Луганщина: Перша пересадка нирки пройшла успішно

2710

Нещодавно луганські лікарі приєдналися до когорти українських трансплантологів. 24 жовтня 2013 року на базі відділення трансплантології та судинної хірургії Луганської обласної клінічної лікарні пройшла перша родинна трансплантація нирки 25-річній пацієнтці від її матері.

Як повідомив директор обласного Департаменту охорони здоров’я Павло Малиш, операція тривала близько п’яти годин, але підготовка і тестування зайняли майже півроку. Зараз стан донора і реципієнта відповідають часу проведеної операції. Пересаджена нирка функціонує, донор готується до виписки, а у реципієнта триває реабілітація. Перша трансплантологічна операція і передопераційне обстеження були виконані за рахунок бюджетного фінансування.

Трансплантацію провела бригада спеціалістів із Запорізької та Луганської областей. Також в оперативному втручанні активну участь брали фахівці різного профілю — нефрологи, анестезіологи-реаніматологи, інтервенційні хірурги, урологи, лікарі-лаборанти, які пройшли навчання на базі Запорізької академії післядипломної освіти.

VZ_45-46__Страница_13_Изображение_0001«Найскладнішим було повірити, що трансплантологія — не «фата моргана», а реальність, якою можна і потрібно займатися, — розповів головний трансплантолог регіону Геннадій Бука. — З моменту виникнення ідеї про створення Центру трансплантації на Луганщині до першої трансплантації прой­шло всього півтора року. Після отримання дозволу обласною лікарнею на проведення трансплантацій до нас звернулося двоє пацієнтів, що пот­ребують трансплантації, а їхні родичі погодилися стати донорами».

За словами Геннадія Буки, після ретельного обстеження одна з родинних пар виявилася повністю підготовленою до пересадки органа, і саме їм була виконана перша трансплантація. Наразі друга пара «донор—реципієнт» разом із двома новими родинними парами проходять обстеження для можливої трансплантації. У випадку імунологічної сумісності і відсутності протипоказань у поточному році може бути виконано ще три родинних трансплантації нирки.

Усього ж на сьогодні пересадки нирки в області потребує близько ста осіб. Директор Департаменту Павло Малиш підкреслив, що це ті пацієнти, які за станом здоров’я не можуть перебувати на системному діалізі.
Поки що Департамент охорони здоров’я Луганської облдержадміністрації планує займатися лише родинною трансплантацією. Проте після отримання додаткового обладнання, яке не потрібно для пересадки органів від живого донора, розвиватиметься й трупна трансплантація.

На сьогодні трансплантологічна служба Луганщини представлена відділенням трансплантації та судинної хірургії Луганської обласної клінічної лікарні на 25 ліжок, що відкрилося у серпні 2012 року, а також Луганським регіональним Центром інноваційної хірургії, трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів, створеним на базі ЛОКЛ та ДЗ «Луганський державний медичний університет».

Для проведення оперативних втручань окремо підготовлено реанімаційне відділення та відділення інтенсивної терапії № 2 ЛОКЛ, в якому повинні перебувати пацієнти після трансплантації.

VZ_45-46__Страница_13_Изображение_0002Як наголосив головний трансплантолог Луганської області Геннадій Бука, щорічна потреба в операціях з пересадки органів в регіоні складає до 100 трансплантацій нирки, до 50-60 — серця і до 25-30 — печінки. У всеукраїнському масштабі загальна цифра дорівнює майже 5 тисячам (із них 2,5 тис. — нирки, 1200 — серця і 500 трансплантацій печінки). Проте протягом останніх 30 років виконано лише 2100 трансплантацій нирки, 8 — серця та 114 — печінки (14 від трупного і 100 від живого донора).

Спеціаліст вважає, що прийняття змін до Закону України «Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів», у тому числі щодо презумпції згоди, дасть потужний пош­товх розвитку трансплантології у державі, тому що за допомогою лише родинної трансплантації неможливо перекрити потреби в цих операціях. «Дану закономірність наочно демонструє приклад Білорусі, де за 5 років після аналогічних змін відбувся справжній прорив у трансплантології», — підкреслив Геннадій Бука.

До цього часу трансплантації в Україні здійснювали у спеціалізованих центрах 7 міст — Запоріжжя, Києва, Донецька, Харкова, Львова, Дніпропетровська, Одеси. Луганськ увійшов у цей перелік 5 червня 2013 року, коли обласну лікарню було внесено в Постанову КМУ № 695, що дає дозвіл займатися трансплантологічною діяльністю. У вересні поточного року отримано ліцензію МОЗ України.

Марія ЖИДКОВА, спеціально для «ВЗ», м. Луганськ

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я