Крістофер РАССЕЛ: У країнах із високим рівнем стресу жертв залежностей набагато більше

448

stress«Один у полі не воїн» — прислів’я, яке чи не найкраще характеризує раціональний підхід до ефективної боротьби із залежністю. На жаль, українці досі мусять покладатися лише на себе, тоді як у розвинених країнах над такою проблемою працює команда спеціалістів, і більше того — фінансова складова питання є клопотом держави, а не залежного пацієнта. 

 

 

ВЗ Які функції та завдання повинен виконувати фахівець, котрий допомагає позбутися залежностей?

vz_47-48-2016_stranytsa_22_yzobrazhenye_0001Крістофер РАССЕЛ, клінічний психолог Центру досліджень токсикоманії (CSUR), Глазго
— Я — клінічний психолог-біхевіорист, моє завдання — зрозуміти, які фактори впливають на вибір людиною здорової або нездорової поведінки. Чому люди палять, чому кидають палити, а згодом знову повертаються до згубної звички? Я мушу проаналізувати весь поведінковий ланцюжок і надати наркологам поради щодо лікування конкретної залежності в конкретного пацієнта. Окрім цього, до клінічного психолога звертаються із такими проблемами, як депресія, стрес, тривога, психічні розлади, посттравматичний синдром, шизофренія, безсоння, порушення фокусування уваги тощо. Тобто є чітке розмежування: якщо людину непокоїть щось на ментальному або психічному рівні — вона йде до мене, а коли щось болить — до загального терапевта.

Більшість британських психологів працюють у державній системі охорони здоров’я, яка називається National Health Service, та надають висококваліфіковану психологічну підтримку. Хоча у Великій Британії психологів багато, запит суспільст­ва перевищує можливості NHS. Однією з причин такої ситуації є тривалість надання психологічної підтримки в кожному конкретному випадку. Звичайний прийом у психолога в лікарні займає мінімум годину! Тоді як більшість інших спеціалістів вкладаються у значно коротший проміжок часу. Режим відвідування психотерапевта (мінімальний) — двічі на тиждень упродовж дванадцяти тижнів. На жаль, через довгий лист очікування записатися на прийом до клінічного психолога дуже складно. Це свідчить про те, що психологічна підтримка в Британії наразі затребувана й актуальна.

ВЗ Окрім цього, мабуть, кожний клінічний психолог мусить вести дослідницьку діяльність?

— Обов’язково! Наприклад, зараз я вивчаю процес переходу курців на продукти зниженого ризику. У дослідженні пацієнтів розподілено на дві групи. Перша складається із людей, що перейшли зі звичайних цигарок на продукти зменшеного ризику і використовують їх протягом тривалого часу. Я вивчаю їх досвід: помилки, моменти зриву, відчуття. До другої групи включено курців з великим стажем, котрі тільки думають зробити вибір на користь здорового способу життя. Коли така людина переходить на продукт зниженого ризику, їй доводиться відвідувати мене чи не щодня! Я ретельно слідкую, аби процес перебігав якомога гармонійніше, та допомагаю нівелювати бажання повернутися до паління. Навіщо це дослідження? За його результатами ми складемо пропозиції щодо того, якими мають бути кращі моделі пристроїв та їх законодавче регулювання тощо. Дамо поради виробникам, поширимо інформацію у ЗМІ і, звичайно, видамо брошури для лікарів, котрі мусять давати поради своїм пацієнтам, що палять.

ВЗ Чи досліджували ви момент формування залежності в людини? Що її обумовлює?

— Більшість людей у Великій Британії та інших країнах Заходу починають алити або вживати алкоголь ще в підлітковому віці. 90% дорослих курців почали палити до 17 років, і лише 10% — після 20. Із цих десяти відсотків тільки мала частина стане регулярними курцями. Решта — побавиться й кине. Причини того, чому люди починають палити та чому продовжують, дуже різні. Більшість підлітків роблять це для статусу. На формування залежності впливають обра­­зи в кіно, це ніби частина самоідентифікації. А ось причини, чому люди продовжують курити, — функціональніші. Курці сприймають цю звичку як щось необхідне їх організму: наприклад, як пот­ребу у воді чи їжі. Вони не можуть функціонувати без паління. Воно є найефективнішим інструментом для контролю настрою та боротьби зі стресом! Ефективно доставлений нікотин справді дуже швидко заспокоює. Момент, коли людський мозок зафіксував, що нікотин спрацював проти стресу, і є початком залежності! Це саме стосується суму, депресії, роздратованості та інших станів, із якими допомогла впоратися пачка цигарок або пляшка алкоголю. Звичайно, зі стресом треба йти до психолога, але, як я уже казав, реабілітація займе декілька тижнів. А ефект від нікотину — миттєвий.

Коли ж людина хоче кинути палити самостійно, рівень стресу тільки посилюється. Особливо на початку. Тому з психологічної точки зору поступова відмова із використанням продукту зниженого ризику є м’якшою та надійнішою.

ВЗ А що визначає темпи розвитку залежності? Чому одні люди швидко втягуються, а інші — ні?

— Залежність розвивається під впливом комплексу факторів. На­п­риклад відомо, що в підлітків навіть кілька цигарок зумовлюють високий ризик розвитку залежності. Але не у всіх! Одним достатньо двох у день, іншим потрібна пачка. З точки зору психології, паління в такому віці є способом підлітка впоратися із життєвими проблемами. Статистика свідчить, що в суспільствах із високим рівнем стресу, депресії та бідності підлітки стають залежними значно раніше. Так само алкоголь, азартні ігри, шопінг, секс, наркотики є способами зменшення емоційного тиску та переживань щодо життєвих негараздів. Це втеча від болю та суму або метод посилення приємних почуттів — одне з двох…

ВЗ Чи впливають залежності на інтелект підлітків?

— Не існує доказів наявності зв’язку між палінням і розвитком інтелекту або пам’яті. Швидше за все, підліток, який палить, вчиняє акт бунтарства. Це характеризує його стан з психологічного боку. А ось важкі наркотики, марихуана, кокаїн, амфе­тамін і алкоголь змінюють поведінку підлітка, знижують здатність до навчання та пам’ять.

ВЗ Хто, на вашу думку, головний у процесі лікування залежностей: нарколог чи психолог?

— Це дуже цікаве питання, якому я присвятив своє дослідження. До кого має звертатися людина, котра хоче кинути палити? Донедавна таким фахівцем був лікар служби з відмови від паління. Як правило, цей спеціаліст виписував рецепт на використання нікотинозамісної терапії. Звісно, найкраще, що може зробити в цьому випадку курець, — повністю відмовитися від споживання нікотину в будь-якій формі. Однак коли людина не може кинути палити через синдром абстиненції, лікар повинен порекомендувати використання нікотинозамісної терапії в різних формах, у яких відсутні токсини, притаманні тютюновому диму. Однак зараз у Великій Британії ця стратегія дещо змінилася. По допомогу у відмові від паління людина спочатку звертається до загального терапевта, який визначає рівень залежності та мотивації. Найчастіше пацієнт усе ще отримує рецепт на ліки або нікотинозамісну терапію — пластир, гумку, інгалятор, назальний спрей. Нині все більше установ охорони здоров’я, де терапевт спрямовує людину до відповідного спеціаліста із сервісу по боротьбі з алкоголізмом та наркотиками. Це команда спеціалістів, кот­ра може визначити ступінь залежності та рівень потреби в допомозі. Саме в таких зак­ладах розробляють план детоксикації та рекомендують перейти на продукт зниженого ризику, наприк­лад, електронну цигарку. Однак система працює так, що спершу людина контактує із загальним терапевтом, і саме від його компетенції часто залежить подальший результат.

ВЗ Яка середня тривалість лікування від залежностей у Британії?

— Тривалість позбавлення від залежності в різних людей буде також різною: у кожного своя індивідуальна історія, тож як можуть усі отримувати однакове лікування? Більше того, ми нерідко змінюємо стратегію терапії під час самого процесу. Водночас важливу роль відіграють рівень стресу та тиску на життя людини, умови роботи, стосунки з близькими, фінансова складова тощо. У міжнародній практиці успішною вважається така терапія, завдяки якій людина може утриматися від залежності принаймні шість місяців.

ВЗ Наскільки доступна така терапія для британців?

— Якщо людина звертається до лікаря й отримує рецепт, наприклад, на продукт нікотинозамісної терапії, він буде безкоштовним, як і сам візит до спеціаліста. Це частина державної медицини, тому покривається коштами з податків. Так само лікування буде безкоштовним й у разі виявлення раку або лейкемії. Система охорони здоров’я у Великій Британії побудована за потребою: усі платять податки, усі мають право на захист свого здоров’я та лікування. Освіта й охорона здоров’я — безкоштовні. У термінових випадках, наприклад, при ДТП, переломах, серцевих нападах та інших нагальних станах, хворі отримують невідкладну допомогу. У разі хронічних станів може виникнути невелика черга.

ВЗ Чим ще займається Центр дослід­жень токсикоманії в Глазго (CSUR)?

— Наш Центр, як зрозуміло із наз­ви, спеціалізується на проведенні великих і малих досліджень щодо зловживання психоактивними речовинами. Окрім клінічних психологів у нас працює команда соціологів. Ми є авторами шотландського дослідження «Доріс», висновки якого вплинули на політику лікарської терапії в Шотландії. Ми організували найбільше когортне дослідження споживачів наркотиків, що коли-небудь проводилося в Шотландії. Цікаво, що в ньому брали участь 1033 споживачі наркотиків із п’яти в’язниць по всій країні. Дослідження було розроблене передусім для забезпечення наукових даних про ефективність різних видів лікування наркозалежності, доступних для шотландських споживачів наркотиків. Окрім цього, проблема наркоманії тісно переплітається із поширеністю вірусу гепатиту С, злочинністю, станом психічного здоров’я, ризикованою поведінкою та рівнем безпритульності. Окремо вивчали співзалежних членів сімей споживачів наркотиків і розробляли шляхи допомоги цим людям. Нерідко можна почути, що наркополітика Шотландії є провальною. Так, тут справді більше проблем із наркотиками, ніж у більшості країн Європи. Щонайменше, за останні п’ятнадцять років ми витратили сотні мільйонів на національну метадонову програму, спрямовану на стабілізацію таких хворих і сприяння їх відновленню. Але зараз ми зіткнулися зі значною проблемою: замість тисяч споживачів наркотиків, які одужують, спостерігаємо все більше смертей, спричинених використанням метадону. Останніми роками їх було навіть більше, ніж смертей унаслідок вживання героїну. Ці результати викликають велику тривогу, незважаючи на переваги замісної метадонової терапії.

Також за роки існування установи ми провели велику дослідницьку роботу з підлітками із родин залежних. Дуже важливо розглядати проблему з їх точки зору: часто труднощі, із якими вони стикаються, приховані для суспільства, але провокують розвиток залежності в молоді.

Усі ці дослідження підтримуються як спонсорами, так і державою, адже без наукового підходу ми нав­ряд чи досягнемо успіху в боротьбі із залежностями.

Розмовляла Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я