Харківщина: Вилікувати епілепсію допоможе імплантат

1076

Simptomaticheskaja-jepilepsijaВ Україні проведено дві перші операції з приводу резистентних форм епілепсії. Їх виконала бригада харківських лікарів під контролем відомого італійського хірурга, керівника нейрохірургіч­­ної клініки університету в Турині Алехандро Дукатті. Нова методика хірургічного лікування епілепсії називається VNS-терапією. 

VZ 15-16_2016_Страница_17_Изображение_0001Олександр ДУХОВСЬКИЙ, головний дитячий нейрохірург МОЗ України, керівник Центру дитячої нейрохірургії Харківської міської клінічної лікарні швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О. І. Мєщанінова
Досі українські нейрохірурги використовували два різновиди методу лікування резистентних форм епілепсії — темпоральну (операції на скроневій частці) й екстратемпоральну (при локалізації вогнищ епілепсії поза скроневою часткою) лобектомію. Головне завдання таких операцій — видалення патологічно функціонуючих ділянок кори півкуль великого мозку. Новий метод — VNS-терапія — набагато безпечніший і легше переноситься хворими.

Блукаючий нерв контролює функціонування всіх внутрішніх органів, передаючи до них сигнали від головного мозку. Учені припустили: якщо він приймає сигнали практично від усіх ділянок мозку, то, відповідно, по ньому можна пустити й зворотний сигнал. Тобто в пацієнтів з множинними вогнищами епілепсії сигнал від імплантованого стимулятора йде до мозку й перериває напад. Стимулятор підшивається під шкіру, зазвичай у пахвовій ямці. Потім за допомогою спеціального провідника електрод виводиться на шию, де між сонною артерією і яремною веною лежить блукаючий нерв. За два тижні після операції, коли знято шви й загоїлися післяопераційні рани, починається налаштування приладу. Цю складну процедуру може проводити не лише нейрохірург, а й спеціально навчений невролог, котрий знає, скільки нападів відбувається в пацієнта та як вони перебігають. На підставі лікарського спостереження включається дозована стимуляція нервів, що триватиме увесь час дії приладу — від 4 до 10 років. Потім імплантацію слід повторювати.

Фахівці відзначають: за допомогою імплантації стимулятора блукаючого нерва вилікувати вдається не всіх хворих на епілепсію — успіху досягають у 70% пацієнтів. Але це вважається дуже гарним показником. Проблема в іншому — у високій вартості стимулятора (15-17 тис. дол.). В Україні цей пристрій не виготовляють. До того ж, він працює на батареї, яка служить від 4 до 10 років, саме її й потрібно міняти хірургічним шляхом.

Про ефективність проведених у Харкові операцій можна буде говорити тільки через три місяці. Наш італійський колега Алехандро Дукатті розповів, що в клініці, де він працює, при первинній діагностиці епілепсії спочатку застосовується монотерапія. Якщо ж вона неефективна, призначають два протиепілептичні препарати або вдаються до політерапії. У 65% випадків вдається припинити напади. І тільки у тих хворих, у яких медикаментозна терапія виявляється неефективною, застосовують VNS-терапію як останній шанс на вилікування. Саме ним вдалося скористатися двом тяжкохворим дітям з України — 10-річному харків’янину і 5-річній полтавчанці. Їх батьки змогли зібрати кош­ти на придбання приладів. Допомог­ли маленьким пацієнтам харківські благодійники та міська влада. А саму операцію хірурги провели безкоштовно.

Раніше такі втручання в Україні були неможливі, оскільки тільки в травні 2015 року стимулятори блукаючого нерва пройшли реєстрацію на території нашої країни. До того ж, не всі спеціалізовані установи мають право здійснювати подібні оперативні втручання — потрібний відповідний сертифікат. Центр дитячої нейрохірургії в Харкові його отримав. Тепер харківські фахівці ще й здобули право проводити відповідні майстер-класи для хірургів з інших областей.

Ольга ФАЛЬКО, спеціально для «ВЗ», м. Харків

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я