральна нервова система переходить у більш ощадливий режим роботи, активуючи резервні можливості. У такому стані дитина перебуває протягом 72 годин, після чого її поступово з нього виводять.

Метод не є цілковитою панацеєю, проте в такий спосіб вдається запобігти виникненню ускладнень, значно мінімізувати ступінь інвалідизації дітей, а в деяких випадках і врятувати життя. Саме з цією метою за фінансової підт­римки трьох місцевих компаній та благодійної організації «Благодійний фонд «Відкриті очі» для відділення реанімації новонароджених було придбано комплект обладнання для гіпотермії вартістю понад 1 млн грн: апарат лікувальної гіпотермії та набір покривал із охолоджувальною системою виробництва США, а також 5-канальний енцефалограф CFM (aEEG) з відеомодулем польського виробника.

Від моменту закупівлі апаратури ми пролікували лише кількох малюків, адже для застосування методу мають бути відповідні показання: низька оцінка за шкалою Апгар, термін гестації більше 36 тижнів, маса тіла при народженні понад 2,5 кг, а також відсутність станів, що потребують ургентної корекції, і порушення факторів згортання крові. Протягом цього часу ми також застосовуємо електроенцефалографію, тобто одночасно відслідковуємо мозкову діяльність малюка, можемо проводити відеофіксацію поведінки тощо.

Юлія МАСЮКЕВИЧ, спеціально для «ВЗ», м. Львів

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я